Včelie záležitosti

19. mája 2025

Kolónie včiel si budujú obdivuhodne organizovaný svet – majú kráľovnú, pracantov aj lenivcov. otázka však znie: Prečo vlastne včely vyrábajú med?

Včely majú na výrobu medu dokonale prispôsobené telá – nektár si uchovávajú v oddelenom „medovom“ žalúdku, kde ho ich enzýmy začnú premieňať na akýsi predstupeň medu. Tzv. včelí enzým alebo invertáza premieňa sacharózu v nektári na jednoduché cukry – glukózu a fruktózu.

Po návrate z kŕmenia včely vyvrátia nektárový obsah zo svojho špeciálneho žalúdka a odovzdajú ho iným včelám v úli. Tieto včely ho potom spracujú tak, že zopakujú proces trávenia a vyvrátenia, až kým ich enzýmy nedokončia premenu. Tento sladký roztok je však oveľa menej lepkavý ako hustý med, ktorý si natierame na chlieb.

včely v úli

Včely potom uskladnia produkt v dobre známych šesťhranných bunkách v úli. Trik úspešného dlhodobého skladovania medu spočíva v tom, že sa uchováva na vzduchotesnom mieste, čím sa zníži riziko kontaminácie neželanými látkami. Včely „uzamknú“ med v jednotlivých bunkách úľa svojím voskom, ktorý vylučujú zo žliaz na bruchu.

Práve tu sa naštartuje proces odvodňovania medu, až nakoniec obsahuje iba 17 % vody. Tento systematický prístup k produkcii pripomína ľudské výrobné linky, ale zároveň tu vyvstáva otázka: Prečo vlastne včely vyrábajú med? Koniec koncov, nemusia to robiť, aby pokryli dopyt ľudí…

Na rozdiel od svojich blízkych príbuzných ôs, včely medonosné cez zimu nehibernujú. To znamená, že keď už jedlo nie je k dispozícii, musia si zabezpečiť zdroj výživy, a preto musia nepretržite produkovať med – za predpokladu, že je v úli ešte miesto, aby sa dokázali uživiť aj v období, keď kvetinový nektár nemajú
k dispozícii.

med vo fľaške

MEDOVÁ TOVÁREŇ

Ako prebieha veľkovýroba medu?

Jediná kolónia včiel môže mať až desiatky tisíc členov.

Medové bunky

Tieto bunky obsahujú výsledok tvrdej práce včiel. Produkcia medu sa mení od úľa k úľu. Jeden môže vyprodukovať 10 kg medu, iný aj 60.

Vrtivý tanec

Aby včely získali nektár, „vrtivým tancom“ si odovzdávajú informácie o mieste, kde sa nachádzajú vhodné kvety. Vďaka tomuto tancu si „povedia“, ktorým smerom sa vydať a aká je vzdialenosť k zdroju potravy.

Peľové bunky

Med nie je jedinou potravou skladovanou v úli – peľ zmiešaný s nektárom alebo medom sa tu uchováva, aby dozrel, a potom ho včely konzumujú.

Bunky na mláďatá

Do týchto buniek kladie kráľovná svoje vajíčka. Včely sa vyvíjajú rozličnou rýchlosťou: 24 dní trvá, kým sa vyvinú trúdy, 21 dní to trvá včelám robotniciam
a 16 dní kráľovnám.

Včelí vosk

Včelí vosk uzatvára bunky, aby zostali vzduchotesné. Je to rovnaký vosk, z ktorého sa vyformuje štruktúra úľa a jeho šesťuholníkové bunky.

Kráľovná

Kráľovná je hlavou úľa a neustále ju sprevádza jej sprievod, ktorý ju kŕmi a čistí. Jej jedinou úlohou je klásť vajíčka.

Nad hlavným žalúdkom včely je hrvoľ, teda „medový“ žalúdok (žltou farbou), do ktorého včela umiestňuje nektár.

Zdroj: Zázračná planéta

Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu