Dachstein West dvakrát inak. Diel prvý: Hory pre veľkých, výlety pre malých

Dvojica na turistike, Dachstein, Rakúsko

Ak sa chystáte stráviť najbližšie týždne plánovaním letnej dovolenky, kde by ste sa radi pozreli na perfektné horské chodníky, alebo vyrazili na rodinnú dovolenku s potomkami, do zoznamu potenciálnych destinácií si nezabudnite pripísať aj rakúsky región Dachstein West.

Spájajú sa v ňom obľúbené destinácie Dachstein Salzkammergut (známa aj ako Soľná komora) a Tennengau, nádherná horská krajina neďaleko Salzburgu. Okrem u nás známej Soľnej komory a jej 7 000-ročného jadra Hallstatt však toho toto územie ponúka oveľa viac, preto vám ho predstavíme v dvojdielnej sérii, pričom v druhej časti sa pozrieme, kam sa v Dachstein West dá vybrať na cyklodovolenku.

Gosausee, Dachstein, Rakúsko
Jazero Gosausee leží na mnohých peších trasách v oblasti Dachstein Salzkammergut. Foto: Rudi Kain Photografie.

Alpy za rohom

Výlet do neďalekého Rakúska už dávno nie je len o posedení vo viedenskej kaviarni. Naopak, v posledných rokoch Slováci ako obrovskí milovníci horskej turistiky Viedeň často obchádzajú, aby sa v čo najkratšej dobe dostali do rakúskych alpských regiónov, k veľhorám doslova za hranicami, v ktorých sa dajú celoročne podnikať skvelé výlety pre dobrodruhov, pre tých o niečo menej fit, alebo pre rodiny s deťmi.

Tento región je totiž stále nádherne prirodzený – ako keby ste sa z každej vyhliadky dívali na modro-zelené puzzle, kde jednotlivé dieliky tvoria tmavozelená hora, drevená horská chata, ľadovcové modré jazero alebo bledozelená lúka s rozkvitnutými kvetmi.

Napriek tomu, že región Dachstein West je k nám bližšie než talianske Dolomity či francúzske Alpy, predsa stále predstavuje otáznik: Dokáže ponúknuť súkromie a vyhľadávané horské mystické „neznámo“ aj napriek tomu, že kultúrna krajina Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut je už od roku 1997 zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO?

Hallstatt, Dachstein, Rakúsko
Mestečko Hallstatt pri ľadovcovom jazere je zapísané v zozname UNESCO. Foto: Edwin-Husic.

Odpoveď nie je čierno-biela. Je síce pravda, že ak sa do Hallstattu vyberiete v hlavnej turistickej sezóne, budete sa musieť o mestečko deliť s návštevníkmi z celého sveta, ale výhodou nás ako susedov Rakúska je možnosť vydať sa tam na predĺžený víkend už v máji či júni, alebo, naopak, stráviť tam príjemne teplý septembrový či októbrový víkend.

Väčšina návštevníkov Soľnej komory sa navyše dopúšťa jednej základnej chyby – na itinerár si zapíšu výhradne Hallstatt. Ibaže Dachstein Salzkammergut toho ponúka oveľa viac.

Dachstein Salzkammergut
Leží na území štyroch obcí zapísaných v zozname UNESCO: Bad Goisern am Hallstättersee, Gosau am Dachstein, Obertraun a Hallstatt. Typické pre túto oblasť sú mohutné hory, krištáľové jazerá, lesy, lúky a vysokohorské pastviny.

Jedno údolie, milión možností

Dachstein Salzkammergut leží juhovýchodne od pohoria Dachstein, v regióne takom bohatom na prírodu a históriu, že jeho časť skončila aj spolu so štyrmi obcami na zozname UNESCO.

Ak ste radi strojcom svojej dovolenky, potom si v Salzkammergute môžete vyskladať originálne puzzle z toľkých dielikov, na koľ ko budete mať priestor a chuť. Budete môcť kráčať po horách vyvrásnených nad pravekými moriami, po ktorých v tejto oblasti zostala hlboko v jej útrobách ukrytá vzácna soľ. Práve tá tečie v cievach celého tohto regiónu a dodáva mu výnimočnú príchuť.

Ak vás geologická a kultúrna história regiónu zaujímajú, bude sa vám páčiť návšteva najstaršej soľnej bane na svete priamo v Hallstatte. Nájdete v nej laserovú show, 3D kino alebo adrenalínovú 64 metrov dlhú šmykľavku. Ak vás, naopak, láka pohľad na UNESCO región zhora, tak sa kabínovou lanovkou vyvezte na Dachstein Krippenstein, alebo sa zastavte na vyhliadkovej plošine World Heritage View kúsok od Soľnej bane rovno nad Hallstattom.

A na záver výletu po fyzicky náročnej túre sa môžete schladiť napríklad v Halstattskom jazere – v dedine Obertraun nájdete príjemnú trávnatú pláž.

~
TOP TURISTICKÉ TRASY v regióne Dachstein West

Poldenné túry:
Jazero Hinterer Gosausee: Upper Lake Gosau [viac informácií]
Okruh Spießalm Rundweg [viac informácií]

Celodenné túry:
Prechod Sarnsteinu: Sarsteincrossing Bad Goisern to Obertraun [viac informácií]
Okruh Lammeröfen Rundweg [viac informácií]

Viacdenné túry:
• Okolo Dachsteinu: The Dachstein circular trail at Dachstein Salzkammergut
Trasa Salzalpensteig: salzalpensteig.com oder The long hiking trail SalzAlpenSteig - 235 hiking kilometers [viac informácií]

Túry s naj výhľadmi:
• Okruh Heilbronner Rundwanderweg s výhľadmi na Dachstein: Heilbronn Circular Trail [viac informácií]
• Okruh Rußbach – vysokohorské salaše [viac informácií]
~

Soľná komora na osem spôsobov

Autenticitu regiónu si užijete hlavne za predpokladu, že sa pozriete do jeho viacerých kútov. V Gosau, Russbachu a Annabergu na vás čaká rozľahlá hornatá krajina s idylickými pastvinami a útulnými horskými chatami, ktorá sa tiahne medzi Horným Rakúskom a Salzburgom.

Krásne turistické trasy križujú prakticky všetky obce v regióne Dachstein Salzkammergut a v Tennengau. Peší turisti sú tu postavení vždy pred jednu základnú voľbu: Do hôr alebo k jazerám?

Nadšenci outdoorovej turistiky si ale hlavu nelámu a obvykle horské a jazerné destinácie spoja v rámci jednej dlhšej túry, alebo v regióne strávia viac dní a preskúmajú okolie jazier aj horské vrcholy.

Dvojica na horskej chate, Dachstein, Rakúsko
Pevnou súčasťou peších túr v Rakúsku je aj odpočinok v alpských horských chatách. Foto: WOM GmbH Andreas Meyer.

Tristo peších turistických trás v Tennengau

Ak máte Tatry prechodené krížom-krážom a láka vás to k ďalším vysokým končiarom, zamerajte sa na svojej horskej dovolenkovej mape aj na Tennengau.

Nájdete tam totiž vyše tristo značených turistických trás s rôznou náročnosťou, ktoré sa tiahnu cez pastviny, kopce, popri jazerách či do malých alpských dediniek s tradičnou rakúskou architektúrou. V tennengauskom Abtenau sa navyše tento rok koná aj jedna zaujímavá rarita – Majstrovstvá sveta v pešej turistike (21. – 23. 9. 2023), kde si účastníci môžu takisto vybrať z obrovského množstva trás.

Hlavné motto majstrovstiev je: Cesta je cieľ, takže zúčastniť sa môžete, aj keď nie ste práve hviezdny horský turista.

Tennengau
Táto krajinná oblasť leží kúsok od Salzburgu a na jej území sa rozkladá 14 idylických alpských dediniek so skvelými výletnými cieľmi, mnohé sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Rodiny s deťmi zbožňujú Tennengau

Deti v tejto časti Rakúska nenadchnú len hory a jazerá, ale aj vodopády, letné sánkarské dráhy, soľné svety a múzeá. Jedným z najobľúbenejších výletov pre deti v oblasti Tennengau je Brunov horský svet (ľahko dostupný aj pre kočíky) s kopou stanovíšť a aktivít. Súčasťou tohto sveta sú aj originálny hojdací les, obrovská šmykľavka, horský potôčik, slackline park a pre rodičov pohodlné ležadlá so skvelými výhľadmi, ktoré si môžu užívať, kým sa deti bavia.

Ak vás s deťmi lákajú hlavne horské túry, môžete zájsť na výlet do Gosau, kde si budete môcť zdarma požičať športový terénny kočík, takže sa bezpečne dostanete na trasy medzi horskými chatami aj s deťmi, ktoré by to ešte nezvládli na vlastných.

Ďalšia skvelá turistická destinácia pre rodiny je plošina Postalm. V zime ju križujú lyžiari a bežkári, ale v lete je ako vystrihnutá z filmu o Heidi, dievčatku z hôr. Je tu množstvo tematických a zážitkových trás, navyše v príjemnom, nenáročnom teréne, z ktorého je nádherný výhľad na okolité hory.

Dachstein, Rakúsko
Cesta k obrovskej náhornej plošine Postalm. Foto: ©Christian Schartner.

Ak vás s rodinou lákajú múzeá, navštíviť môžete aj historické staré mesto Hallein, múzeum Keltov, alebo dokonca múzeum piesne Tichá noc. Soľné svety si budete môcť pozrieť okrem Hallstattu aj v Salzburgu a keltskú dedinu zasa v Salina am Dürrnberg.

No a keď vám na záver po návštevách múzeí a dobrodružných rodinných výletoch bude poriadne škvŕkať v žalúdku, zastavte sa v niektorom hostinci alebo na alpskom salaši a doprajte si ochutnávku tradičných lokálnych a sezónnych pokrmov z Tennengau. Povinná jazda je napríklad syr GenussAlmen vyrábaný z mlieka od kráv z miestnych pastvín. Ak sa s rodinou považujete za naozajstných gurmánov, na obed alebo večeru môžete zájsť aj do tzv. GenussWirthäuser, kde na vás bude čakať skvelý kulinársky zážitok.

Gastronómia v Rakúsku, Dachstein
K výletu do Tennengau patrí aj ochutnávka skvelej miestnej gastronómie. Foto: ©Salzburger Land Tourismus.

Ako na dovolenke v Dachstein West ušetriť?
Využiť môžete niektorú z nasledujúcich zľavových kariet:
1. Kartu TennengauPLUS Card dostanú hostia nocujúci v ubytovacom zariadení zdarma. [viac informácií]
2. Karta Salzkammergut Card: SommerCard [viac informácií]
3. Lístok na štyri vrcholy Gipfelticket Salzkammergut: Gipfelticket: 4 vrcholy – 1 lístok | Dachstein Krippenstein [viac informácií]

Nepotrebujete nič, len nohy

Ak chcete do detailu spoznať celý región Dachstein West, nepotrebujete na to nič, len nohy a dobré turistické topánky. Dachstein Salzkammergut aj Tennengau sú počmárané stovkami turistických chodníkov vo väčších aj menších nadmorských výškach, takže nech už máte skúsenosti akékoľvek, nájdete tu trasy, ktoré budú kompatibilné s vašimi fyzickými schopnosťami.

Rovnako veľkou výhodou ako množstvo trás je aj množstvo zľavových kariet, ktoré Dachstein West ponúka. Ušetriť tak môžete desiatky či stovky eur na ubytovaní, vstupnom alebo lístkoch na lanovky.

Ďalšie informácie o regióne Dachstein West nájdete na dachstein.at.


Text: RELAX
Foto: ©TVB Annaberg-Lungöt (úvodná fotografia), Rudi Kain Photografie, Edwin-Husic, WOM GmbH Andreas Meyer, ©Christian Schartner, ©Salzburger Land Tourismus

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu