Leto na Horehroní v znamení legendárnych vlakov

17. mája 2019
Pozrite sa na krásy Horehronia.

Región Horehronie ponúka nevšedné zážitky v objatí hôr pre dobrodruhov, zabudnuté miesta pre romantikov a tajuplné príbehy pre malých bádateľov.

Za horami, za dolami, leží rázovitý kúsok zeme skrytý uprostred lesov v srdci Slovenska. Niekdajší kraj zbojníkov, ušľachtilých zemepánov, prekrásnych princezien, či statných hôrnych mužov. Aj tieto príbehy rozpovedia divadelníci v novinke letnej sezóny Horehronský expres.

Historický 70-ročný vlak bude brázdiť povestné údolie rieky Hron z mesta Brezno až k jej prameňu pod Kráľovou hoľou a k pokladom ukrytých na rozmedzí troch národných parkov Slovenský raj, Muránska planina a Nízke Tatry.


Každý piatok môžu výletníci zo školských lavíc spoznať Horehronie v mesiaci jún. Počas letných prázdnin bude expres premávať každý piatok a sobotu.

Návštevníci budú môcť zažiť nielen kúsok Slovenského raja, ale spoznať i zastávky v podhorí Nízkych Tatier, vyfotiť si legendárny Chmárošský viadukt, zažiť prejazd unikátnou Telgártskou slučkou, či zobrať si bicykle alebo objednať ebiky zo Šumiaca na najvyšší cyklobod Slovenska, Kráľovu hoľu.

Telgártska slučka
Telgártska slučka

Z južného konca Horehronia sa vypraví počas leta unikátna parná zubačka z Tisovca do sedla Zbojská. Tento skvost ponúka výhľady z tridsaťmetrových viaduktov vo vybraných termínoch letných prázdnin, kedy bude premávať do sedla Zbojská z mesta Brezno špeciálna jazda Horehronského expresu.


A kam Vás vláčik vlastne dopraví? Za vôňou tradičných bryndzových halušiek, pravej žinčice a domácej baraninky na Salaš Zbojská. Výnimočné zážitky, jazda na koňoch, Zbojníckou strelou, Vyhliadková veža s kaplnkou alebo Chodník Jakuba Surovca rebríkmi v Čertovej tiesňave.  To je len zlomok zbojníckych zážitkov, ktoré vás tu čakajú.

Na salaši.
Na salaši.

A kde vás počká ďalší vlak? Predsa nestarnúca historická parná Čiernohronská železnička v Čiernom Balogu.

Lesná úzkokoľajka má v Balockých lesoch svoje miesto od čias rozmachu drevárskeho priemyslu v roku 1909. Dnes už slúži len pre turistov a zavezie vás priamo do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, odkiaľ je už len na skok majestátny Dobročský prales.

Čiernohronská železnička
Čiernohronská železnička

Pre fajnšmekrov, ktorí radi zelenú trávu a vôňu pokoseného ihriska však odporúčame jednoznačne jazdu priamo cez štadión, kde sa odohrávajú futbalové derby naživo z vláčiku.

Ak ste romantická duša a vábia vás skôr hviezdy, zaručene musíte zažiť Astrovlak! Večerná jazda vláčikom do Lesníckeho skanzenu s astronomickou prípravou v horárni a pozorovanie hviezd i planét špeciálnymi ďalekohľadmi s hvezdármi.

Zdolajte všetky vrcholy na e-biku!

Či už ste aktívny alebo rekreačný  športovec, aktívna dovolenka môže byť i zábavou. Elektrické bicykle na Horehroní ponúka až 6 E-bike požičovní a objednať si ich môžete pohodlne online na www.cyklo.horehronie.sk. Tu nájdete odporúčané okruhy podľa náročnosti od desať do sto kilometrov s podrobným popisom, galériou a samozrejme mapou s GPX na stiahnutie.

E-bike vám rozšíri obzory a prinesie nové výzvy.
E-bike vám rozšíri obzory a prinesie nové výzvy.

Pravidelné cyklovýlety so sprievodcom Vám ukážu skryté krásy a tajuplné miesta. Cyklobus, či Tourbus vás zoberie vždy na nové miesto so sprievodcom. Novinkou je Bikepark v Mýto, Ski & Fun centre pod Chopkom, ktorý čaká na svoju premiéru počas letných prázdnin.

Na Horehroní odporúčame:

  • E-bike požičovne
  • E-bike Horehronie, Brezno
  • Hotel Stupka, Tále
  • Hotel Partizán, Tále
  • Ride.sk, Podkonice
  • Ebiky pod Kráľovou hoľou, Šumiac

www.cyklo.horehronie.sk

Lanovkami za slnkom a horami

Horehronie tento rok otvorí hôrne brány i pre malých turistov a výletníkov. Pre rodiny s deťmi a starých rodičov s vnúčatami rozhodne odporúčame výlet lanovkami na obe strany Chopku.

Pre rodiny s deťmi a starých rodičov s vnúčatami rozhodne odporúčame výlet lanovkami na obe strany Chopku.
Pre rodiny s deťmi a starých rodičov s vnúčatami rozhodne odporúčame výlet lanovkami na obe strany Chopku.Pre rodiny s deťmi a starých rodičov s vnúčatami rozhodne odporúčame výlet lanovkami na obe strany Chopku.

Moderné kabínové prepojenie z Krupovej cez Chopok na Liptov v Jasnej, gurmánske zážitky s výhľadmi na Tatry, alebo čriedy kamzíkov pasúcich sa na holiach určite stoja zato.

Novinka lanovka v  Mýto, Ski & Fun centre, vás odvezie do prostredia nekončiacich pastvín v okolí Breznianskej skalky, ovčie stáda vás odprevadia ku horskej Dedečkovej chate, kde si môžete pochutnať na domácich špecialitách.

Remeslá, tradície a informácie

Nové turisticko-informačné centrum v obci Bystrá. Drevenička dvesto metrov od Bystrianskej jaskyne už nerozpráva príbehy a rozprávky, ale dýcha tradíciami a jeden príbeh za druhým ukrýva v originálnych remeselných produktoch z Horehronia.

Nízkotatranské destiláty Saber, mliečne produkty z Breznianskej mliekarne, sladké pokušenie Breznianskej cukrárne, autorizované šperky inšpirované Horehroním, kožené a drevené výrobky, ale aj mapy a tipy na výlety nájdete denne na jednom mieste.

Čiernohorská železnica
Čiernohorská železnica

A aké by to bolo leto bez kúpania. Región Horehronie ponúka prírodné kúpaliská – jazero Krpáčovo a vodnú nádrž Tále, alebo Palcmanskú Mašu na pomedzí jeho východnej hranice, či osvieženie z Vajskovských vodopádov.

www.horehronie.sk

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu