Spoznajte Slovensko: 6 tipov na výlety po západnom Slovensku

Galéria Danubiana privíta každého milovníka umenia. Foto: Galéria Danubiana

Ako to už býva, našinec svoju rodnú krajinu veľmi nepozná, ale je čas na zmenu! Vyberte si podľa svojho gusta – od historických pamiatok cez miesta, kde pookreje vaše kultúrne ja až po športovo ladené destinácie.

365 dní premýšľame nad tým, za ktoré hranice sa vyberieme na dovolenku, ale ako je rok dlhý, nevytiahneme päty z domu. A keď áno, vyberieme sa na miesta, ktoré dobre poznáme. Svoj stereotyp si chránime ako oko v hlave. Nemyslíte však, že je čas na zmenu?

Naša krajina nám ponúka veľmi veľa možností na užitie si voľných chvíľ. Každý si môže vybrať podľa svojho gusta – od historických pamiatok cez miesta, kde pookreje naše kultúrne ja až po športovo, prípadne adrenalínovo ladené destinácie. Samozrejme, aj na západnom Slovensku máme takúto pestrú „všehochuť“.

1. Hrad Červený Kameň

O hrade v Malých Karpatoch ste už určite počuli. Jeho počiatky siahajú do druhej polovice 13. storočia a o jeho výstavbu sa zaslúžila česká kráľovná Konštancia Uhorská. Počas svojej histórie bol hrad niekoľkokrát prestavovaný a aj jeho majitelia sa menili. Nakoniec sa dostal do rúk Pálfiovcom a posledný potomok tohto rodu opustil hrad až v roku 1945, štyri roky predtým, ako bol vyhlásený za štátny kultúrny majetok.

Múzeum Červený Kameň sa špecializuje na vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva na Slovensku a hoci je otvorené počas celého roka, jeho aktivity pre návštevníkov sa odohrávajú najmä počas sezóny (od 1. mája do 30. septembra).

Červený kameň. Foto: Múzeum Červený kameň
Červený kameň. Foto: Múzeum Červený kameň

2. Gerulata Rusovce

V Rusovciach nájdete národnú kultúrnu pamiatku kastel Gerulata – rímsky vojenský tábor. Gerulata je živý príklad kozmopolitnosti Ríma, ktorý si podmanil celý vtedajší známy svet. V areáli múzea sa nachádzajú základy stavieb z 2. až 4. storočia. Vo výstavnej sieni nájdete nálezy z archeologických výskumov, ktoré sú výsledkom dlhoročnej práce.

Mimoriadna je zbierka kamenných výtvarných diel – uvidíte aspoň nový rozmer výtvarného umenia. Zbierka mincí z prvej polovice 3. storočia zas rozbúcha srdce nejednému zberateľovi. A dámy určite zaujmú dobové šperky – spony, náramky, prstene, prívesky, amulety. Gerulata vás prenesie do dávnej histórie a vy aspoň na chvíľku budete mať pocit, že sa čas zastavil.

3. Pajštún

Zrúcanina hradu so zaujímavým menom sa nachádza v Karpatoch, neďaleko obce Borinka. Je obľúbeným výletným cieľom (nielen) pre Bratislavčanov.

Pajštún. Foto: Martin Matula
Pajštún. Foto: Martin Matula

Výhodou Pajštúnu je, že sa naň môžete dostať z niekoľkých smerov a zvoliť si tak trasy s rôznymi náročnosťami. Najrýchlejšia a najjednoduchšia trasa vedie zo spomínanej Borinky a je vhodná aj pre rodiny s menšími deťmi. Samozrejme, čas, za ktorý sa dostanete hore, závisí primárne od tempa a počtu zastávok, ale hodinka a pol by mala byť reálna. Najdlhšia trasa, ale zároveň najkrajšia, vedie z Rače. Tento výlet vám potrvá približne 4 až 5 hodín. Na Pajštún sa môžete dostať aj na horskom bicykli – váš výlet tak dostane úplne nový rozmer.

4. Galéria Danubiana

Milovníkov umenia privíta s otvorenou náručou jedna z najmladších galérií moderného umenia Európy s príznačným názvom Danubiana. Budova vypínajúca sa na cípe polostrova, obklopená mohutným Dunajom, sa môže chváliť netradičným a zaujímavým prostredím.

Kreatívne prostredie vás vtiahne do seba. Šírošíra vodná hladina s ešte šírošírejším nebom sfarbeným do rôznych odtieňov, ktoré sa ťažko dajú namiešať, vás pohltí celých, a ak sa nebudete brániť, užijete si slušný kultúrny zážitok. Na prízemí a poschodí sa vo veľkých sálach striedajú prehliadky popredných svetových umelcov.

Komplex dopĺňajú Art Shop, v ktorom sa môžete odľahčiť od ťažkých mincí pred ďalšou fyzickou aktivitou, a útulná Art Café, ktorá presahuje rámec interiéru a dáva vám možnosť posedieť si priamo na brehu Dunaja.

Galéria Danubiana privíta každého milovníka umenia. Foto: Galéria Danubiana
Galéria Danubiana privíta každého milovníka umenia. Foto: Galéria Danubiana

5. Vodné dielo Čunovo

Čunovo je ideálne miesto na celodenný výlet. Na svoje si prídu rodiny s deťmi každého veku – už od tých najmenších, ale aj partie kamarátov, prípadne kolegovia z práce. Ak uprednostňujete pohyb na kolesách, môžete sa do Čunova vybrať na bicykloch alebo korčuliach po hrádzi. Je to vynikajúci výlet už len preto, že na hrádzi si zašportujete bez áut. Dôležitý je aj fakt, že po ceste sa nachádza dosť bufetov, v ktorých nájdete potrebné osvieženie.

Ak milujete vodu, v Čunove sa ocitnete ako v raji aj vďaka areálu vodných športov, kde je vybudovaný umelý kanál, ktorý patrí medzi najlepšie na svete. Inými slovami, v Čunove na vás čaká perfektné letné osvieženie s kopou zábavy, a ak budete chcieť aj adrenalínu. Zaparkujte bicykle, navlečte si nafukovacie vesty, vymeňte prilby a šup do raftu/kajaku. Obťažnosť vody sa pohybuje od WW II – IV. Dobrá správa pre nás bežných smrteľníkov je, že obťažnosť vody sa dá regulovať klapkami, ktoré vpúšťajú vodu do kanálov, a tak je vhodný aj pre úplných začiatočníkov.

Vodné dielo Čunovo. Foto: Divoká voda
Vodné dielo Čunovo. Foto: Divoká voda

6. Sandberg

Výnimočnú lokalitu, ktorá bola objavená pri ťažbe piesku, si určite nesmiete nechať ujsť. Sandberg sa nachádza v Devínskej Novej Vsi a je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.

Vďaka tomu, že pred miliónmi rokov sa tu rozprestieralo more, bolo v tejto oblasti nájdených približne 300 druhov skamenelín lastúrnikov, ulitníkov, ale aj zuby žralokov, pozostatky korytnačiek, stavec veľryby, časti kostier opíc, tuleňa, nosorožca srstnatého a jaskynného medveďa. Sandberg tvoria horninové zvyšky pochádzajúce z treťohorného mora, ktoré sa rozprestieralo vo Viedenskej panve.

Text: Daniela Števánková
Foto: Galéria Danubiana, Múzeum Červený kameň, Divoká voda, Martin Matula

1/1
Zavrieť reklamu