Východotirolské hory pre celú rodinu
Zelený luxus vo Východnom Tirolsku: Zažite silu hôr, krajinu v jej pôvodnej podobe a skutočnú pohostinnosť v dvoch wellness rezortoch so 4* pre celú ro
Pozrite sa na naše tipy, ako si užiť Slovensko vysoko v oblakoch, na tobogáne, v koši balóna či pri čakaní na vodnú erupciu alebo sa nechajte poriadne rozosmiať.
Zážitky určite neabsolvujte bez dostatočného osvieženia a doprajte si ho napríklad v podobe nového Ľadového čaju s broskyňou od Birellu. Harmonicky v sebe zjednocuje chuť zeleného čajua broskyne, je bez chemických konzervantov, farbív a s naozaj nízkym obsahom cukru. Nechajte sa uniesť výhľadmi na tú najkrajšiu krajinu a vychutnajte si každý letný zážitok naplno.
Blizzard: Lyžiarska výbava víťazov
Kde: Devínska Nová Ves, Bratislava
Vstup: zadarmo

výška rozhľadne: 21 metrov
počet schodov: 112
nadmorská výška: 514 m n. m.
Koncom júna bola sprístupnená vyhliadková veža v areáli bývalej raketovej základne, po ktorej na Devínskej Kobyle zostalo množstvo vojenských stavieb a betónových bunkrov. Je vysoká asi ako sedemposchodový dom
a z troch vyhliadkových plošín dovidíte do troch susedných krajín –
Rakúska, Česka aj Maďarska. Z vrcholu rozhľadne sa črtajú Alpy či Viedeň
a v prípade dobrého počasia údajne aj Zobor v Nitre. Dovidíte na neďalekú
Devínsku Novú Ves, hrad Devín či rakúsky zámok Schloss Hof. A ak nie,
na najvyššej plošine je umiestnený vyhliadkový ďalekohľad.
www.devinskanovaves.sk
Na čo prihliadať pri výbere detskej lyžiarskej bundy?
Kde: Bojnice
Kedy: od 8:00 do 21:00 h
Vstup: dospelí 8 €, deti do 15 rokov 4 €, deti do 3 rokov zdarma,
tobogán 1 €

Nad mestom Bojnice v zalesnenej časti neďaleko Bojnickej kalvárie a kaplnky sv. Vendelína vyrástla pred dvomi rokmi unikátna vyhliadková veža s prevýšením asi 30 metrov, ktorá poskytuje pôsobivý výhľad na okolitú krajinu, Bojnický zámok, ale aj Prievidzu, ktorá nie je bežne vidieť z menšej výšky. Veža má oceľovú konštrukciu a drevenú lávku, po ktorej sa dá dostať hore. Súčasťou stavby je i tobogan, ktorým sa – ak nájdete dosť odvahy – môžete spustiť dole. V blízkosti je parkovisko, ale z Bojníc to pešo trvá približne 40 minút.
www.kupele-bojnice.sk
Kde: Kremnica
Kedy: 28. – 30. august 2020

Jedným z mála festivalov, ktoré sa tento rok uskutočnia, sú Kremnické gagy. Aké budú? Slovenské! Štyridsiaty ročník európskeho festivalu humoru a satiry bude netradičný, pretože v historickom centre Kremnice a v priľahlých uličkách budú pre koronavírus chýbať zahraniční umelci. Ak máte radi kultivovanú zábavu, do diára si poznačte posledný augustový víkend. Prezidentom akadémie humoru by sa tento rok mal stať Milan Lasica.
www.gagy.eu
Aj toto leto hľadáte top zážitok? Vyberte sa na vyhliadkový let balónom, ktorý ponúkajú v každom kraji na Slovensku. Medzi obľúbené výhľady patrí napríklad Spišský hrad, Bojnice, Tatry alebo Levoča. Je len na vás, ktoré krásy Slovenska túžite vidieť z výšky.

Počas hodinového letu prekonáte vzdušnou čiarou asi 10 až 20 km v maximálnej výške 1 km nad terénom. Rátajte s tým, že celý program trvá 3 až 5 hodín. Let balónom pre 1 až 6 osôb stojí od 500 € vyššie.
Kde: Herľany, 25 km od Košíc

hĺbka gejzíru: 405 m
výška gejzíru: 22 m
trvanie erupcie: 25 min
teplota vody: 14 až 18 °C
výdatnosť gejzíru: 25 až 30 l/s
Keď sa povie gejzír, určite si predstavíte vriacu vodu a syčiacu paru, ktorá strieka do výšky. Najväčší gejzír na Slovensku, Herliansky gejzír, je však ako studená sýtená minerálka. Vznikol v roku 1870 navŕtaním podzemnej vody s napätou hladinou. Erupciu vody spôsobuje nahromadený oxid uhličitý približne každých 35 hodín. V súčasnosti gejzír stráca na sile a perióda medzi erupciami sa predlžuje. Je celkom možné, že jedného dňa prestane chrliť vodu úplne. Aby ste sa neprehnali a neodišli z návštevy Herlian sklamaní, na stránke mesta nájdete, kedy môžete očakávať najbližšiu erupciu.
www.herlany.sk
Zimný beh nie je len o teplom oblečení
Kde: Vysoké Tatry

Vedeli ste, že za najvyššie obývané miesto na Slovensku sa považuje druhý najvyšší vrch Tatier Lomnický štít? Je to perfektný tip na výlet, ak sa zatúžite schladiť vysoko medzi oblakmi. Je to najvlhšie a, logicky, najmrazivejšie miesto u nás. Priemerná celoročná teplota vystúpi len na okolo -3,8 stupňov Celzia. Z údolnej stanice v Tatranskej Lomnici vedie štvormiestna kabínková lanovka na medzistanicu Štart, odkiaľ vás hore
vyvezie moderná pätnásťmiestna gondola na Skalnaté pleso, ktoré je vrcholovou stanicou a zároveň prestupnou stanicou na Lomnický štít. Odtiaľ sa vyveziete unikátnou visutou červenou lanovkou, ktorá prekonáva
855-metrové prevýšenie. Jazda trvá 8,5 minúty.
Kde: Facebook, Youtube, www.siaf.sk
Kedy: 29. august od 10:30 do 17:00 h

Veľkolepý 10. ročník sa nakoniec na letisku Sliač konať nebude. Ešte minulý rok ministerstvo obrany odoslalo pozvánky svetoznámym akrobatickým skupinám a pilotom z 27 krajín. Dnes je však už všetko inak. Organizátori pripravili online stream so zostrihom najlepších ukážok tímovej aj sólovej akrobacie z posledných deviatich ročníkov a zo štúdia sa divákom prihovoria hostia z oblasti leteckého priemyslu a vojenskej techniky.
Najväčší letecký sviatok roka bude online na webovej stránke a sociálnych sieťach.
www.siaf.sk
Koža ročné obdobia nerieši: Prečo je SPF dôležité aj v zime?
Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock