Viete, čo je glamping?

V posledných rokoch sa vrátil trend spánku uprostred prírody v úplne inej forme. Glamping je luxusné kempovanie, ktorým by nepohrdla ani kráľovná.

Karimatky, spacie vaky, plynový varič a ešus. Pred niekoľkými dekádami bolo stanovanie najdostupnejším a najobľúbenejším ubytovaním. Rozmach ekonomiky neskôr odklonil ľudí do hotelov a penziónov a kemping sa stal záležitosťou skôr dobrodružných pováh, low-budget cestovateľov či zarytých turistov.

Aj na Slovensku už vyrástli prvé luxusné ubytovania v lone prírody, a nie je to veru rodinná stanovačka s nafukovačkami ako v Juhoške. Glamping vznikol spojením slov glamour a camping (pôvabný a táborenie, z angl.) a jeho korene siahajú až do 16. storočia. Luxusné stanovanie slúžilo kráľom na cestách a počas vojenských operácií najmä v Oriente.

Hlavnou prednosťou glampingu je absolútny komfort pre ubytovaných na miestach nedotknutej prírody. Je vhodný pre zamilované páry, partie kamarátov či rodiny s malými deťmi.

Luxusné stanovanie slúžilo v minulosti kráľom na cestách a počas vojenských operácií najmä v Oriente. Foto: Shutterstock.

Dostanete sa na nádherné miesta

Obrovskú časť zážitku z dovolenky tvorí miesto, na ktorom ju trávime, preto sa poskytovatelia ubytovania v posledných rokoch snažia prinášať stále nové koncepty, ktoré lákajú turistov niekedy viac než samotná lokalita.

Skúsili ste už bývať v domčeku na strome, v skalnom príbytku alebo uprostred rozľahlého vinohradu? To všetko máme na Slovensku! Neviete, kam vyraziť na víkend? Skúste sa raz sústrediť miesto hľadania lokality na hľadanie zaujímavého ubytovania. Zavedie vás to na miesta, kam by ste možno inak nikdy nezablúdili.

Glamping vznikol spojením slov glamour a camping a jeho korene siahajú až do 16. storočia.

Dovolenka pre každého

Glamping je pre všetkých. Nemusíte sa báť, či vám bude v stane zima, ako si nabijete telefón, alebo či bude tiecť teplá voda. Luxusné stany, prístrešky a chatky sú vybavené všetkým, čo bežne pre život potrebujete. Vyspíte sa podstatne lepšie ako na nafukovacej posteli, každý bude mať svoj priestor a nemusí vás trápiť ani spoločné hygienické zariadenie kempu. Všetko vybavenie máte zväčša v pohodlí vlastného stanu. Väčšina glampingových areálov je dokonca otvorená aj pre domácich miláčikov, takže tentoraz nemusíte riešiť žiadne stráženie.

Glamping je pre všetkých. Nemusíte sa báť, či vám bude v stane zima, ako si nabijete telefón, alebo či bude tiecť teplá voda. Foto: Shutterstock.

Súkromie, ktoré veľa nestojí

Ubytovanie v glampingových stanoch či chatkách neraz vychádza výhodnejšie než noc v podobne vybavenom luxusnom hoteli. Navyše sa nemusíte cítiť anonymne vo veľkom rezorte, či riešiť hlučných alebo, naopak, na hluk citlivých susedov. Stany sú zväčša od seba dosť vzdialené, vďaka čomu sa cítite ako na samote pri lese, alebo priamo v lese – na skok od turistických chodníkov.

Niet divu, že glampingu holdujú aj celebrity, ktoré vyhľadávajú fanúšikmi a médiami nerušený čas. The Ranch at Rock Creek v Montane pravidelne ubytováva napríklad Gwyneth Paltrow, v inom luxusnom stane zase nájdete Solange, Ritu Oru, Dua Lipu alebo Davida Beckhama s rodinou.

100 % osvieženie, o 30 % znížený obsah cukru a 0 % alkoholu. Zlatý Bažant Radler 0,0% Svieži Pšeničný Citrón je ideálny partner na turistiku, výlety, šport, alebo na vychutnávanie pri táboráku bez výčitiek. Pridajte si k oddychu plnú chuť pšeničného piva so sviežim dotykom citrónov a užite si pobyt v objatí prírody naplno.

Eco-friendly ubytovanie

Niekedy si chceme oddýchnuť s vyloženými nohami a dobrou knihou v ruke. Pri glampingu hranice medzi ubytovaním a pobytom v prírode vlastne neexistujú. Dokonalý relax mnohokrát dopĺňajú kade, vírivky či malé saunové domčeky.

Mnohé glampingové areály využívajú alternatívne zdroje energie a vyhrievania, niektoré sú dokonca úplne sebestačné a žiadne káble a potrubia k nim nevedú. Preto sa nenechajte prekvapiť srnkou nakúkajúcou vám do stanu a veveričkami šantiacimi na stromoch.

Večer pri ohni, dobré jedlo a radler v ruke. Rovno pred vaším stanom. Čo k tomu viac povedať? Možno iba, že vás premenlivý signál v lesoch občas odstrihne od stresujúceho svetového diania a užijete si skutočné liečivé ticho.

Dokonalý relax mnohokrát dopĺňajú kade, vírivky či malé saunové domčeky. Foto: Shutterstock.

Text: RELAX/Heineken
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu