Ako si vybrať ten správny bicykel?

Kúpa bicykla. Foto: Shutterstock

Cyklistika je v súčasnosti obľúbeným športom na Slovensku aj vo svete. Mladí alebo starší, muži či ženy, radosť z jazdy na dvoch kolesách je univerzálna. Či už patríte medzi pretekárskych alebo rekreačných cyklistov, určite vás poteší príchod miernejších teplôt a to, že budete môcť vybehnúť na bicykel oveľa častejšie.

Ak sa ešte len plánujete do cyklistiky pustiť alebo naopak už dlhšie vnímate, že vaša „rachotinka“ vypovedala službu, posunieme vám pár tipov, ako si dobre vybrať nový bicykel podľa vašich predstáv.


Ako všetci vieme, existuje niekoľko druhov bicyklov a každý typ je vhodný pre iný druh cyklistiky. Pri voľbe nového bicykla určite zohľadnite nasledujúce faktory a odpovedzte si na tieto otázky:

• Chcem to začať brať s cyklistikou naozaj vážne alebo mi ide o rekreačné bicyklovanie?

Ak sa chcete začať venovať cyklistike ako svojej primárnej športovej činnosti, na výbere konkrétneho modelu bicykla si dajte naozaj záležať. Pokojne požiadajte o radu skúsených predajcov bicyklov.

„Bude veľmi dôležité vyhodnotiť vaše telesné parametre a vzhľadom k nim siahnuť po tej najvhodnejšej voľbe. Každý detail a komponent bicykla bude hrať dôležitú úlohu a bude mať vplyv na vaše cyklistické výkony. Dobre si premyslite tento krok aj z hľadiska financií a nájdite kompromis medzi vašim rozpočtom a vlastnosťami, do ktorých sa oplatí investovať,“ odporúča Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a cyklodoplnkov a majiteľ Sk-Profi Bike.

Ak sa chcete stať rekreačným cyklistom, je rovnako dôležité, aby ste stavili na kvalitu, ktorá vám bude dlho slúžiť. Zároveň si ale vyberajte aj podľa toho, či sa na konkrétnom bicykli cítite pohodlne, či sa vám páči jeho dizajn a farba.

Ak vám na ňom bude už pri kúpe niečo prekážať, pri neskoršom poklese prvotného nadšenia na vás môže takáto prekážka pôsobiť demotivujúco.

• V akom teréne budem pravdepodobne najčastejšie jazdiť?

Ďalšou podstatnou informáciou, ktorú pri výbere bicykla musíte vyhodnotiť je terén, na ktorom chcete najčastejšie cyklistiku praktizovať.

Ak máte vo svojom okolí kopce a v nich skvelé cyklotrasy a najradšej trávite čas v prírode, pre vás bude jednoznačne najvhodnejší horský bicykel. Horské bicykle sú uspôsobené na náročný terén, komplikované výstupy a prudké zjazdy. Existujú aj modely s celoodpruženým rámom, vďaka ktorému si budete môcť vyskúšať aj skoky a pri tom mať stále bicykel pod kontrolou.

Ak máte radi výlety a spoznávanie pekných miest, viete si samých seba predstaviť aj na viacdňovej cyklotúre, počas ktorej prebrázdite cesty Slovenska alebo zahraničia, zvoľte cestný bicykel. Cestné bicykle poskytujú možnosť rôznych prevodov, aby boli vaše dlhšie jazdy plynulé. Rámy týchto bicyklov sú odľahčené, aby vás nič zbytočne nebrzdilo vo vašich „odpedálovaných“ kilometroch.

Krosové bicykle sú akousi kombináciou rôznych vlastností, vďaka ktorej sa javia ako tá najlepšia možnosť pre trekking, jazdu po meste či dochádzanie za prácou. Poskytujú pohodlné bicyklovanie, komfortnú pozíciu pre cyklistu a ľahké ovládanie.

• Bude pre mňa vhodnejší elektrobicykel?

Elektrobicykle alebo tzv. e-biky sú posledným hitom v rekreačnej cyklistike. Asistenčný motor vybavený batériou vám pomáha šetriť energiu a zvládať ťažšie výstupy do kopca. Všetky parametre, ktoré môžu prispieť k vašej pohodlnejšej jazde si viete nastaviť presne podľa vašich potrieb.

E-biky sú o čosi drahšie ako bežné bicykle. Ak však máte napríklad nejaké zdravotné ťažkosti, ale napriek tomu sa chcete udržiavať v kondícii, elektrobicykel zaručene oceníte. Ďalšie zaujímavosti o elektrobicykloch nájdete tu.

Elektrobicykel Felt
Elektrobicykel Felt

Ktorý typ bicykla je vaším favoritom? Nech je ním ktorýkoľvek, pustite sa do cyklistiky s nadšením a uvidíte, že už nebudete môcť prestať. O sprievodných benefitoch bicyklovania sa potom presvedčíte na vlastnej koži.


Autor: Natália Olexová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu