8 dôležitých zásad, ako sa pripraviť na bicyklovanie v lete

Bicyklovanie v lete. Foto: Shutterstock

Leto je pre cyklistický šport priaznivým obdobím. Čas dovoleniek dovoľuje cyklistickým nadšencom podniknúť dlhšie trasy či cyklovýlety. Teplé počasie je výhodou, avšak je potrebné, aby sa letná cyklistika odohrávala v medziach určitých zásad.

Na čo nezabúdať, ak chceme, aby bicyklovanie v lete nemalo na naše telo nepriaznivé dopady?

1. Pitný režim

Absolútnou prioritou číslo jeden je dodržiavanie pitného režimu. V lete ho musíme denne strážiť bez ohľadu na vykonávanú činnosť, avšak uvedomte si, o čo dôležitejšie je dbať na prísun tekutín počas športovania a pri veľkej vlhkosti vzduchu. V opačnom prípade riskujete pokles tlaku, úpal, vyčerpanie organizmu či kolaps. Tu sa dočítate o pravidlách správneho pitného režimu a priebežnom dopĺňaní energie.

2. Správne oblečenie a doplnky

Aby bolo o naše telo počas jazdy dobre postarané, musíme venovať pozornosť aj dobre priedušnému oblečeniu. Vhodné sú dresy z materiálov, ktoré zaisťujú dobré odparovanie a následne schnutie. Kombinácia klasického aerodynamického materiálu a sieťoviny je ideálnou voľbou pre komfort počas horúcich dní.

Priedušnosť musí byť hlavnou vlastnosťou aj vašej cyklistickej prilby, ponožiek a tretier, aby zbytočne nedochádzalo k prehrievaniu organizmu počas výkonu.

„Starajte sa aj o to, aby ste pred slnečným žiarením mali chránené vaše oči a investujte do kvalitných športových okuliarov so 100% UV ochranou. Športové okuliare Fullview s bezrámovým dizajnom vám poskytujú výhľad z novej perspektívy. Vo videní vám neprekáža žiadna časť rámu a zaoblené sklá zaručujú vynikajúcu izoláciu pred prachom a vetrom,“ odporúča Pavol Krnáč, predajca cyklistický potrieb a bicyklov.

Športové okuliare Fullview s bezrámovým dizajnom vám poskytujú výhľad z novej perspektívy.
Športové okuliare Fullview s bezrámovým dizajnom vám poskytujú výhľad z novej perspektívy.

3. Opaľovací krém

Keď viete, že strávite na bicykli časť dňa s najväčšou intenzitou slnka, dbajte aj o svoju pokožku a nezabudnite sa (najlepšie ešte pred odchodom z domu) natrieť ochranným opaľovacím krémom. Predídete tak začervenaniu  alebo spáleniu odhalených častí tela a tváre.

Alternatívnou voľbou je použitie ochranných návlekov na ruky či nohy. Návleky na ruky Castelli sú vyrobené na bielom polyesterovom základe a ten je najefektívnejší v blokovaní UV žiarenia.  Sú takisto skvelým komponentom v prípade, že vaša pokožka je už spálená či podráždená a vy chcete pokračovať v tréningu alebo v jazde.

4. Bicyklovať zrána alebo večer

Ak sa chcete vyhnúť ťažkostiam spojeným s najintenzívnejším slnkom počas dňa, naplánujte si tréningy (alebo jazdu) hneď zrána, prípadne večer, kedy sú teploty vzduchu a slnečné žiarenie najpriateľnejšie. Navyše sa tak môžete vyhnúť najväčšiemu dennému ruchu na cestách.

5. Pripravenosť

V letnom období môžu nastať aj prudké zmeny počasia a sľubne vyzerajúci slnečný deň sa behom pár minút zmení na nebezpečnú búrku či smršť s následným výrazným poklesom teploty. S takouto alternatívou je potrebné na bicykli rátať a byť na ňu pripravený.

Nepremokavá bunda do dažďa, ktorú ľahko uskladníte aj vo vrecku na drese by mala byť súčasťou povinnej výbavy. Ľahká a priliehavá bunda BBB Pocketshield je vodu odpudivá a vetru vzdorná, ale zároveň priedušná. Prípadne ju môžete doplniť aj o funkčné návleky na nohy a návleky na tretry, s ktorými si zaručíte skvelú izoláciu od dažďa.

6. Bezpečnosť

Keďže počas letných dní býva teplota priaznivá aj večer a v noci, rešpektujte dobrú viditeľnosť seba a svojho bicykla aj po zotmení a dávajte pozor na bezpečnosť. Oblečenie s reflexnými pásikmi alebo osobitné reflexne prvky a osvetlenie prednej i zadnej časti bicykla je predpísané. Sada osvetlenia BBB Sparkcombo zaručuje vysokú kvalitu lítiovej batérie s ekonomickou spotrebou energie.

7. Rešpektujte premávku

Cesty sa počas leta cyklistami iba hýria, a preto je dôležité vzájomne sa rešpektovať a dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Nielen vodiči áut, ale aj motorkári sú jej súčasťou, a tak buďte obozretní pri svojej jazde a snažte sa správne odhadovať bezpečné vzdialenosti a rýchlosť. Taktiež prispôsobte svoju jazdu stavu vozovky, hlavne pri zjazdoch, kedy sa dostávate do najvyššej rýchlosti a môžete sa dostať do šmyku.

8. Regenerácia

Na záver nezabudnite ani na dobrú regeneráciu po príchode domov. Doprajte si strečing, výživnú a energeticky bohatú stravu a zaslúžený odpočinok. Starostlivosť dožičte aj bicyklu. Skontrolujte jeho stav a venujte mu pár minút servisu.

Dodržiavaním týchto zásad budete môcť letné obdobie a dobré počasie cyklisticky naplno využiť a tiež  zlepšíte vašu kondíciu zdravým športovaním.

Text: Natália Olexová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu