Zubami sa môžete preškrípať až k migréne
Bolí vás sánka, alebo nedokážete poriadne otvoriť stuhnuté ústa? Možno za to môže váš tajný „nočný život“!
A možno o tom ani neviete a počas spánku zatínate sánku, „zhrýzate“ zuby, alebo nimi škrípete. Taký drobný nočný zlozvyk ,na ktorý vás zrejme upozornia až spolunocľažníci, vie poriadne znepríjemniť život. Aj celkom bežné veci ako otváranie a zatváranie úst vás môžu stáť kopec námahy, ak ich začnú obmedzovať bolesť v čeľustnom kĺbe alebo stuhnutosť v tejto oblasti.
Zhrýzanie je dôležité odstrániť čím skôr. Nielenže pri ňom dochádza k prenesenému a zvýraznenému tlaku na svaly, okolité štruktúry, a tým pádom aj na nervy, čo určite nepríjemne pocítite, ale aj k zmene žuvacích plôch zubov. Časom sa môže zmeniť celá geometria sánky, ktorá ovplyvní pohyblivosť čeľustného kĺbu voči hornej čeľusti a sánke.
Viete, čo je to bruxizmus?
Preložené do bežnej reči, ide o škrípanie zubami. Tento nočný problém treba riešiť so stomatológom, ktorý nastaví náhryzové dlážky alebo iné korekcie, aby sa stav postupne začal meniť, alebo obracať k lepšiemu.
Nevieme to ovplyvniť
Prečo nevedomky zatíname sánku alebo stískame zuby? U mnohých z nás za to môže trošku oneskorený prechod nervového systému, ktorý sa pri relaxácii a regenerácii prepína z režimu sympatiku do režimu parasympatiku.
Zimný relax v lone prírody. Najlepšie termálne kúpaliská vonku pod holým nebom na Slovensku.
Celé tajomstvo sa týka vegetatívneho nervového systému, ktorý riadi telo bez nášho vedomého vplyvu alebo zásahu. Keď sa nám začína zívať, tvoria sa sliny alebo prechádzame do spánku, to všetko sa deje bez toho, aby sme to mohli ovplyvniť vlastnou vôľou.
Dôvodom, prečo počas snívania a prežívania rôznych nočných zážitkov napíname svaly v okolí sánky, alebo zatíname zuby, je rozladený vegetatívny nervový systém. Špeciálnymi terapiami a doplnkami odborníci dokážu režim vyladiť a harmonizovať. Fyzioterapeut vtedy uvoľňuje svaly v oblasti krčnej chrbtice, záhlavia a bránice.
Neprepracujte sa k vážnejším problémom
Aj keď cvaknutie zubami a ich zatnutie patria k najmenej náročným telesným pohybom, ktoré dokážeme urobiť aj v noci, môžu spôsobiť ďalšie problémy. Takéto napätie ovplyvňuje tiež krčnú chrbticu alebo polohu hlavy, a tým pádom aj celého tela počas spánku. A platí to i naopak.
Najdôležitejšia je prevencia. Ako sa chrániť pred COVID-19? Pomoc máme možno pred očami.
Polohy spánku môžu ovplyvniť napätie záhryzového mechanizmu zatínania zubov a tým zvýšeného tlaku, ktorý sa prenáša až do čeľustného kĺbu a potom do hlavy. Poloha, v ktorej zaspávame, alebo v ktorej dokážeme najlepšie relaxovať, predurčuje pozíciu, do ktorej sa dostávajú krčná a hrudná chrbtica, tým pádom aj hlava a spojenie lebky a krčnej chrbtice.
Dva veľké problémy
Celé hodiny, týždne, mesiace či roky škrípania zubami alebo drvenia čeľustného kĺbu spôsobujú dve veci. Jedna je poškodenie vrchnej vrstvy zubov a zmena dohryzovej geometrie a druhá svalové napätie, ktoré sa prenáša ďalej a zapríčiňuje rôzne bolesti – od hlavy, krku, šije, krčných svalov až po hučanie v ušiach, migrény a problémy so zrakom.
Existuje intenzívne prepojenie medzi samotným čeľustným kĺbom a krčnou chrbticou a prvými krčnými stavcami, ktoré ovplyvňuje zmeny v napätí svalov. Ak je nesprávne, môže mať za následok migrény, bolesti hlavy alebo pulzujúce bolesti v oblasti spánkov.
Škrípanie zubami, akékoľvek nepohodlie pri žuvaní či problémy so sánkou by sa nemali podceňovať a vždy je potrebné vyhľadať odborníka, ktorý má s danou problematikou skúsenosti a vie problém rýchlo a účinne vyriešiť.
Text: FYZIOKLINIK
Foto: Shutterstock