Linec: Cesta do mesta budúcnosti

15. mája 2019
Hlavné námestie v Linci, stĺp svätej trojice, reštaurácie, Ars Electronica Center

Linec vás prekvapí, nadchne i zmení: počas plavby loďou po Dunaji, na fantastických koncertoch, vysoko nad mestom, v galérii grafitov so sprejom v ruke alebo pri experimentovaní v múzeách. Kto raz okúsi jeho jedinečnú atmosféru, vracia sa sem za nezabudnuteľnými zážitkami znova a znova.

Návštevníci Lincu sa nechávajú strhnúť otvorenou atmosférou v centre, stavbami z rôznych období, pestrou kultúrnou ponukou a v nemenšej miere i Dunajom, ktorý sa znova stal dôležitou súčasťou mesta.

Brehy tohto veľtoku sú miestom určeným na oddych i kultúru: zatiaľ čo cez deň si môžete posedieť uprostred zelene a v rôznych podnikoch, v noci vás celkom strhne pohľad na osvetlené futuristické fasády múzeí.

Rovnako pôsobivé sú výstavy diel súčasného umenia v Múzeu umenia Lentos Kunstmuseum a inovácie či moderné projekty, ktoré môžete obdivovať v Ars Electronica Center. V tomto Múzeu budúcnosti sa spája technologický pokrok s vizionárskym mediálnym umením.

O kúsok ďalej po prúde Dunaja v priemyselnom prístave vznikol celkom ojedinelý umelecký projekt: Mural Harbor je najväčšou európskou galériou grafitov a muralizmu s viac ako 100 nasprejovanými dielami. V neďalekom Svete ocele voestalpine Stahlwelt sa turistom naskytne jedinečný pohľad do zákulisia priemyslu.

Život v tomto hornorakúskom meste ovplyvňuje rieka Dunaj, ktorá sa jeho stredom vinie ako životodarná tepna a symbol neustálej zmeny.

Prestávka na Dunaji. Foto: Linz Tourismus, Tom Mesic
Prestávka na Dunaji. Foto: Linz Tourismus, Tom Mesic

Linec je synonymom nepretržitého rozvoja a moderny, no vysoko si cení aj svoju históriu a korene.

Všetky vplyvy z minulosti urobili mesto tým, čím je dnes: jedným z najvzrušujúcejších rakúskych miest so živou kultúrnou scénou.

Linec sa od iných miest líši najmä svojím nezameniteľným charakterom a neustálym vývojom. Významným míľnikom bol rok 2009, keď sa Linec stal Európskym hlavným mestom kultúry.

Zoznam projektov z tohto obdobia je vskutku impozantný: od múzea Schlossmuseum, cez zážitkový svet voestalpine Stahlwelt až po Ars Electronica Center či rozšírenie trate električky Pöstlingbergbahn.

Ďalším „dedičstvom“ z roku 2009 je opera Musiktheater, ktorá bola otvorená v roku 2013 a patrí k najmodernejším v Európe. Nápady, projekty a iniciatívy, ktoré sa začali v Európskom hlavnom meste kultúry, nadchýnajú jeho obyvateľov i návštevníkov aj v súčasnosti.

Presne o desať rokov neskôr sa Linec pýši európskym ocenením „City of Smart Tourism“ za kultúrne dedičstvo a kreativitu. Pre jeho udelenie bola rozhodujúca nezameniteľná identita mesta, ktorú charakterizujú zmeny a pohľad zameraný na budúcnosť.

Stále však platí, že v Meste mediálnych umení UNESCO boli a sú stredobodom diania ľudia.

Kto sa nechá poháňať zdravou zvedavosťou, strávi v Linci na Dunaji nezabudnuteľné chvíle a na vlastnej koži pocíti zmenu, ktorou mesto nepretržite žije.

Kľúčová téma roku 2019: budúcnosť v Linci

Titul „Európskeho hlavného mesta kultúry 2009“ spred presne 10 rokov bol pre Linec stimulom, ktorý pôsobí až dodnes.

Zintenzívnenie spolupráce medzi kultúrou a turizmom sa považuje za jeden z faktorov, ktorý významne prispel k tomu, aby sa rakúsky Linec stal inovatívnym centrom kultúry, umenia a kreativity.

Pri príležitosti desiateho výročia udelenia titulu sa však toto mesto na Dunaji neobzerá do minulosti, ale hľadí vpred v zmysle názvu svojej kľúčovej témy pre rok 2019 „Budúcnosť“ – ktorú tu môžete naozaj zažiť a pocítiť na mnohých miestach.

Ars Electronica Center – múzeum budúcnosti

3D tlačiareň pre návštevníkov, inteligentné materiály, virtuálna realita či fascinujúci svet obrazov v Deep Space 8K: Ars Electronica Center si svoj prívlastok „múzeum budúcnosti“ naozaj zaslúžilo a je vlajkovou loďou Mesta mediálneho umenia UNESCO.

Ars Electronica. Foto: ©OÖ Tourismus, Robert Maybach
Ars Electronica. Foto: ©OÖ Tourismus, Robert Maybach

Výnimočné sú nielen výstavy, ale aj koncepcia prehliadok, ktorá nemá v Rakúsku páru. Namiesto klasických prehliadok nadväzujú pracovníci múzea na osobné skúsenosti návštevníkov so svetom médií, digitálnej techniky a prírodných vied.

Opojenie zmyslov – umenie v pohybe

Jedným z najúspešnejších umeleckých formátov v Európskom hlavnom meste kultúry 2009 bolo „Opojenie z výšky“ („Höhenrausch“). Odvtedy sa tento formát znova a znova vracia v rôznych variáciách a medzičasom ho navštívil už viac ako jeden milión ľudí.

Ďalším stupňom jeho rozvoja v roku 2019 bude „Opojenie zmyslov“ („Sinnesrausch“), ktoré tento rok zavedie turistov popri inštaláciách v kultúrnom dome OK až na strechu a vežu s panoramatickým výhľadom na celé mesto. Výstava je otvorená od 24. mája do 13. októbra.

Tabaková továreň – kreativita v klenote architektúry

Klenot priemyselnej architektúry, stredisko kreatívneho priemyslu, štvrť vznikajúcej umeleckej scény: z bývalej tabakovej továrne v Linci sa stáva ďalšie vzrušujúce epicentrum kultúry.

Keď sa v roku 1929 začala výstavba tohto objektu podľa plánov slávnych architektov Petra Behrensa a Alexandra Poppa, bol projekt považovaný za symbol prevratných zmien.

V uplynulých rokoch sa areál s rozlohou 80 000 štvorcových metrov zmenil na think tank, do ktorého prúdia agentúry, start-upy a kreatívci.

Svoje miesto tu má, samozrejme, aj kultúra vo Valie Export Center, Pražskej škole fotografie či „Škole neposlušnosti“ karikaturistu Gerharda Haderera.

Staré mesto Linz. Foto: Linz Tourismus, Robert Josipovic
Staré mesto Linz. Foto: Linz Tourismus, Robert Josipovic

Galéria grafitov „Mural Harbor“

V galérii grafitov „Mural Harbor“ v Linci sa môžete stať sprejerom priamo v priemyselnej zóne. V uplynulých rokoch vzniklo na priemyselných budovách vysokých až 40 metrov viac ako 100 farebných umeleckých diel.

Graffiti, umenie v Linci. Foto: Linz Tourismus, Robert Josipovic
Graffiti, umenie v Linci. Foto: Linz Tourismus, Robert Josipovic

Po prehliadke prístavu na člne dostanú návštevníci rýchlokurz sprejovania pestrých grafitov.

Viac info: www.austria.info

Foto: Linz Tourismus, Tom Mesic, Robert Josipovic; OÖ Tourismus, Robert Maybach

1/1
Zavrieť reklamu