10 sviežich fitnestipov na každý deň

1. januára 2022

Trénovať nemusíte len vo fitnescentre. Do formy sa dostanete aj pomocou každodenných rituálov. Tieto tipy a cviky vás môžu sprevádzať počas celého dňa.

1 Pohár vody s himalájskou soľou a limetkou na raňajky

Jeden pohár vody so štvrtinkou čajovej lyžičky himalájskej soli a s polievkovou lyžicou limetkovej šťavy je starý osvedčený recept pre športovcov. Cieľom tohto kokteilu je rehydratácia tela hneď po prebudení, získanie acidobázickej rovnováhy a podpora funkcie nadobličiek. Výsledok? Ráno budete mať oveľa viac energie.

Voda s limetovou šťavou a troškou soli vás výborne naštartuje. Foto: Shutterstock

2 Začnite každé ráno 100 drepmi

Hneď po zobudení urobte 100 drepov s vlastnou váhou. Cieľom je zvýšiť srdcovú frekvenciu a tým naštartovať látkovú výmenu. Zdá sa vám to veľa? 100 drepov je naozaj dosť, ale môžete sa k nim dopracovať postupne, pridávaním deň po dni. Dobrá rada pre mužov: vedeli ste, že medzi a 8. hodinou ráno máte v tele vysokú hladinu testosterónu? Je to najlepší čas na tréning.

100 drepov každé ráno a do leta máte nohy ako modelka. Foto: Shutterstock

3 Vyčistite si zuby na jednej nohe

Deti majú prirodzenú potrebu neustále sa hýbať, vďaka čomu majú dobrú rovnováhu. Nám dospelým chvíľu trvá, kým túto schopnosť opäť získame. Pri trénovaní rovnováhy sa svaly stávajú nielen silnejšie, ale pracujú efektívnejšie, čo oceníte predovšetkým v starobe, pretože vás ochránia pred pádom a pomôžu vám zachovať si želanú kvalitu života.

4 Silový tréning, ale správne

Vedeli ste, že ak budete trénovať doma s vlastnou váhou, môže to mať rovnaký efekt, ako keby ste chodili do posilňovne? Ak cvičíte bez závažia, môžete ísť až na hranicu svojich možností a cvik opakovať dovtedy, kým budete cítiť, že už skutočne nemôžete. Nezabúdajte na pravidlo, podľa ktorého musí mať každý cvik minimálne 20 opakovaní.

Trénovať môžete aj doma. Foto: Shutterstock

5 Jeden týždeň bez kávy

Niektorí sa skutočne prebúdzajú až po rannej šálke kávy. Ale pozor, telo si na látky, ako je kofeín, časom zvykne. Ak sa čierneho moku na chvíľu zrieknete, bude to rovnaké, ako keby ste stlačili tlačidlo „reset“. Pripravte si kávu po týždennej pauze a uvidíte, že sa opäť dostaví požadovaný efekt.

Dajte si od kávy pauzu, aby ste si znovu mohli užiť jej efekt. Foto: Shutterstock

6 Beh namiesto obednej pauzy

Beh je vhodný takmer pre každého a je jedno, či máte super kondičku alebo s ním len začínate. Optimálne je, ak si chodíte zabehať 3- až 5-krát týždenne aspoň na 20 minút. Týmto spôsobom zocelíte svoj srdcovo-cievny systém a zrýchlite látkovú výmenu. Vďaka behu tak budete nielen fit, ale aj zdraví.

7 Kľuk na predlaktí jednu minútu

Budovanie svalovej hmoty je minimálne také dôležité ako vytrvalostný tréning. Tip: každý deň si dajte kľuk na predlaktí a vydržte v tejto polohe jednu minútu.

Ide vám to dobre? Posuňte sa na ďalšiu úroveň. Vystrite jednu ruku a jednu nohu, ruky a nohy vystierajte diagonálne. Dôležitá je pravidelnosť – z cviku sa musí stať váš každodenný rituál.

Plank je výborný cvik na celé telo. Foto: Shutterstock

8 Zvyšujte formu intervalmi

Kto chce byť naozaj fit, mal by popri klasickému vytrvalostnému tréningu dbať na intervaly. To znamená minimálne jedenkrát za týždeň ubehnúť 10-krát 100, 200 alebo 400 metrov. Intervaly dokážete zakomponovať aj do svojej obedňajšej pauzy.

9 Krátka masáž vlastného tela

Tenisovou alebo masážnou loptičkou si masírujte šijové svalstvo. Dôležité je loptičku kotúľať po svalových štruktúrach, nie po stavcoch. Loptičku pritláčajte tak, aby vám nespôsobovala bolesť. Táto masáž uvoľňuje svalstvo, podporuje prekrvenie a uvoľňuje zablokované tkanivá.

Dotýkajte sa a masírujte sa. Foto: Shutterstock

10 Pravidelné prestávky

Naše telo podlieha prirodzenej výkonnostnej krivke a najneskôr po 80 minútach sústredenej práce mozog prepína do šetriaceho režimu. Vtedy by ste si mali urobiť krátku prestávku, aby ste zostali produktívni. Organizmus si berie oddychový čas, aby sa dokázal zregenerovať a bol pripravený úspešne zdolať ďalšie výzvy. Iba ten, kto si cielene naplánuje malé prestávky, zostane fit a výkonný. Základné pravidlo znie: doprajte si každých 70 až 90 minút pauzu 5 až 10 minút.

Naplno sa dokážeme sústrediť iba 80 minút. Predtým, než tento limit uplynie, si dajte krátku pauzu. Foto: Shutterstock

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu