Ako si správne zoservisovať bicykel po sezóne?

Servis bicykla po sezóne. Foto: Shutterstock

Príchod chladného počasia znamená pre mnohých cyklistov dlhšiu či kratšiu pauzu od bicyklovania. Našťastie iba do jari, kedy sa cyklistická sezóna opäť rozbieha. Po tom, čo ste určite so svojim bicyklom prešli stovky kilometrov, aj on si zaslúži trochu starostlivosti.

Viete, čo všetko je potrebné vykonať pri posezónnom servise bicykla?

Očista

V prvom rade sa pustite do vyčistenia všetkých častí bicykla. Jednotlivé časti rozoberte a dôkladne ich očistite od zaschnutého blata, nečistôt a iných usadenín. Tak rám bicykla, ako aj kolesá a všetky ich súčasti. Použite šetrný ale účinný čistiaci prostriedok a vodu.


Je dôležité očistiť aj reťaz a radenie, no pri čistení týchto partií to s vodou veľmi nepreháňajte. Všetky časti potom handrou vytrite do sucha, prípadne vyleštite.

Pri údržbe buďte vybavení servisným kufríkom s potrebnými nástrojmi, aby ste mohli jednotlivé diely správnym spôsobom rozložiť i zložiť späť.

BBB Compactkit
BBB Compactkit

Mazanie

Krokom číslo dva je zabezpečiť reťaz, pedále, lanká i prehadzovače pred znehodnotením či koróziou. Ošetrite ich mazivom na to určeným.

Existujú taktiež ošetrujúce oleje a spreje, ktoré prenikajú do všetkých štrbín súčiastok a zanechávajú na nich ochranný film. Týmto spôsobom taktiež predlžujete životnosť jednotlivých súčiastok i častí bicykla.

Kontrola

Servis bicykla dokončite dôkladnou kontrolou jeho pohyblivých častí.


„Špeciálnu pozornosť pri servise bicykla si zaslúžia brzdy a kolesá. Odkontrolujte opotrebovanosť jednotlivých štruktúr a funkčnosť brzdových laniek. Táto kontrola je základom zachovania bezpečnosti pri jazde na bicykli, a preto si na nej rozhodne dajte záležať. Ak si na takúto kontrolu netrúfate sami, dovezte bicykel do predajne a dajte si ho skontrolovať profíkom.“ odporúča Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a majiteľ SK-Profi Bike.

Pri servise svojho bicykla buďte dôslední a uložte ho na zimný spánok v čo najlepšom stave.

Text: Natália Olexová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu