Prostata – malý orgán, veľké problémy

27. júla 2017
Prostata. Foto: Shutterstock

Väčšina mužov dáva pravidelne kontrolovať svoje auto. Starajú sa o to, aby ich výkonný motor bol dlho funkčný s minimálnou potrebou náhradných súčiastok. Prečo ich teda tak málo zaujíma, čo sa skrýva pod ich vlastnou kapotou?

Jeden vtipný zdravotný manuál pre mužov, ktorý vydala írska Liga proti rakovine, prirovnáva pľúca mužov ku vzduchovému filtru v automobile, kožu ku karosérii, spaľovanie a výfuk predstavujú trávenie a hrubé črevo, guľôčkové ložiská azda netreba špecifikovať. Prostata je karburátor. Aj ten sa stáva ,,chybovým“ najmä od určitého veku, ktorý sa nazýva sympaticky: ,,prostatický“.

Vtedy sa začína vo zvýšenej miere hlásiť onen karburátor – v aute zariadenie, kde sa zmiešava palivo, vzduch a olej, v tele ,,zariadenie“, ktoré produkuje tekutinu chrániacu spermie, aby mohli ,,neohrozene“ putovať do maternice.

Súčasť manželského trojuholníka

Ochorenia prostaty patria medzi najčastejšie urologické ťažkosti, pričom až 80 % prípadov tvorí nezhubné zväčšenie prostaty známe aj benígna prostatická hyperplázia. Najviac novodiagnostikovaných pacientov patrí do vekovej skupiny 50 – 60 rokov. Pred dvoma rokmi sa na toto ochorenie na Slovensku liečilo vyše 70-tisíc mužov.

Z dôvodov, ktoré ešte stále nie sú dostatočne preskúmané, sa prostata začína od určitého veku zväčšovať, čím vyvíja tlak na močovú trubicu, ktorú obkolesuje. To spôsobuje problém nielen s močením, ale často aj s erekciou. Prostata sa vlastne takto stáva súčasťou manželského trojuholníka! A to nie je všetko!

,,Toaletný panáčik“ otravuje nielen chlapa, ale aj jeho ženu, pretože koho by už nezobudilo časté nočné vstávanie či nedžentlmenské odbiehanie k pisoáru počas romantickej večere v reštaurácii? Aj ženy trápi mužská prostata! Je to poriadne otravná milenka!

Neváhajte s návštevou v „uroservise“. Vo všeobecnosti platí, že každý muž nad 50 rokov by mal chodiť pravidelne na ,,kontrolu podvozka“ k urológovi. A s návštevou v ,,uroservise“ už vôbec netreba otáľať, ak sa objavia príznaky v podobe ťažkého či bolestivého močenia, častých návštev toalety (aj počas noci), pocit, že močový mechúr nie je po vymočení celkom prázdny, bolesť alebo tlak v oblasti panvy, potreba pri močení tlačiť, náhle, nečakané nutkanie na močenie a podobne.

Príznaky zväčšovania prostaty môžu byť rovnaké ako príznaky karcinómu prostaty a je vždy lepšie zísť z kratšej cesty, nie? Odborný mechanik v bielom plášti môže predpísať isté pohonné látky, ktoré udržia „motor v chode“.

Ak ešte nie sú potrebné také, ktoré sa dajú kúpiť len na písomné odporúčanie na špecializovaných pumpách, muž s problematickým podvozkom si v úvode problémov alebo pri ich predchádzaní vie pomôcť aj sám. Kúpou štandardných autodoplnkov.

Stačí doplniť hladiny niektorých látok v motore do potrebnej výšky rysky. Aby nebolo potrebné chybný karburátor vybrať. To by bol už zbytočne veľký zásah do motora.

Čo je to aktívna starostlivosť o prostatu?

Je to dodržiavanie životného štýlu, ktorý prostate prospieva a znižuje pravdepodobnosť vzniku problémov vyžadujúcich liečbu.

Znamená to nebyť obézny, ale fyzicky aktívny, vyhýbať sa veľkému príjmu tukov, ostrých, silne korenených jedál, obmedziť príjem mliečnych výrobkov, tvrdého alkoholu, jesť veľa čerstvej zeleniny a s ňou aj vlákninu a do jedálnička zaradiť aktívne látky prospievajúce prostate. Sem patrí lykopén, farbivo nachádzajúce sa prevažne v paradajkách, sója (genisteín v nej bráni rastu prostaty), tekvicové semienka alebo za studena lisovaný tekvicový olej, zelený čaj a výťažok z rastliny Serenoa repens nazývaný aj Saw palmetto (aspoň 160 mg až 320 mg vo výživových doplnkoch).

Vyhýbajte sa podchladeniu, lebo vyvoláva problémy s močením, a po päťdesiatke absolvujte pravidelné preventívne prehliadky u urológa. Prostenal® FORTE obsahuje v jednej tobolke 3 aktívne látky: Saw palmetto – 320 mg, pŕhľavá dvojdomá – 240 mg, lzinok – 10 mg. Denne sa odporúča užívať 1/2 – 1 tabletky. Priaznivé účinky možno očakávať po 3 – 6 týždňoch.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu