Ako zostať na jeseň v suchu a teple?

Jeseň je síce najkrajšie obdobie v roku, ale naučí vás, že teplota je veľmi relatívny pojem. Tie isté stupne, pri ktorých na jar slnko príjemne hreje a dá jazdiť v krátkom rukáve a veste, znamenajú počas októbra minimálne skrehnuté prsty na rukách a nohách.

Žiarivá prehliadka farieb v parkoch a lesoch v nás prebúdza dobrú náladu, túžbu zmeniť veci k lepšiemu a dodáva nám energiu „potiahnuť“ cyklistickú sezónu ešte o pár týždňov smerom k zime. Ani jazda v meste nestráca s návratom chladnejších mesiacov svoje čaro. Z asfaltu totiž konečne nesála taká horúčava a po dojazde do cieľa nie sme spotení ako myši. Lenže na to, aby sa z drvivej väčšiny cyklistov stali jazdci do každého počasia, je nevyhnutný predovšetkým telený komfort. Vo vysokej miere je zaň zodpovedné adekvátne oblečenie, ale dbať treba aj na iné veci.

Chlad nastupuje, najmä ak máte na sebe prepotené oblečenie a nemáte na hlave čiapku, čím prichádzate o 30 % telesného tepla, ste hladní alebo pijete studené nápoje.

1. Najedzte sa pred jazdou

Hrejivý efekt jedla je známy ako termogenéza, teda zvyšovanie produkcie tepla. Jedlo poskytuje palivo nevyhnutné na generovanie tepla, ktoré naše telo pohybom vytvára, a pomáha nám prežiť chlad. Nie nadarmo pokles telesnej teploty stimuluje apetít a vy začnete pociťovať hlad.

Ak ste najedení, vaše telo vyrába viac tepla. Foto: Eloise Mavian/Tornanti.cc

Takže keď vám počas fyzickej aktivity začne byť chladno, ľahko sa vám môže stať, že zatúžite po niečom na zahryznutie. Keď sa tak najmä počas dlhších jázd stane, rozhodne si dajte aspoň tyčinku alebo banán. Stimulujete tým tvorbu telesného tepla. Lepšie však urobíte, ak sa najete pred jazdou a nepôjdete na bike nalačno.

Polhodinu až hodinu po tom, čo sa najete, začne vaše telo generovať zhruba o 10 percent viac tepla, ako keď fungujete na prázdny žalúdok.

Takto zrýchlený metabolizmus je výsledkom spotrebúvania energie počas trávenia. Takže jedlo vám nielenže poskytne energiu na pohybovú aktivitu, ale aj zvýši produkciu telesného tepla. Aby ste sa čo najefektívnejšie rozohriali, mali by ste si dať teplé sacharidy. Dobre vám padne hustá, teplá polievka, ovsená kaša, ryžový nákyp alebo cestoviny.

2. Kúpte si termofľašu

Chlad zvyčajne tlmí pocit smädu. Aj v prípade, že to preženiete s oblečením a spotíte sa ako kôň, nepociťujete prehnaný smäd.

Tekutiny však treba dopĺňať pravidelne, a to najmä preto, lebo pri športe ich strácate veľa dýchaním. Keď vdychujete studený suchý vzduch, vaše telo ho zohrieva a zvlhčuje. Pri každom výdychu potom strácate nemalé množstvo vody.

V zime nemáte chuť veľa piť, ale proti teplému nápoju by ste nenamietali, však? Foto: Castelli, Eloise Mavian/Tornanti.cc

V zime sa množstvo cyklistiek tekutinám vyhýba vedome, pretože predstava, že si budete musieť odskočiť v lese a omrzne vám zadok, je bolestivá a pre viaceré vrstvy oblečenia, najmä nohavice na traky aj otravná. Netreba však zabúdať, že dehydratácia negatívne ovplyvňuje športový výkon. Radíme vám teda, aby ste hydratáciu nezanedbávali ale nemyslíme tým, že sa zastavíte v každom bufete na trase a dáte si čapovaný nápoj.

Vezmite si so sebou termofľašu, urobte si teplý čaj a pokojne doň zamiešajte odmerku sacharidového športového nápoja. Padne vám lepšie ako studená voda. 

3. Doprajte si čas na rozohriatie

Telo je ako auto. V chlade sa rozohrieva o niečo dlhšie, a to platí najmä v prípade, že idete na bike ráno.

Pred samotným výjazdom venujte minimálne päť minút rezkej rozcvičke a až potom zľahka šliapnite do pedálov. Je možné, že sa celkom rozohrejete až po ďalších 10 až 15 minútach a až po nich sa budete vedieť bicyklovať vo vašom zvyčajnom tempe.

Tak ako auto, aj telo potrebuje v zime viac času na zahriatie.

Pred jazdou v nízkych teplotách si môžete pomôcť aj horúcou sprchou, prípadne si oblečenie položte na radiátor a nechajte ho tam počas raňajok. Minimálne sa vyhnete tomu, že sa oblečiete zbytočne veľa a budete sa počas jazdy potiť, čo je najčastejšou príčinou drkotajúcich zubov.

4. Voľte kratšie trasy v stabilnom tempe

Na to, aby ste sa v zime dokázali primerane obliecť, musíte najprv pochopiť, prečo vám je teplo alebo chladno. Naučte sa zotrvávať v optimálnej teplotnej zóne komfortu nielen pomocou výberu vhodného oblečenia, ale aj pohybu. Zostať pri športe v teple znamená zostať v suchu. Pot je totiž zodpovedný za to, že vám začne byť zima, hneď ako na bicykli zastavíte. Jeho funkcia je totiž najmä ochladzovacia a keď zostane na pokožke aj po tom, ako prestanete produkovať teplo pohybom, ochladzovací efekt trvá naďalej.

Tu vstupuje do hry pokus menej sa na športovú aktivitu obliecť, udržiavať stabilné tempo pohybu a vybrať si menej kopcovitú trasu. Radšej voľte kratšie výjazdy v stabilnom tempe a bez dlhších prestávok.

Postávať s hrnčekom teplého čaju pri bufete v prírode môže byť lákavé, lenže všetky časti tela okrem prstov na rukách vám nepríjemne zachladnú. Na to si dávajte pozor. 

5. Jazdite bez ruksaku

Ako sme už spomínali, časť mozgu zvaná hypotalamus zakročí vždy, keď sa teplota tela odchýli od 37 stupňov Celzia, a vyšle signál buď potným žľazám, aby telo chladili, alebo svalom, aby sa začali chvieť, a tak pomohli vyrábať teplo.

Žiadna bunda nie je priedušná, ak na nej máte ruksak. Foto: Castelli, Eloise Mavian/Tornanti.cc

Pri športovaní je to trochu „komplikovanejšie“, pretože pracujúce svaly spaľujú väčšie množstvo glukózy, a tým vzniká aj viac tepla. A toto teplo dokáže narobiť šarapatu najmä na chrbte v prípade, že nosíte na výjazd batoh.

Ani najlepšia bunda nedokáže prepúšťať vodné pary, keď jej v tom bráni batoh.

Veci si dajte do taštičky na bicykel a zadných vreciek, ktorými disponujú mnohé cyklistické modely búnd. Ak sa batoha nedokážete vzdať, kúpte si bundu, ktorá má chrbtovú časť z priedušného materiálu s nízkou mierou izolácie a bez membrány.

6. Dávajte si pozor na mokrý zadok

Na to, aby vám za pár minút premokla zadná časť nohavíc, nemusí vôbec pršať. Úplne stačí, keď vám voda od kolesa strieka rovno na zadok. O chrbát sa nemusíte až tak báť, bunda niečo vydrží, navyše, máte pod ňou oblečené ešte nejaké vrstvy, ale nohavice s vložkou sa nosia priamo na tele a v zadnej časti sú mnohé len zo zateplenej lycry, ktorá navlhne veľmi rýchlo.

Preto aj keď práve neprší, no ulice sú ešte mokré a v lese je plno blata, namontujte si na bike zadný blatník. Okrem veľkých sú v predaji aj pohotovostné blatníky vyrobené z tvrdého, no ohybného plastu, ktoré sa zasúvajú tesne pod sedadlo. Nie nadarmo sa im hovorí „ass saver“. Alebo sa poobzerajte po elastických nohaviciach odolných voči vode, napríklad z materiálu NanoFlex.

7. Zaizolujte si hlavu

Cez hlavu vám uniká až 30 percent tepla. Vlasy síce niečo zaizolujú ale radšej sa spoľahnite na cykločiapky, ktoré pod helmou neprekážajú. Sú elastické, so zníženou časťou na zakrytie uší a sú do rôznej miery zateplené. Niektoré majú neprefúkavú úpravu v oblasti čela či uší. Takto ostane vaša hlava v teple a vďaka prilbe, pod ktorú sa zmestia, aj v bezpečí.

Čiapky by mali aspoň sčasti zakrývať aj zátylok, aby vám neprechladol krk, čo môže byť pre majiteľky dlhých vlasov, najmä ak ich nosíte vo vrkoči, problém. Hľadajte preto čiapku s otvorom na vrkoč. Áno, aj také existujú.

Ako sa na jeseň a cez zimu správne obliecť nájdete v článku Štýlové cyklooblečenie na chladné dni.

Foto: Sk-profibike, Castelli

1/1
Zavrieť reklamu