Spánkom k lepšiemu zdraviu

16. mája 2017
Spánkom k lepšiemu zdraviu. Foto: Shutterstock

Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa zajtra zobudiť do zdravšieho a šťastnejšieho dňa.

Naše dni sú také nabité, že nevieme, čo skôr. Hádam neprejde deň, keď by sme si nevzdychli, že keby sme len mali viac času…

Aktívny životný štýl, ktorý sa snažíme skĺbiť s prácou, rodinou, priateľmi, dá zabrať a čas je to, čo nám chýba najviac. Možno aj vám už napadlo, aké by to bolo super, keby sme nepotrebovali spánok – to by bolo času navyše. Ak áno, máme pre vás zlú správu – spánok potrebujeme… Ale dobrou správou je, že netreba veľa a dokážeme z neho „vytĺcť“ maximum pre naše zdravie – a vtedy sa stane základným stavebným kameňom našich preplnených dní.

Posilnite svoje kosti

Aj vás v detstve posielali do postele so šálkou mlieka? Posledné výskumy ukazujú, že je to vynikajúci výber nočného nápoja. Naše telo počas noci prestavuje kosti a snaží sa ich pripraviť na vašu dennú záťaž. A na to potrebuje vápnik. To znamená, že oživenie vášho detského nočného nápoja poskytne telu vápnik, ktorý potrebuje na svoju nočnú zmenu s posilňovaním kostí. Ak vám mlieko veľmi nevonia, môžete skúsiť aj iné alternatívy. Napríklad po ceste do postele si uchmatnite jogurt bohatý na vápnik alebo zopár mandlí.

Vyťažte maximum zo svojich liekov

Možno predpokladáte, že nezáleží na tom, kedy si dáte predpísaný liek – či ráno, alebo večer, vždy maká na plné obrátky, aby vám priniesol maximum úžitku. No niektoré lieky pracujú efektívnejšie, keď môžu svoj potenciál rozbaliť práve počas vášho spánku.

Takým príkladom je statín (užíva sa na zníženie cholesterolu). Produkcia cholesterolu je totiž v noci vyššia, takže čas nočného spánku treba brať do úvahy. Taktiež ľudia trpiaci reumatoidnou artritídou, ktorej príznaky sú ráno horšie, si môžu dať lieky večer pred vydaním sa na cestu do ríše snov – takto môžu predísť nočnému hromadeniu bolesti. Príkladov je, samozrejme, viac, tak sa vždy poraďte so svojím lekárom, kedy je ten najlepší čas na užívanie liekov, ktoré vám predpísal.

Na polohe záleží

Odpadnete večer do postele a hneď po dotyku s perinou ste beznádejne mŕtvi v akejkoľvek polohe? So svojím spánkom by ste mohli ešte chvíľku zabojovať, lebo na polohe, v ktorej spíte, záleží.

Ak trpíte bolesťami chrbta, podľa vedcov je pre vás najlepšia prenatálna poloha – keď sa schúlite do klbka, roztiahnete medzistavcové platničky, takže sa môžu naplniť tekutinou a zregenerovať svoju tlmiacu schopnosť, ktorú počas dňa stratili.

Ak ste náchylní na pálenie záhy, skúste spať na ľavom boku – znížite tak riziko uvoľnenia kyselín zo žalúdka do pažeráka. A ak máte vysoký krvný tlak, mali by ste spať na bruchu. Výskumy totiž ukázali, že nočný krvný tlak je nižší, keď spíte práve na bruchu, v porovnaní so spaním na chrbte alebo na boku.

Spánok v polohe klbka je dobrý na chrbticu. Foto: Shutterstock
Spánok v polohe klbka je dobrý na chrbticu. Foto: Shutterstock

Ak sa však rozhodnete spať na bruchu, spite bez vankúša, prípadne si pod hlavu dajte len veľmi tenký. Nemali by ste totiž spať v polohe so zakloneným krkom, ktorý vyvíja tlak na chrbticu. Niektorí ľudia, ktorí majú probémy s chrbtom, na bruchu nedokážu spať, preto počúvajte hlavne svoje telo.

A ešte niečo – varujte svoju polovičku, že ráno možno budete neodbytní. Vedci totiž zistili, že spanie na bruchu je najväčším spúšťačom erotických snov.

Zlepšite pamäť

Možno si myslíte, že náš mozog sa počas noci ukladá na spánok s nami – oddych si predsa tiež zaslúži. Ale nové výskumy ukazujú, že naše spomienky sa počas spánku posilňujú.

Vedci prišli na to, že keď sa niečo počas dňa učíte a objekt učenia posilňujete, zatiaľ čo spíte (napríklad CD jazyka, ktorý sa pokúšate naučiť), na druhý deň si to pamätáte lepšie. Je to tak vďaka tomu, že spomienky môžu byť počas spánku znova zaktivizované a posilnené.

Vyspite sa do štíhlosti

Neponocujte. Spánok neodkladajte, až kým sa v telke neskončí film, ktorý ste už aj tak videli. Spánok vám totiž môže pomôcť k lepšej postave.

Americkí vedci skúmali vplyv spánku na našu hmotnosť na dvoch skupinách žien, ktoré boli v programe na redukciu hmotnosti. Obidve skupiny šli podľa rovnakého plánu, ale jedna skupina spávala 8 a pol hodiny, druhá skupina len 5 a pol. Aký bol výsledok?

Obidve skupiny chudli, ale skupina, ktorá viac spávala, zhodila viac tuku a menej svalov – a o to predsa pri formovaní postavy ide. Takže dnes žiadne ponocovanie! A ak máte v noci problém spať, zastavte sa v lekárni a pýtajte si melatonín – mal by vám pomôcť k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku.

Omlaďte si pleť

Vedeli ste, že vaša pleť funguje podľa biologických hodín? Bunky, ktoré našu pleť chránia, sú aktívne počas dňa, a naopak, počas noci sa k životu prebúdzajú bunky, ktoré našu pleť regenerujú. Preto je noc dobrý čas na ošetrovanie pokožky.

Navyše, v noci pleť stráca vlhkosť a jej ochranná bariéra sa oslabuje, vďaka čomu pokožka dobre absorbuje kozmetické ošetrujúce produkty. Výskumy ukazujú, že starostlivosť o pleť je najviac efektívna medzi jednou a treťou hodinou ráno – vtedy pokožka úplne vpíja to, čo jej ponúkneme.

Našťastie si nemusíte dávať budík na takúto skorú rannú hodinu – kozmetický prípravok stačí aplikovať predtým, ako sa uložíte spať. Vyberte si produkty, ktoré obsahujú regeneračné prísady, ako napríklad tie, ktoré podporujú tvorbu kolagénu.

Okolo tretej hodiny ráno je pokožka pripravená prijať všetko, čo jej ponúkneme. Preto sa nakrémujte ešte pred spaním. Foto: Shutterstock
Okolo tretej hodiny ráno je pokožka pripravená prijať všetko, čo jej ponúkneme. Preto sa nakrémujte ešte pred spaním. Foto: Shutterstock

Zobuďte sa šťastnejší

Pred spaním si utrieďte myšlienky a pripravte sa na šťastnejšie zajtrajšky.

Tesne predtým, ako zavriete oči a vyberiete sa na prechádzku do ríše snov, zapíšte si tri úžasné veci, ktoré sa vám v ten deň stali. Pozdvihne to vašu náladu. A prečo práve tesne pred spaním? Je to najlepší čas nielen preto, lebo ste už na konci dňa, takže máte z čoho vyberať.

Zaspávať s pozitívnymi myšlienkami je pre nás oveľa dôležitejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ovplyvňuje to totiž našu náladu, keď sa prebudíme. Ak zaspávame s pozitívnymi myšlienkami, náš mozog si informácie zatriedi tak, že na druhý deň sa viac sústredí na všímanie si práve pozitívnych vecí. Takže si k posteli nezabudnite nachystať pero a papier a pripravte sa na spokojnejšie zajtrajšky.

3 tipy hneď po prebudení

Doprajte si sex

Dvojice, ktoré si takto osladia ráno, sa cítia šťastnejšie celý deň. A nielen to. Vedci zistili, že si takto naštartujú imunitný systém, a tak majú v boji proti všadeprítomným vírusom nezanedbateľný náskok. A to je už dosť veľký dôvod na to, aby ste sa cez víkend neponáhľali z postele.

Kávu, prosím!

Vaša ranná káva vám nemá len držať ťažké viečka, keď ráno v kancelárii zapnete počítač. Nová štúdia ukázala, že šálka kávy pred prácou môže uvoľniť bolesť krku a pliec, ktoré nás často trápia pri sedení za počítačom.

Pri pobyte v trópoch

Vitamín D netreba doplňovať (suplementovať). Ak ste tam dlhšie a vytvoríte viac, ako telo potrebuje, automaticky sa začne regulácia. Otráviť sa môžete iba výživovými doplnkami, nie slnkom. Dostatočná zásoba vitamínu D vám po návrate zo slnkom prežiarených pláží vydrží asi 3 týždne.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 6/2024

Objednať

RELAX 6/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu