Druhý polčas pre letné grilovanie

27. augusta 2023
Letná grilovačka s rodinou

Leto sa nebadane prehuplo do druhého polčasu, ale to ani zďaleka neznamená, že je koniec večerným grilovačkám v dobrej spoločnosti.

Práve naopak, podvečerné teploty vzduchu sa mierne znížili, a tak je pri „grilbare“ ešte hustejšie ako predtým. A keďže je žiaduce, aby relaxačný piknik nezanechal následky na našom tráviacom trakte, zopakujme si zásady zdravého grilovania. Pridali sme aj zopár netradičných receptov na ihlách. A to všetko v dobrej spoločnosti nealkoholického piva Birell.

Zásady zdravého grilovania

Mäso – základ grilovania

Základom grilovania je chutné a kvalitné mäso. Ale veľký pozor – s porciou to nepreháňajte. Rovnako dôležité je zvoliť aj správny druh mäsa. Pre zdravšie stravovanie odporúčame ryby, morské plody alebo kvalitnú morčacinu. Snažte sa ju opiecť dozlatista a dbajte, aby ste ju nepripálili. Oškriabaním sa totiž zbavíte len časti škodlivín. Do mäsa nepichajte, len ho zľahka otáčajte. Vytekajúca šťava sa totiž spaľuje, dymí a mení na škodlivé látky. Ak chcete grilovať bez mäsa, milovníci húb určite ocenia grilované šampiňóny.

Zelenina – hviezda večera

Zelenina nemusí byť len farebný doplnok na stole. Môžete z nej spraviť hlavnú hviezdu večera. Netlačí na žalúdok a stimuluje správne spracovanie potravy. Na tanieri by mala tvoriť až polovicu porcie, tú druhú vyplňte bielkovinami. Artičoky, baklažán, špargľa, tekvica, cuketa či zeler – možno to na prvé počutie nie je kulinársky magnet, ale grilované chutia skvele, a navyše vám pomôžu znížiť cholesterol, upravia krvný tlak a podporia chudnutie rozhýbaním metabolizmu. Stačí ich pokvapkať olivovým olejom a pridať obľúbené korenie alebo bylinky.

Zdravé domáce dresingy

Aj vy patríte k tým, ktorí chlebom vytrú tanier či plech? Nuž, koledujete si o zvýšenú hladinu cukru a inzulínu v krvi. Podobne je to aj s obľúbenými marinádami. Pri zdravom životnom štýle si ich vôbec nemusíte odopierať, stačí vedieť pripraviť ich zdravší variant. Správnu chuť jedlu dodá olej s bylinkami a korením, prípadne skúste použiť biely jogurt s prídavkom soli, cesnaku a byliniek. Je to oveľa zdravšie ako tatárka a tú chuť si zamilujete raz-dva. Zelenina s obsahom síry, ako sú chren, cibuľa, cesnak, pór či pažítka, podporuje činnosť pečene. Ak vás zo zeleniny nadúva, pridajte do jedla fenikel, rascu, saturejku či morské riasy.

Pečivo – radšej tmavé alebo celozrnné

Ak pri grilovaní podávate pečivo, zvoľte tmavé alebo celozrnné. Pri strážení príjmu sacharidov najlepšie urobíte, ak na stôl naservírujete tmavý proteínový chlieb. Kým bežné pečivo je plné sacharidov, ktoré pomyselnú ručičku vašej váhy tlačia nahor, proteínové pečivo ich obsahuje minimum. Je bohaté na bielkoviny a vlákninu, vďaka čomu je to nielen chutná, ale najmä zdravšia verzia.

Osviežte sa zdravo a chutne

Favoritom všetkých grilovačiek je nesporne pivo. Ale čo tak ho vymeniť za nealkoholické? Napríklad za radlery Birell, ktoré obsahujú výrazne menej umelo dodaného cukru. Práve ony sú hviezdou všetkých letných grilovačiek a piknikov.

Spomeňme aspoň niekoľko osviežujúcich radlerov Birell, ktoré si už získali verných priaznivcov svojou podmanivou chuťou a vitalitou.

  • Pomelo & Grep – osviežujúci miešaný nápoj na báze nealkoholického piva Birell, v ktorom je príjemná horkosť chmeľu majstrovsky doplnená o vyvážený pomer sladkej chuti pomela a horkej chuti grepu.
  • Citrón & Mäta – nealko radler s citrónovou príchuťou, ktorá je obohatená o osviežujúcu mätu. Je príjemne horký a optimálne sýtený – chute vám zaručene spríjemnia horúce letné dni.
  • Birell Malina & Limetka – uchováva si všetky prednosti nealkoholického piva Birell, ktorého chuťový profil je majstrovsky doplnený o vyvážený pomer šťavnatej limetky a vôňu čerstvých malín.
  • Polotmavý – Citrón – osviežujúci miešaný nápoj, v ktorom sú sladkosť karamelu a príjemná horkosť chmeľu unikátne doplnené o vyvážený pomer šťavnatých citrónov.

Nové nealkoholické radlery
Osviežujúce ochutené nápoje na báze nealkoholického piva sa medzi dospelými konzumentmi na Slovensku tešia veľkej obľube a pre mnohých sa stali alternatívou k sýteným limonádam. Patria k nim aj nealkoholické radlery Birell, pričom veľký podiel na tom majú tohtoročné novinky rôznych príchutí: Mango & Citrón, Čučoriedka & Brusnica a Mandarínka & Yuzu. Tie majú až o 30 % menší obsah cukru a už počas štartovacej sezóny si získali množstvo nadšených priaznivcov, ktorých rady sa neustále rozširujú.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock / Birell

1/1
Zavrieť reklamu