Bicyklovanie v zime? Chce to kvalitné rukavice a čiapku

8. februára 2023
Bicyklovanie v zime.

Mnohí z nás patria k nadšencom, ktorí nezosadnú z bajku ani v zimných mesiacoch. Máme kvalitnú výstroj, odev i obuv, tak prečo nie. Určite by sme však nemali zabúdať ani na svoje ruky a pokrývku hlavy, inak bude náš zážitok z jazdy v mrazivých podmienkach všetko, len nie príjemný.

Rukám logicky nezvykneme venovať prehnanú pozornosť, no je to na škodu veci. V chladných podmienkach trpia a dokážu nám pokaziť aj ten najkrajší výlet. Nespoliehajte sa ani na to, že ich „okabátite“ lyžiarskymi rukavicami. Teplo vám možno bude, no odnesie si to ovládanie bicykla, úchop riadidiel bude menej pevný a nebudete mať ani dostatok citu v prstoch, čo môže byť v istých chvíľach nebezpečné.  

Preto neváhajte a zaobstarajte si originál cyklistické rukavice na zimu, ktoré sú vyšperkované do dokonalosti a uspokoja všetky vaše potreby pre perfektnú jazdu. Ich veľkou pridanou hodnotou je okrem iného napríklad aj väčšia dĺžka nad zápästie.

Predĺžený strih je na nezaplatenie

Pánske rukavice Castelli Estremo, SK Profi Bike

Rukavice na bicykel do chladného počasia nie sú krátke, práve naopak. Pekne si ich viete zastrčiť pod dres či bundu a studený mrazivý vzduch nemá šancu.

Pánske rukavice Castelli Estremo.

Veľkou devízou je aj umiestňovanie reflexných prvkov. Možno to znie nezvyčajne, ale aj na rukaviciach majú svoje opodstatnenie. Auto má smerovky a vy rukavice.

Aby fúkanie nosa nebolelo…

Pri večnom fúkaní nosa pod bodom mrazu vám kvalitné cyklistické rukavice tiež nebudú prekážať. Dizajnéri práve z tohto dôvodu aplikovali na množstvo modelov mäkký flís či froté vklad na palcovú časť, ktoré nespôsobí žiadne poškriabanie nosa, prípadne majú niektoré modely zips pre ľahké obliekanie a vyzliekanie, ak uprednostňujete klasickú vreckovku.

Pánske rukavice Castelli Mortirolo, SK Profi Bike
Pánske rukavice Castelli Mortirolo.
Zimné cyklistické rukavice BBB Aquashield, SK Profi Bike.
Zimné cyklistické rukavice BBB Aquashield.

Pozor na kvalitné prevedenie

Kvalitná rukavica by mala ruku chrániť pred vetrom a mrazom, čiže by mala mať vrchnú vrstvu odolnú voči vetru a mala mať kvalitnú podšívku – napríklad flísovú, ktorá udržiava teplo a dobre odvádza vlhkosť. Niektoré majú penové výstelky na dlani pre optimálnu absorpciu otrasov.

Cyklistické rukavice BBB Coldshield, SK Profi Bike

Do väčšej zimy sú vhodné rukavice s viacerými izolačnými vrstvami a zvýšenou odolnosťou voči vode, aby ste boli nie len v teple ale aj suchu, ak príde nepredvídaná prehánka.

Cyklistické rukavice BBB Coldshield.

Pánske cyklistické rukavice Castelli Perfetto Max, SK profi Bike.

Do miernejších podmienok existujú i modely s úpletovou konštrukciou, ktoré sú teplé ale i skladné pre prípad, že ich už počas jazdy nepotrebujete. Tenšie rukavice môžete vo väčšom chlade použiť aj ako extra vrstvu pod vonkajšie rukavice.

Pánske cyklistické rukavice Castelli Perfetto Max.

Rukavice BBB Innershield, SK Profi Bike.

A ak už jazdíte v akýchkoľvek podmienkach, nezabudnite na pár základných rád. Zimné rukavice by mali byť trocha voľnejšie, aby ste v nich mohli hýbať prstami, aby sa prekrvili a malá extra porcia vzduchu vo vnútru prináša aj extra izoláciu.

Rukavice BBB Innershield.

Rukavice si na jazdu zvoľte radšej o trocha teplejšie ako tenšie, pretože ak vám bude zima na ruky, nezachráni to ani extra teplá bunda a budete trpieť celý čas.

Čiapka pod prilbu, ktorá neotlačí

Veľmi veľký význam má v zimnom období aj výber čiapky pod prilbu. Opäť hovoríme o druhu odevu, ktorý je „must have“ a vďaka ktorému si užijeme aj jazdu v mraze. Zateplené čiapky na bicykel z funkčných elastických materiálov vám zabezpečia maximálny komfort pri nosení. Majú predĺženým bočný a zadný diel, ktoré chránia jazdcove uši a zátylok.

Zimná čiapka pod prilbu Castelli Estremo, SK Profi Bike.
Zimná čiapka pod prilbu Castelli Estremo.
Zimná vlnená čiapka Castelli GPM, SK profi bike.
Zimná vlnená čiapka Castelli GPM.

Na to, aby sa zabránilo nekomfortu pod prilby, využíva sa technológia zošívania plochým švom a tiež ukončenie bez obšitia. Skvelé je, že majú univerzálny strih, čiže sú ideálne pre pánov i dámy.

Pouvažujte aj nad kuklou

Uprednostňujete skôr softshellové modely s merino vlnou? Niektoré dokonca majú aj šilt a tak vám nebude prekážať padajúci sneh.

Zimná cyklistická čapica so šiltom Castelli Bandito, SK Profi Bike.
Zimná cyklistická čapica so šiltom Castelli Bandito.
Zimná kukla pod prilbu Castelli Balclava, SK profi BIke.
Zimná kukla pod prilbu Castelli Balclava.

Alebo radšej siahnete po čiapkach s membránou? Výber je len a len na vás. Dokonca si môžete pod prilbu zadovážiť aj zimnú kuklu, ktorá je naozaj skvelým vynálezom.


Text: SK Profi Bike
Foto: SK Profi Bike, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu