Vyvraciame mýty: Toto je 6 najznámejších konšpirácií

Aj dnes sa mnohí ľudia spoliehajú viac na domnienky ako na dôkazy. Poďme si rozobrať tie najznámejšie konšpiračné mýty
„Pristátie na Mesiaci sa nikdy nestalo“
Takmer 50 rokov od udalosti, ktorá je dodnes zrejme najväčším úspechom ľudstva, sa konšpirační teoretici ponorili do štúdia fotografií z pristátia na Mesiaci, ktoré sa odohralo v roku 1969, a sú presvedčení, že je to celé podvod.
Veria, že NASA postavila na Zemi štúdio, hercov pripevnila ku káblom a spomaleným filmovaním simulovala nízku úroveň gravitácie, a to všetko preto, aby Američania porazili Sovietsky zväz vo vesmírnych pretekoch. NASA však tvrdí, že ľudia na Mesiaci boli. Tak kde je teda pravda?
Osvetlenie je dôležitou súčasťou tejto debaty – konšpirátorom sa nezdalo, prečo je na jednej z najikonickejších fotografií v histórii ľudstva toľko svetla.
Tvrdia, že fotka, ktorej autorom je astronaut Buzz Aldrin, mohla byť urobená pri umelom osvetlení. Grafickí experti teda simulovali reálne svetelné podmienky, aké panovali na mieste pristátia Apolla 11, a zistili, že skafander Neila Armstronga, ktorý je na fotografii zachytený, odrážal svetlo zo Slnka, čím sa ikonický záber osvetlil.
Možno najlepším dôkazom pristátia na Mesiaci je však cestička dôkazov, ktorú za sebou zanechali samotní astronauti.

Misia Apollo 11 priviezla na Zem skaly z Mesiaca, ktoré sa rozoslali vedcom zo 135 krajín celého sveta, aby ich preskúmali, a tí potvrdili ich mesačný pôvod. Astronauti okrem toho umiestnili na povrch Mesiaca odrazové panely – keď na ne astronómovia z rôznych kútov sveta zamerajú svoje lasery, môžu vidieť ich odblesk.
Ak bolo pristátie na Mesiaci len hoax, tisícky vedcov z celého sveta by sa na tejto konšpirácii museli podieľať tiež a je jasné, že doteraz by už toto tajomstvo niekto prezradil.