Čo majú spoločné a v čom sú iné Thajsko a Vietnam?

5. októbra 2022

Thajsko je už desaťročia magnetom juhovýchodnej Ázie pre turistov z celého sveta. Bangkok patrí k atraktívnym metropolám, thajská kuchyňa a thajské pláže k svetovej špičke. V poslednom desaťročí mu však začína konkurovať Vietnam. Poďme tieto dve krajiny porovnať.

Vplyvy Číny aj Indie

Thajsko je poznačené historickým vplyvom Indie, najmä theravadským smerom budhizmu. Prejavuje sa to nielen v náboženských zvykoch, ale napríklad aj v kuchyni a stravovaní. Thajčania kedysi jedli rukami, až postupom času prešli na lyžicu a vidličku. Pohodoví, usmievaví ľudia berú svoj život s nadhľadom a je to uvoľnená atmosféra v ich prítomnosti, čo láka turistov do Thajska. Medzi Thajčanmi sa cítia dobre.

Naopak, na Vietname sa odrazili iné vplyvy – čínsky či francúzsky. Budhizmus má vo Vietname mahajánsky smer ovplyvnený taoizmom a konfucianizmom. Samozrejme, aj ten sa odráža na miestnej kuchyni. Vietnamským príborom sú paličky,tak ako v Číne. Aj tu sú ľudia usmievaví a veselí, ale o niečo konzervatívnejší a introvertnejší. Žijú usporiadaným životom a sú veľmi pracovití a usilovní. Záleží im na prosperite spoločnosti ako celku.

Na aké exotické ovocie máte chuť? Foto: archív BUBO.

Thajsko – nočný život aj relax

Bangkok je populárna filmová destinácia. Komplex budov Kráľovského paláca bol až do roku 1946 sídlom thajskej kráľovskej rodiny so všetkými jej klenotmi. Najznámejšie budhistické chrámy sú Wat Pho, v ktorom je ukrytá 47-metrová socha Budhu, či Wat Arun s vyhliadkou na rieku Chao Phraya.

Dopravný ruch a chaos hlavného mesta, kde si nejeden človek ponadáva, vám vynahradí nočný život, ktorému dominujú slávna Khaosan Road pre backpackerov a bary na strechách mrakodrapov s výhľadom ako z tých najlepších filmov. Na severe Thajska sa nachádza Chiang Mai, čarovné miesto s 300 chrámami, bohatou prírodou a lesmi, v ktorých kmene dodnes žijú tradičným spôsobom.

Od hlučného mesta anjelov, ako Bangkok prezývajú, si oddýchnete aj v sloňom kempe alebo pri pravej thajskej masáži na pokojnom thajskom vidieku. Milovníci adrenalínu si prídu na svoje pri raftovaní na bambusovej plti.

Thajsko je predovšetkým krajinou krásnych a pokojných pláží. Film Pláž s Leonardom DiCapriom sa nakrúcal na ostrove Koh Phi Phi, ale nádherné miesta s bielym pieskom, tyrkysovou vodou a vysokými skalami, ktoré dramaticky vyliezajú z mora, ponúkajú aj ostrov Koh Samui, región Krabi a letovisko Ao Nang.

Podvečerný Bangkok z rieky. Foto: Katarína Líšková.

Čo robiť v Thajsku a vo Vietname? Dočítate sa v BUBO blogu. 

1/2
Zavrieť reklamu