Vínne cesty okolo Nitry s príbehom Vínobusu

2. októbra 2020

Nitrianska autobusová linka, ktorá vás zvezie za tými najlepšími vínami.

V zemepisne a odrodovo rozmanitej oblasti Nitrianskeho kraja sa rodia vína, ktoré pili už najvyšší cirkevný hodnostári aj veľkomoravské kniežatá, ale aj anglická kráľovná. Vína pochádzajúce z tejto oblasti úspešne konkurujú svetovým vínam na najprestížnejších medzinárodných prehliadkach.

V Nitrianskom kraji má víno dlhú tradíciu. Pil ho už Svätopluk.
V Nitrianskom kraji má víno dlhú tradíciu. Pil ho už Svätopluk.

Práve z tohto dôvodu sa Nitrianska organizácia CR rozhodla prepojiť vínne cesty pomocou Vínobusu, sezónne autobusové linky, ktoré vozia cestujúci z Nitry za vínom vo vybraných termínoch vždy v piatok popoludní (jún–september). Vďaka tejto linke milovníci vína zisťujú, ako vinári citlivo prepájajú vinárske skúsenosti predchádzajúcich generácií s najmodernejšími technológiami spracovania hrozna a výroby vína.

Prvé víno pod značkou Château Topoľčianky bolo vyrobené v roku 1933. Dnes je vinárstvo dokonalým reprezentantom citlivo oživenej tradície, ktorá siaha do prvej Československej republiky a s produkciou viac než sedem miliónov fliaš ročne sa na Slovensku radia k lídrom vinárskej produkcie. So skúsenými technológiami prinášajú vína, ktoré sa vyznačujú ľahkým, sviežim a odrodovo typickým charakterom.

Po dedinách a vinárstvach v okolí Nitry
Po dedinách a vinárstvach v okolí Nitry

Trasa Vínobusu vás zavedie aj do vinárstva na okraji obce Veľké Zálužie TERRA WYLAK. Názov vinárstva nesie historické pomenovanie obce z roku 1261. Možnosť nerušeného vychutnávania lahodného vína a k tomu vybraná gastronómia s ubytovaním priamo vo vinárstve sú výhody, ktoré ocení každý návštevník.

Vínobus 2020
Vínobus 2020

V malebnej dedinke Mojmírovce zasa nájdete kráľa vínnych ciest. Všetko tu spracovávané hrozno pochádza výhradne z vlastných viníc jednotlivých vinárstiev. Vinárstvo PD Mojmírovce – tam smeruje náš ďalší príbeh. Návštevníci vinárstva si kedykoľvek môžu dohodnúť exkurziu do otvorených pivníc, ktoré sú súčasťou viníc.

S Vínobusom ďalej natrafíte aj na úžasné hajlochy v kotline Čerdavin a na malebné rodinné vinárstvo Velkeer. Ďalšou zastávkou je tradičné rodinné vinárstvo Koos s úžasným vidieckym ubytovaním v Slepčanoch. Rodinnú tradíciu vinárstva tu netradične prebrala žena, ktorá je súčasne aj hlavným technológom výroby vína. Hrozno tu pestujú na vlastných viniciach a pripravujú z nich kvalitné prívlastkové vína takmer v bio kvalite.

Viac na www.visitnitra.sk.
Autor fotografie: Lukáš Busch

Vínobus 2020
logo Ministerstvo
1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu