V kraji Jánošíka: Poklady severného Slovenska

2. júla 2024
Zázrivá, Slovensko

Žilinský kraj je jednou z najpôvabnejších oblastí na Slovensku a návštevníkov láka na svoju bohatú históriu, úchvatnú prírodu a malebné mestá.

3. Plte na Váhu – Cesty do minulosti nádhernou krajinou

Túto oblasť nemôžete opustiť bez plavby na tradičných slovenských pltiach. Strečnianskou úžinou vás prevedú pltníci, ktorí vás odzbroja svojím pútavým rozprávaním. Sedemkilometrová plavba trvá približne hodinu a počas celého času sa môžete kochať nádhernou okolitou krajinou. Dokonca si môžete pozrieť aj Starhrad a hrad Strečno.

V minulosti bolo pltníctvo dôležitým zdrojom obživy pre obyvateľov chudobnejších regiónov, najmä Oravy a Liptova. Spočiatku pltníci splavovali drevo z miest, kde ho bolo málo, a prepravovaným tovarom boli vlastne samotné plavidlá. Množstvo, ktoré vtedy prepravili, by dnes muselo predstavovať až 6 nákladných áut.

Neskôr sa na pltiach prepravovali aj zvieratá, lesné plody a soľ. Tovar, ktorý sa nepredal na južnom Slovensku, pokračoval po Dunaji až k Čiernemu moru. V okolí rieky Váh sa nachádza množstvo historických pamiatok a zaujímavých miest, ktoré sa dajú navštíviť. Nezabudnite si nájsť čas na návštevu starobylých kostolov, hradov a múzeí, ktoré odkazujú na bohatú históriu regiónu.

Dnes sa môžete plaviť na pltiach od apríla do októbra a o túto nezvyčajnú aktivitu je veľký záujem, preto odporúčame rezerváciu vopred.

Plte na Váhu pod hradom Strečno
Strečnianskou úžinou vás prevedú pltníci, ktorí vás odzbroja svojím pútavým rozprávaním. Foto: Jaroslav Moravčík.

4. Múzeum slovenskej dediny v Martine – Oživenie histórie strednej Európy

Ak túžite po ceste do minulosti a chcete zažiť autentickú atmosféru slovenských dedín z minulých storočí, nemali by ste si nechať ujsť návštevu Múzea slovenskej dediny v Martine. Toto jedinečné múzeum je veľkolepou zbierkou historických domov, budov a artefaktov, ktoré návštevníkov prenesú do minulosti a ukážu im, ako žili a pracovali ich predkovia.

Múzeum slovenskej dediny sa rozprestiera na veľkej ploche a obsahuje repliky tradičných dedinských domov, kaplniek, stodôl a ďalších stavieb, ktoré tvorili základ života na dedine v minulých storočiach. Pri prechádzke touto malebnou dedinkou môžete obdivovať rôzne architektonické štýly a techniky z mnohých regiónov Slovenska, ktoré odrážajú bohatú kultúrnu rozmanitosť tejto krajiny.

Jednou z nezabudnuteľných častí návštevy je interaktívne stretnutie s tradičnými remeselníkmi a umelcami, ktorí predvádzajú svoje zručnosti v oblasti tkania, hrnčiarstva, tkáčstva a iných remesiel. Návštevníci môžu ochutnať tradičné slovenské jedlá, a dozvedieť sa o miestnych zvykoch a tradíciách.

Múzeum slovenskej dediny nie je len statickou expozíciou, ale živým, pulzujúcim miestom, ktoré ponúka jedinečný pohľad do minulosti, a ukazuje, ako sa život v slovenskej dedine vyvíjal v priebehu generácií. Ak si chcete prehĺbiť svoje vedomosti o histórii strednej Európy a zažiť autentickú atmosféru minulých čias, návšteva tohto múzea je pre vás jednoznačne povinnou zastávkou.

Muzeum v Martine
Múzeum slovenskej dediny nie je len statickou expozíciou, ale živým, pulzujúcim miestom, ktoré ponúka jedinečný pohľad do minulosti. Foto: Shutterstock.
2/5
Zavrieť reklamu