Hybaj na bajk a preskúmaj stredné Slovensko. Predstavujeme cyklotrasu pri Banskej Bystrici, ku ktorej vás túto sobotu dovezie cyklobus.

Prvý región, ktorý objavíme v rámci výzvy HYBAJ NA BAJK v Banskobystrickom kraji, bude región Stredné Slovensko.

Región Stredné Slovensko tvoria na mape Banskobystrického kraja okresy Banská Bystrica, Zvolen, Krupina a mesto Kremnica. Tip na cyklovýlet vybrala oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko. Pripravili si pre nás celkom „výživnú“ cyklotúru za najvyššou pecou v regióne.  

Tak poďme na to, alebo povedzme si najskôr, ako na to!

Najvyššia pec v regióne Stredné Slovensko.

Cyklobusom, ktorý jazdí z Banskej Bystrice každú sobotu až do 26. septembra, sa najprv vyvezieme do lesníckej osady Kyslinky v závere Hrochoťskej doliny. Potom prebicyklujeme cez sedlo Jasenová do osady Tri vody. Tu sa nachádza vysoká pec postavená v roku 1692. Je najvyššou vysokou pecou v regióne Stredné Slovensko a podľa niektorých zdrojov je dokonca najstaršou vysokou pecou na území Uhorska.

Odvezte sa z Banskej Bystrice cyklobusom, ktorý odchádza každú sobotu až do 26. septembra.

Ďalej pokračujeme cez Sedlo pod Hrbom, cez Ľubietovú, Slovenskú Ľupču až do Banskej Bystrice: Určite venujte pozornosť obci Ľubietová a jej okoliu. Táto obec bola kedysi slobodným kráľovským mestom a významným rudným revírom na Slovensku a tiež v Európe. Najmä vďaka nerastnému bohatstvu, ktoré sa tu ťažilo. Meď z ľubietovských baní mala nevídanú kvalitu.

Podľa archeologických nálezísk sa tu meď ťažila už v dobe bronzovej. Prvýkrát sa Ľubietová spomína v roku 1379. Neskôr sa stala slávnym stredovekým banským mestom, kde sa ťažilo aj železo. S baníctvom sa skončilo údajne v roku 1912.

Výhľady Banskobystrického kraja si budete pamätať.

Na slávnu banícku históriu obce upriamuje pozornosť Náučný chodník na Podlipe s 18 štôlňami a ich pozostatkami, ako aj Muzeálna miestnosť v centre obce. V okolí štôlní, v bývalej osade baníkov, sa zachovalo pár dreveníc – typických baníckych domčekov. Niektoré obývajú Ľubietovčania, iné chatári.

Viete, že banské štôlne Ľubietovej ukrývajú svetový unikát premenený do modrého až modrozeleného minerálu – langit, ktorý sa vyskytuje pri ložiskách medi a tu je ho tak veľa, ako nikde inde.

A ak by vám bolo stále málo, tak sa môžete vybrať buď na Ľubietovský Vepor, alebo na vrch Hrb (1 255 m.n.m)– geografický stred Slovenska.

Táto cyklotrasa je dlhá približne 53 km a rekreačnému cykloturistovi trvá viac ako 5,5 hodiny. Z Kysliniek sa dostanete cez Ľubietovú až do Banskej Bystrice, pričom prekonáte stúpanie 1079 výškových metrov a zároveň klesanie 1501 metrov. Z pohľadu obtiažnosti ide o ťažkú trasu.

Povrch trasy tvorí striedavo lesná a asfaltová cesta s veľmi malým podielom štrkom pokrytej cesty.

Ale spät k výzve HYBAJ NA BAJK. Čo treba spraviť, aby ste sa zapojili do žrebovania o 8 + 1 cien.

V prvom rade sa treba vybrať na jeden z ôsmich výletov, ktoré sa rozhodli regióny Banskobystrického kraja do tejto výzvy dať. Potom treba z tohto výletu spraviť fotku. Kdekoľvek. S vami, či bez vás, s bicyklom či len bicykel, hoci aj cyklobus alebo smerovník na cyklotrase. Je to jedno, dôležité je:

  • postnúť túto fotku na váš INSTAGRAM profil a označiť ju hashtagmi #hybajnabajk a #zahoramizadolami.

A potom už len čakať.

Spravte na cyklovýlete akúkoľvek fotku, postnite ju a budete zaradení do súťaže.

Žrebuje sa každý pondelok počnúc 13. septembrom a do žrebovania sú zaradení tí, ktorí postli fotku v predchádzajúcom týždni na svoj IG profil a označili ju #hybajnabajk a #zahoramizadolami.

Na záver kampane HYBAJ NA BAJK v Banskobystrickom kraji prebehne 2. novembra veľké žrebovanie, do ktorého budú zaradené všetky fotky s hashtagmi #hybajnabajk a #zahoramizadolami uverejnené od 6. septembra do 1. novembra 2021.

#hybajnabajk #zahoramizadolami

Ste zvedaví na ceny? Tak nech sa páči:

8 cien: Víťazov pondelkových žrebovaní čakajú darčekové balíčky plné náramne užitočných vecí: : nájdete v ňom outdoorovú fľašku, gymbag, ponožky, funkčnú športovú čelenku, alebo eko friendly pohár a iné praktické veci.

1 cena: Úplne všetci, ktorí v období od 6. septembra do 1. novembra postnú fotku na instagram označenú hashtagmi #hybajnabajk a #zahoramizadolami, budú zaradení do žrebovania o víkendový rodinný pobyt v Látky Zerrenpach hotel & resort***

Tak čo, užijeme si spolu jeseň v Banskobystrickom kraji na dvoch kolesách? Áno! Tak HYBAJ NA BAJK!

#hybajnabajk a #zahoramizadolami

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.


1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu