Cyklistika a zlý zrak – ako to vyriešiť?

24. septembra 2022

V bežnom živote si na nevyhnutnosť nosiť okuliare zvykneme pomerne ľahko. Na trhu je už toľko vkusných rámov, že si z toho často robíme skvelý módny doplnok či poznávaciu črtu našej osoby. Čo však pri bicyklovaní? Ako vyriešiť pomerne „zapeklitý“ problém spojenia cyklistika a zlý zrak?

Nosiť svoje bežné dioptrické okuliare aj na bajk je tiež riešením, no nie najšťastnejším. Predsa len ide o šport, pri ktorom sa im môže ľahko niečo stať. A v súčasnosti nejde pri kúpe nových o malú investíciu. Ideálne je používať šošovky, no nie každý ich, žiaľ, dobre znáša.

Výrobcovia vo svete cyklistiky preto neustále inovujú produkty pre náš lepší zrak, aby sme si svoju jazdu mohli užívať bezstarostne a v plnej viditeľnosti.

Špeciálne športové okuliare

Riešením môžu byť napríklad špeciálne športové okuliare s dioptriami vyslovene pre športovcov. Ide vlastne o kombináciu klasických športových okuliarov obohatenú o klip s možnosťou dioptrií v rozmedzí od +6 do -6. Samotné sklá sa vymieňajú vďaka magnetickému uchyteniu veľmi jednoducho.

Určite oceníte aj flexibilný a odolný rámik z grilamidu s mäkčenými gumenými koncovkami a nastaviteľným pogumovaným nosníkom. Zatiaľ čo samotné dioptrické sklíčka si zadovážite podľa svojej potreby v očnej optike, naše špeciálne športové okuliare vám dodáme spolu s dvojicou vymeniteľných skiel – žltým a čírym.

Dioptrický klip k športovým okuliarom

Ďalšou možnosťou pre cyklistov s poruchami zraku je tiež kúpa samotného klipu na okuliare.

Pomocou neho si vylepšíte športové okuliare BBB – napríklad modely BSG-61 Commander, BSG-62 Impulse a BSG-69 Chester. Montáž zvládne úplne každý a požadovaný výsledok v podobe dioptrických skiel „namontovaných“ do športových okuliarov získate pomocou kvalitného rámika s nastaviteľným nosníkom, ktorý sa namontuje pomocou jedinej skrutky. Nemusíte sa báť, sklá sú v rámiku fixované pomocou rybárskeho vlasca.

Nosník poskytuje 4mm extra odsadenie od tváre, aby sa zamedzilo kontaktu mihalníc s dioptrickým sklom. Aj v tomto prípade je tu možnosť inštalovať sklá s dioptriami od +6 do -6.

Naša rada – pozor na to, že nie do všetkých športových okuliarov sa dá vložiť dioptrický klip. Vyberajte si preto len z modelov, ktoré sú na to určené!

Niečo pre pohodlnejších

Ak vás trápi len ďalekozrakosť a patríte skôr k pohodlnejším jedincom, navyše sa vám nechce tráviť čas v očnej optike, môžete si zadovážiť priamo aj športové okuliare s dioptriami, respektíve s fotochromatickými sklami a integrovanou zónou na čítanie. Medzi nich patrí napríklad model BBB BSG-64PH IMPULSE READER, ktorý však zoženiete len s dioptriami +1,5 / +2 / +2,5. Ak sa však vmestíte s poškodením svojho zraku do tohto rozmedzia, môže to byť pre vás mimoriadne pohodlné riešenie.

Športových okuliarov pre ďalekozrakých cyklistov je v ponuke viac, stačí si vybrať model, ktorý sa vám najviac páči. Čo takto BBB BSG-59 IMPRESS READER? Rám má vyrobený z ľahkého a odolného materiálu, má nastaviteľný nosník a navyše k nemu dostanete aj extra číre zorníky pre zlé svetelné podmienky.

Medzi slnečné okuliare s ležérnym dizajnom, ale športovými vlastnosťami, patrí aj model BBB BSG-67PH SPECTRE, ktorý má tiež fotochromatické sklá, gumený komfortný nosník a gumené koncovky na nožičkách pre komfortné usadenie na tvári, takže vám počas jazdy okuliare určite nebudú prekážať.

Na čo si pri výbere dávať pozor?

A aké vlastnosti by mali určite spĺňať okuliare, ktoré budete používať počas bicyklovania, aby už spojenie cyklistika a zlý zrak nebolo strašiakom? Dbajte na to, aby vám najmä dobre sedeli na tvári. Ideálne si zvoľte model s pružnými nožičkami a tvarovateľným nosníkom, čo zabezpečí, že vám okuliare dobre sadnú, a prispôsobia sa presne vašim potrebám. Kontaktné časti rámu by mali mať gumené plôšky, aby sa okuliare nehýbali ani ak sa spotíte.


Text: SK Profi Bike
Foto: BBB cycling/Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu