Test: elektrobicykel Scott E-SUB 10

22. februára 2012

Netrpte cestou do práce. Užívajte si ju! Cestovanie mestskou dopravou môže byť často otravné. Zvlášť vo väčších mestách.

A v rannej dopravnej špičke nie je ani cesta autom riešením. Možno len pre tých trpezlivejších, ktorí sa do práce nijak zvlášť neponáhľajú. Prípadne pre tých, ktorí ráno nemajú lepšiu kratochvíľu ako vstať dosť skoro na to, aby sa vyhli roju pracovitých a študujúcich občanov. Je však aj iná možnosť.

Uvažovali ste niekedy nad využívaním bicykla ako dopravného prostriedku? Ak vaše premýšľanie skončilo len v rovine úvah, dôvodov mohlo byť viac. Jedným z nich možno bolo, že ste sa nevedeli stotožniť s predstavou vyplazeného jazyka vo výplete už ráno, tak krátko po rozlepení rozospatých očí. Máme pre vás riešenie – elektrobicykel. Dnes sa zbližša pozrieme na chuťovku od Scotta, model Sub 10.

Pre štýlových

Sub 10 na ktorú sme mali možnosť siahnuť zaujme svojou neprehliadnuteľnou farbou hneď na prvý pohľad. Štýlový vzhľad poteší tých z vás, ktorí neradi splývajú s davom. Plusom žiarivozelenej farby je bezpečnosť – v premávke budete nielen viditeľnejší, ale priam nápadný.

Prvý pohľad

Bicykel pôsobí skôr pretekárskym dojmom – geometriou pripomína horský alebo trekkingový bicykel. Váš posed bude síce trochu “natiahnutejší” ako na mestských bicykloch bez hornej rámovej trubky a so “sedavejšou” geometriou, ale mierny MTB vzhľad úspešne zakryje elektroniku. Aspoň na prvý pohľad. Až detailnejšie skúmanie prekvapených prizerajúcich sa môže odhaliť, že vaše napredovanie bez potreby krútiť pedálmi nie je mágia.

Štýlový bicykel na ktorom nemusíte šlapať.

Pozor na zlodejíčkov

Na prvý pohľad je jasné, že tento bicykel nie je práve lacná záležitosť. Preto ak uvažujete rozšíriť svoj vozový park o tohto krásavca, mali by ste si uvedomiť, že nebude múdry chodiť na ňom na nákupy a nechať ho opretý o stenu pred vchodom bez dozoru. Veľmi pravdepodobne by to bol váš prvý a posledný spoločný nákup. Preto sa oplatí investovať do niektorej zo sofistikovanejších zámok na trhu.

Komfort

Sub 10 má pevný rám. Ak ste zvyknutý na odpruženú prednú vidlicu na vašom horskom bicykli, mali by ste sa pripraviť, že jazda na Sub-e bude vás viac vytrasie hlavne v prípade rozbitejších ciest. Na druhej strane, cestný bicykel vám zvykne dávať viac najavo svoju nevôľu s nerovným cestným podkladom. Sub 10 je zlatou strednou cestou.

Jazda

Vďaka blatníkom nie je jazda do práce na bicykli nereálna ani po daždi, prípadne pre odolnejších pri miernom mrholení. Ak ste zvyknutí jazdiť na horskom alebo cestom bicykli bez blatníkov, určite uvítate príjemnú zmenu v podobe “nezmasakrovaného” oblečenia. Riadidlá sú rovné, zakončené skôr tenšími gripmi, čo trochu zacítia vaše dlane pri jazde po rozbitej ceste.

V sedle

Nech vás nepomýli pretekárskejší vzhľad geometrie. Elektro pohon zo seba nevytlačí viac ako 25 km/h. Čo je však pre rekreačných jazdcov postačujúce. Ruku na srdce, keď sa idete “povoziť” na bicykli, akú priemernú rýchlosť dosahujete? Samozrejme, výrobca nepredpokladá, že v sedle budete tráviť dlhé hodiny hltajúc desiatky a desiatky kilometrov. Napriek tomu, ak vám nebude vyhovovať dodávané sedlo, siahnite po komfortnejšom (nie pretekárskom) kúsku. Predsa len, cieľom je cítiť sa pri jazde mestom komfortne.

Elektro

Na elektro časti sa podieľal gigant Bosch a výsledok poteší aj náročnejšieho zákazníka. Veľkým plusom je schopnosť baterky rýchlo sa nabiť – výrobca udáva 2,5 hodiny, čo je rýchlejšie ako nabitie väčšiny batérií. Ďalšou výhodou uľahčujúcou život je rozmer nabíjačky. Nie je to žiadna tehla, ktorú odstavíte doma a už ňou radšej moc nehýbete. Nabíjačka je spratná a v pohode ju vezmete so sebou na cesty. Nie je preto najmenší problém dobiť baterku aj v práci.

Hodnotenie

Scott E-SUB 10 je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú spoľahlivý dopravný prostriedok po meste, na ktorom sa vďaka elektronike nenamakajú. Najväčšou prekážkou bude pravdepodobne maloobchodná cena, ktorá sa šplhá k 3000 €. Šperkom bicykla je z hľadiska komponentov Shimano XT a prijateľná váha bicykla vás nebude limitovať pri manipulácii.

Scott E-Sub 10
si môžete vyskúšať aj vy! Navštívte predajňu Kaktus Bike na adrese:
Karloveská 6/B,
Bratislava – Karlova Ves

Text: Daniela Števánková
Foto: Scott

1/1
Zavrieť reklamu