Patagónia – surová krajina, ktorá ponúka najkrajšie túry v Amerike

Torres del Paine je národný park v Patagónii. Pohľad na vysoké hory.

Keď prišlo do Patagónie prvých 200 kolonizátorov zo Španielska, všetci okrem jedného z nich zomreli počas prvých dvoch rokov. Podmienky v tejto časti sveta sú totiž kruté. No aj napriek tomu tam bežne cestujú dobrodružní cestovatelia, aby obdivovali jej surovú krásu.

Patagónia sa rozkladá na ploche, ktorá zaberá jeden milión kilometrov. Nachádza sa v Čile a v Argentíne a jej súčasťou je aj Ohnivá zem a Hornský mys. Zároveň ide aj o jedno z najveternejších miest na svete. Je tak veterné, že tu dokonca stojí aj pamätník vetru – zvláštne skrútené útvary, ktoré sa nachádzajú približne 90 km severne od čilského mesta Punta Arenas. Bežne tu fúka vietor, ktorý dosahuje rýchlosť 130 km/h, takže pred cestou je potrebné sa poriadne obliecť a pripraviť – presne tak, ako to robia domáci. V uliciach Punta Arenas sa dokonca nachádzajú laná, aby sa ich domáci mohli počas veterných dní chytiť a bezpečne dostať domov. Okuliare proti prachu, čiapky a kapucne na hrubej bunde patria do povinnej výbavy.

Patagónia, Južná Amerika, Bubo
Jazerá Patagónie v plnej kráse. Foto: BUBO.

Fúka proti nám, to je dobre,” hovorí náš šofér Roberto, ktorý pozná smer vetra podobne, ako každý miestny šofér. “Najlepšou zbraňou proti tomuto počasiu je lama-tex,” zasmeje sa a pohladí hrubý sveter tak, ako by bol živým zvieraťom. Nielen v jeho prípade zisťujeme, že ľudia, ktorí žijú v Patagónii sú tu iní ako v ostatných častiach Južnej Ameriky. Sú hrdí a dochvíľni. Očividne ich žilami koluje indiánska krv. Nikto z nich nezabudne pripomenúť, že nemá nič spoločné so španielskou kolonizáciou.

Sprievodca Eduardo, ktorý na prvý pohľad pripomína Havajčana so silne indiánskymi rysmi, nás nad ránom vedie na sever – na túru k najkrajšej miestnej vyhliadke Mirrador Las Torres. Cestou vidíme množstvo vyrúbaných stromov. “Pred sto rokmi ich vyrúbali, aby vytvorili pastviny pre ovce,” vysvetľuje Eduardo. Sme šokovaní. Odvtedy totiž nenarástli ani o meter. V Patagónii všetko rastie nesmierne pomaly a vidieť tu odhalené vrcholky hôr bez závoja mrakov je jav tak vzácny, ako u nás zatmenie mesiaca.

Patagónia, Južná Amerika, Bubo, západ slnka.
Západ slnka v Patagónii naozaj stojí za to. Foto: BUBO.

Ani drsné podmienky tejto oblasti nemenia nič na fakte, že práve v Patagónii zažijú cestovatelia často tie najkrajšie túry v rámci celej Ameriky. Hlavne, pokiaľ sa vydajú po viac ako 20 km dlhej trase cez patagónske hory v národnom parku Torres del Paine, ktorý dostal meno po magických prírodných vežiach.

BUBO navštevuje Patagóniu už desiatky rokov. Navštívte ju s nami a miestni sprievodcovia pre vás pripravia bohatý program plný spoznávania a zážitkov. Viac sa dozviete na webovej stránke BUBO.

1/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu