Čo sa deje s našim mozgom keď snívame?

24. mája 2025
žena počas nočného spánku

V noci prechádzame rôznymi štádiami spánku.

NREM štádium 1 (n1)

Toto štádium je nejasnou hranicou medzi spánkom a bdením. V tejto najľahšej forme spánku sa svaly sťahujú, oči otvárajú a zatvárajú a ľudia sa budia na najmenšie podnety. Toto štádium trvá zvyčajne zhruba 10 minút.

NREM štádium 2 (n2)

Keď sa mozog ponára do hlbšieho spánku, vysiela zvláštne iskry elektrickej aktivity zvané „spánkové vretená“. Každé trvá asi pol sekundy a zdá sa, že sa spájajú s učením: čím viac spánkových vretien náš mozog vyprodukuje, tým väčšia je naša kapacita udržať si informácie nadobudnuté počas predchádzajúceho dňa. Napríklad u schizofrenikov je množstvo spánkových vretien výrazne nižšie ako u zdravých ľudí.

kvalitný nočný spánok

NREM štádium 3 (n3)

Nazýva sa tiež „pomalou vlnou spánku“ alebo hlbokým spánkom. Počas tejto fázy sa nachádzame v najhlbšom spánku: ľudia, ktorí sa zobudia v tomto štádiu, budú oveľa viac omámení ako ľudia, ktorí sa zobudili v inom štádiu spánku.

Táto fáza sa zdá byť najdôležitejšia pre konsolidáciu spomienok a fyzické zotavenie, ale má aj menej príjemnú stránku – práve počas nej sa najčastejšie objavujú nočné mory, námesačnosť a pomočovanie sa.

REM

V tejto fáze sa odohráva najviac snov. Paralyzované sú všetky svaly okrem očí, ktoré sa rýchlo pohybujú – odtiaľ pochádza aj anglický názov fázy REM – rapid eye movement, teda rýchly pohyb oka.

Počas tohto štádia sa z mozgového kmeňa vysielajú elektrické signály zvané PGo vlny, ktoré sú podobné elektrickým signálom vznikajúcim pri epileptických záchvatoch. Vedci predpokladajú, že práve toto spôsobuje väčšinu snov, pretože mozog sa snaží vytvoriť poriadok v elektrickom chaose.

Všetkými fázami prechádzame v istom cykle, ktorý trvá zvyčajne 90 minút a každú noc sa opakuje zhruba päťkrát, zvyčajne v sekvencii N1 – N2 – N3 – N2 – rEM. Je zaujímavé, že z tretej fázy sa vraciame do druhej a až potom postupujeme do plného snívania.

Kvalitný nočný spánok

Zdroj: Zázračná planéta

Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu