20 tipov, ako si zamilovať behanie. Ako začať behať a neskončiť s tým?
Behanie je náročné. Nudné. A bolí. Sú vám tieto výhovorky povedomé?
Vyrazte do terénu
Veľa ľudí začne behať v teréne kvôli tomu, aby si neotĺkali kĺby na tvrdých asfaltových povrchoch. To, čo však objavia, ich chytí za srdce tak, že sa z toho stane láska na celý život.
Behať v teréne prináša úplne nový rozmer. Je to zábava (žiadne nekonečné asfaltové roviny), je to radosť, môže to byť adrenalín… K tomu sa pridáva vôňa lesa, zurčanie bystriny, vyplašená srnka, šuchotanie divého prasiatka. Ak nebudete behať s klapkami na očiach, neexistuje vesmír, v ktorom by ste si beh v teréne nezamilovali.
Čítajte
Nájdite si dobré zdroje bežeckého čítania – v dnešnej dobe je už aj v kníhkupectvách dobrý výber zaujímavej bežeckej literatúry.
A nemáme na mysli len knihy o tréningu a tréningových metódach. Svetové bestsellery, ako napríklad staré dobré Stvorení pre beh (Christopher McDougall), zhltnete jedným dychom a zároveň sa nebudete môcť dočkať, kedy nohy obujete do tenisiek.
Vyrazte naľahko
A nemyslíme tým to, že sa máte málo obliecť. Tento odsek je špeciálne určený pre tých, ktorí majú radi všakovaké technologické hračky a svoj beh musia mať vždy presne odmeraný, musia vedieť, koľko kilometrov odbehli, akým tempom, pri akom tepe a koľko kalórií pri tom spálili.
Z času na čas nechajte doma hodinky, hrudný pás, telefón a vyrazte naľahko. Nepremýšľajte nad tým, ako ste už ďaleko, či bežíte dostatočne rýchlo – jednoducho bežte tak ako to cítite, tak ďaleko, ako sa vám chce.
Je oveľa pravdepodobnejšie, že skutočnú radosť z behu budete mať až pri takomto vybehnutí naľahko.
Dajte behaniu dôležitosť
Behanie si dopredu naplánujte a zapíšte si ho do diára ako schôdzku. Zdá sa vám to divné?
Môže vám to však pomôcť skutočne vybehnúť – v diári budete mať svoj beh stále na očiach a hlavne, takto mu priradíte dôležitosť. Nebudete premýšľať nad tým, či sa vám chce alebo nie. Bude to pre vás ako stretnutie, na ktoré jednoducho idete. Navyše, povedzme si pravdu – toto je jedno z tých príjemnejších „stretnutí“.
Nechajte sa uniesť
Ak sa ešte necítite na to, aby ste si skúsili svoje prvé bežecké preteky, choďte sa na nejaké pozrieť. Dobré preteky vás strhnú svojou atmosférou, aj keď budete „len“ ako divák. A je veľmi pravdepodobné, že tie ďalšie budete už chcieť zažiť aj na vlastnej koži z opačnej strany.
Pretekajte
Pomaličky sa odhodlajte na zapojenie sa do pretekového kolotoča. Prihláste sa a hlavne, zaplaťte štartovné. Takto budete ešte viac motivovaní.
Začínajúci bežci si radšej vyberajú preteky, ktoré mávajú pomerne rozsiahle štartové pole. Možností je však veľa a keďže v poslednej dobe sa z behu stala veľmi moderná záležitosť, pretekových príležitostí je stále viac a viac. Zvážte reálne svoje schopnosti, vyberte si vhodnú vzdialenosť a vrhnite sa na prípravu. Motivácia blížiacich sa pretekov dokáže pekne „vyhecovať“.
Letná hydratácia a šport: čo piť, kedy a pri akom tréningu
Zrýchlite
Áno, tempové a intervalové tréningy bývajú náročné, ale sľubujeme vám, že sa pri nich nebudete nudiť. Samozrejme, neprežeňte to – takýto typ behov by ste mali zaradiť do svojho plánu až keď si vybudujete trochu základ. Dôležité je, aby ste sa hneď na začiatku nezranili. To by nebol úplne najlepší štart do aktívneho životného štýlu.
Postupne si zaraďte do pravidelných behov intervaly, fartleky a tempové behy – jednoducho, vytrhnite sa zo stereotypu pomalých behov a zmeňte tempo.
Zaznamenávajte
Veďte si o svojich výbehoch záznamy. Ak ste štatistický typ, ak radi rozoberáte svoje výsledky, ak radi porovnávate jednotlivé výkony, určite si hrabanie sa v tabuľkách zamilujete.
Svoje športové aktivity si môžete zapisovať ručne do zošita alebo si svoj tréningový denník môžete viesť na niektorom z viacerých webov umožňujúcich takéto záznamy (napríklad Garmin Connect).
Výhoda takýchto záznamov je jednak v tom, že máte reálny prehľad koľko času behu skutočne venujete, a, čo je hádam ešte dôležitejšie, vidíte svoje pokroky. A to je veľmi dobrá motivácia.
Dávajte si výzvy
Už ste si nejaké tie kratšie preteky vyskúšali a chcete svoje behanie posunúť na vyššiu úroveň? Prihláste sa na ďalšie!
Tentokrát si však vyberte také, ktoré sú až o niekoľko mesiacov a zdajú sa byť tak trochu mimo vašu výkonnostnú kategóriu. Či to už bude dlhšia vzdialenosť (napríklad polmaratón) alebo terénny beh s brutálnym prevýšením, prinesie to do vášho tréningu nový impulz, ktorý vás bude posúvať ďalej.
Dajte si pauzu
Veľa bežcov priznalo, že beh si skutočne zamilovali až potom, čo behať prestali. Zdá sa vám to nelogické? Behanie je totiž často ako byť vo vzťahu – najskôr vám je dobre, potom vám je dobre ešte viac a potom sa niečo stane a vy si potrebujete dať pauzu. Potom sa vrátite a zistíte, čo ste takmer stratili. A vtedy sa zamilujete.
Hovorí sa, že beh buď milujete alebo nenávidíte. Ak váš prípad je ten druhý, netrápte sa tým a nestrácajte čas aktivitou, ktorú nemáte radi. Možno ste v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. A vôbec to neznamená, že ešte niekedy v budúcnosti sa z vás nestane bežecký maniak.
Bikujete? Patríte do rizikovej skupiny! Vašim kĺbom pomôže kolagén.
Text: Redakcia
Foto: Shutterstock