Ako zvládnuť beh v zime?

Trailový beh v zime

Beh v zime má svoje neodškriepiteľné čaro, ale aj rozličné špecifiká, preto vám prípravu naň odporúčame nepodceňovať.

Neprežeňte to s oblečením

Človek má v zime tendenciu navliecť na seba viac vrstiev, ako je potrebné. Nezabúdajte, že len čo sa začnete hýbať, zohrejete sa, pred behom by vám teda malo byť mierne chladno.

Ak je vám teplo pred tréningom, počas neho sa od horúčavy zbláznite. Obliekajte sa vždy tak, akoby vonku bolo minimálne o desať stupňov viac, než v skutočnosti je. Ak nevydržíte ani chvíľu chladu, rozohrejte sa ešte doma.

Viac článkov na tému zimného behu nájdete na tomto linku.

Nezabudnite na pokrývku hlavy

Zhruba 40 % telesného tepla strácate cez hlavu. Nezabúdajte teda nikdy na čiapku, aby mal váš obehový systém šancu rozdistribuovať čo najviac tepla do zvyšku tela.

Vo veľkom mraze nezabúdajte na prekrytie úst, aby ste nevdychovali ľadový vzduch a chránili si tvár.

Pozor na omrzliny

Počas skutočne mrazivých dní venujte pozornosť svojim prstom na rukách a nohách, ušiam a nosu. Je možné, že si ich na začiatku tréningu necítite, časom by sa však mali zohriať.

Keď si všimnete, že máte na nejakom mieste tela tvrdú, bledú a studenú pokožku, je celkom možné, že ide o omrzlinu. V takom prípade sa dostaňte čím skôr do tepla a postihnutú oblasť pomaly zohrievajte. Ak problém pretrváva, choďte na pohotovosť.

Bežte proti vetru

Ak na začiatku tréningu pobežíte proti vetru, v jeho druhej polovici vám bude fúkať do chrbta. Je to lepšie ako naopak, keď ste už spotení, a tým skôr náchylní na prechladnutie.

Človek má tendenciu preháňať to s oblečením, no akonáhle sa zahrejete, bude vám teplo. Foto: Shutterstock
2/3
Zavrieť reklamu