Cyklistika vs korčuľovanie. Čo je lepšie na tréning?

14. apríla 2023
Bicykel vs inline korčule

Ešte predtým, ako investujete do bicykla alebo inline korčúľ, zvážte všetky rozdiely týchto dvoch letných športov. Čo majú spoločné a ktorý z nich je jednoduchší, lacnejší a lepší na kondičný tréning alebo chudnutie?

Korčuľovanie aj cyklistika ponúkajú v závislosti od intenzity možnosť dať si dobre do tela, lenže pri výbere by ste mali zvážiť tiež to, ktoré svaly pri tej-ktorej aktivite zapájate, jej energetickú náročnosť a najmä, ktorá vás motivuje vstať z postele a začať sa hýbať, pretože je pre vás zábavná a najmä dostupná.

Šport má byť zábava. Má to byť radosť z neobmedzeného pohybu a z pocitu slobody, inak skončíte ešte skôr, než stihnete poriadne začať.

Čo je lepšie?

To, či je lepšia cyklistika, alebo sú to inline korčule, závisí od mnohých faktorov, ako sú napríklad vaše preferencie, kondícia, zdravotné problémy, dostupnosť vybavenia a podobne. Obidve aktivity prinášajú mnohé zdravotné výhody (zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, zvýšenie svalovej sily, vytrvalosti a podobne). Cyklistika je vhodná pre všetky vekové kategórie a je považovaná za bezpečnejšiu a menej namáhavú ako inline korčuľovanie. Okrem toho umožňuje prejsť dlhšie vzdialenosti a vychutnať si prírodu a krajinu. Inline korčuľovanie je intenzívnejšia aktivita, ktorá umožňuje posilniť svaly dolnej časti tela a chrbta. K nevýhodám patria vyššie riziko zranenia a náročnejšia technika.

Kalórie a intenzita

Keď príde reč na chudnutie, ľudia sa zvyčajne zameriavajú hlavne na kalórie. Zaznamenávajú si ich príjem a potom sa snažia monitorovať, či rovnaké alebo vyššie množstvo spálili pomocou rôznych cvičení. Korčuľovanie aj cyklistika sú skvelé fitnes aktivity, pri ktorých môžete spáliť okolo 400 až 500 kalórií za hodinu.

Tento odhad sa môže líšiť v závislosti od intenzity a trvania tréningu, ako aj vašej hmotnosti, veku a kondície. Ak sa korčuľujete hodinu v stabilnom a príjemnom tempe a pri priemernom pulze 140 úderov za minútu, spálite 300 kalórií. Ak sa ale rozhodnete pre intervalový tréning, počas ktorého budete striedať úseky korčuľovania vo vysokom tempe s rovnako dlhými pomalšími úsekmi, spálite za hodinu 450 kalórií.

Ak si namiesto korčuľovania vyberiete bicykel, pri pulze 140 úderov za minútu spálite počas hodinovej jazdy zhruba 360 kalórií. Tieto čísla sú pri cyklistike trochu vyššie, ale naše meranie môže byť skreslené, pretože sme sa nebicyklovali hodinu po rovine, ale aj do kopca.

Preto by sme povedali, že energetická náročnosť oboch športov je veľmi podobná a závisí od tréningovej intenzity.

Bezpečné inline korčuľovanie na cyklotrase
Energetická náročnosť oboch športov je veľmi podobná a závisí od tréningovej intenzity. Foto: Shutterstock.

Rozvoj svalstva

Ak ide o aeróbny prínos, teda zlepšenie celkového zdravia a vitality, či o zdravé srdce a pľúca, oba športy sú dobrou voľbou. Na posilnenie svalov je však korčuľovanie lepšie. Pohyb pri ňom posilňuje nielen všetky svaly nôh, ale aj ramená, pretože nimi prirodzene hýbete tam a späť, a svaly stredu tela, pomocou ktorých zas udržiavate rovnováhu.

Cyklistika je vhodná na posilnenie svalov nôh, avšak už menej na tréning celého tela, pretože sa pri nej rukami opierate o riadidlá. Počas cyklistického tréningu sú primárne zaťažované stehenné svaly, teda kvadricepsy a hamstringy, ďalej dvojhlavý a šikmý sval lýtkový, ako aj veľký sedací sval. Aj k svalom využívaným pri korčuľovaní patria kvadricepsy, hamstringy a dvojhlavý sval lýtkový, no korčuľovanie si tiež vyžaduje prácu priťahovačov (adduktorov) a odťahovačov (abduktorov) bokov.

Ak považujete práve tieto partie svojho tela za problémové, uprednostnenie korčuľovania vám nepomôže, pretože chudnutie z vybraných partií je mýtus. Aby ste sa zbavili tuku, musíte spáliť väčšie množstvo kalórií, než prijmete. Naopak, posilňovanie vybraných častí tela možné je, preto by sme pre všeobecný svalový rozvoj volili inline korčuľovanie.

Potrebné vybavenie

Na bicyklovanie potrebujete bicykel a prilbu a na korčuľovanie korčule, prilbu a chrániče lakťov, kolien a zápästí (najmä tieto netreba podceňovať, pretože pády na ruky bývajú škaredé a zlomiť si ich obe nie je nič príjemné).

Podobne ako pri bicykloch, aj ceny korčúľ sa líšia v závislosti od typu, kvality a výrobcu. Začať s korčuľovaním je však podstatne lacnejšie, keďže základný model korčúľ viete zohnať už za 100 eur, ale pri cyklistike musíte na začiatku investovať vyše päťnásobok tejto sumy, teda okolo 500 eur.

Začať s korčuľovaním je podstatne lacnejšie ako s bicyklom. Foto: Shutterstock.

Zručnosti

Je náročné korčuľovať alebo bicyklovať sa bez zvládnutia základných zručností. Bicyklovanie má v tomto prípade navrch, pretože ho mnohí zvládli už v detstve, a preto je, na rozdiel od korčuľovania, jednoduchšie. Dobrou správou je, že po dvoch, troch týždňoch tréningu by ste mali byť aj v korčuľovaní na úrovni mierne pokročilého.

Musíte na to ísť systematicky a najskôr sa naučiť vstať, rozbehnúť sa, odrážať a zastaviť sa na oboch nohách a časom sa zamerať na zlepšenie techniky odrazu a sklzu, ktorá je veľmi dôležitá. Mnoho rekreačných korčuliarov robí práve tú chybu, že nevyužívajú dostatočne fázu sklzu a len sa odrážajú. Takéto trhané „cupitanie“ nie je plynulé, bezpečné, efektívne ani zábavné.

Tréning však robí majstra a rovnako to platí aj pre cyklistiku. Pri nej sa môžete zlepšovať v zdolávaní nástrah terénu či jazde na dlhšie vzdialenosti.

Šetrnosť ku kĺbom

Oba športy sú na rozdiel od behu aeróbnea ktivity s nízkym negatívnym dopadom na pohybový aparát, korčuľovanie je však omnoho šetrnejšie ku kĺbom než cyklistika. Prečo? Je založené na opakovanom vytláčaní nôh na stranu a ich vracaní naspäť pod panvu a keďže nedochádza k dopadu chodidiel na zem, ale ku sklzu, kĺby sa tak nenamáhajú.

Počas bicyklovania sedíte v sedle a šliapete do pedálov, takže kolená sú „v suchu“, ale pri nedostatočnom zapájaní brušných svalov môže trpieť chrbát. Bolesť alebo zranenie v oboch prípadoch môžu spôsobiť pád či iná nehoda. Buďte preto opatrní.

Rýchlosť a vzdialenosť

Priemerná rýchlosť cyklistu na rovine sav závislosti od jeho kondície pohybuje medzi 15 a 30 km/h. Korčuľovanie je pomalšie, jeho priemerná rýchlosť sa pohybuje medzi 8 a 15 km/h, čiže logicky, na korčuliach prejdete za rovnaký čas kratšiu vzdialenosť ako na bicykli.

Hlavným dôvodom sú prevody a oveľa väčšie kolesá, ktoré cyklista okrem svojej sily pri jazde využíva, zatiaľ čo korčuliar sa musí spoliehať iba na fyzickú silu. Z tohto dôvodu sa korčuľuje na ováloch alebo na hrádzach na krátke vzdialenosti.

Predtým, ako začnete

Ak s korčuľovaním ešte len začínate, je veľmi dôležité, aby ste získali najskôr základné korčuliarske zručnosti, napr. spomalenie a zabrzdenie, a až potom sa pustili do systematického trénovania. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste, takže nejazdite bez prilby a chráničov, vyhýbajte sa radšej jazde dole kopcom a pre korčuliarske začiatky voľte rovinaté cyklochodníky, kde nie je množstvo ľudí.

Možnosti na športovanie

Aj väčšie mestá ponúkajú obmedzený počet lokalít s povrchom vhodným na korčuľovanie, pretože na malých kolieskach môžete jazdiť iba na veľmi hladkom asfalte a betóne. Je to, na rozdiel od cyklistiky, obmedzujúce, pretože nemáte slobodu výberu korčuľovať sa, kdekoľvek sa vám zachce.

A aby toho nebolo málo, korčule sa dajú bezpečne používať iba na suchých povrchoch, pretože na mokrých to bez rizika šmyku nejde. Bicykle sú vhodné na všetky typy povrchov, na hladké cesty aj do terénu, do blata aj na prašné cesty. Ak máte dostatočne odolné plášte, nič vám pri výbere lokality nebude stáť v ceste.

Radosť a zábava

Venovať sa obom športom je nepochybne zábava, ale rôzni ľudia majú rôzne preferencie, schopnosti, finančné možnosti, no najmä uprednostňujú rôzne veci. Niekomu vyhovuje naháňať kondíciu na bezpečnom okruhu mimo premávky, iní to považujú za nudné a volia cyklistiku.

Pre mnohých je totiž kľúčovým prvkom zábavy prostredie, v ktorom sa športová aktivita odohráva. Korčuľovanie je bezpochyby mestský šport a ľudia sa mu venujú najmä na korčuliarskych dráhach v parkoch, na hrádzach a ihriskách a súťaživejší sa zúčastňujú na mestských inline maratónoch.

Cyklistika je oveľa všestrannejšia, pretože sa dá vykonávať rovnako dobre v mestskom, ako aj v prírodnom prostredí a na dlhšie vzdialenosti. Tak či onak, dôležitým faktorom zábavy je najmä to, či máme na vybraný šport zručnosti a kondíciu, pretože nikoho nebaví robiť to, čo mu dobre nejde. A to je to najdôležitejšie.

Inline korčule.
Dôležitým faktorom zábavy je najmä to, či máme na vybraný šport zručnosti a kondíciu, pretože nikoho nebaví robiť to, čo mu dobre nejde. Foto: Shutterstock.

Nenechajte si ujsť!

Či už si za svoju letnú pohybovú aktivitu číslo jeden zvolíte korčuľovanie alebo cyklistiku, v EXIsporte nájdete kopec športového vybavenia za skvelé ceny.

Juniorské korčule Fila Wizy

Juniorské korčule Fila Wizy

Pohodlné korčule s brzdou majú priedušný zvršok a ľahkú hliníkovú konštrukciu. Zapínanie so šnúrkami, popruhom na suchý zips a prackou zaisťuje stabilitu chodidla. Skelet môžete nastaviť až na štyri veľkosti, 35/38 a 38/41.

119,99 € 87,99 €


Dámske korčule Fila Madame Houdin

Dámske korčule Fila Madame Houdini

Ľahko ovládateľné športové korčule ponúkajú možnosť vymeniť štyri kolieska s priemerom 84 mm za tri 100-milimetrové. Vďaka anatomicky tvarovanej päte dobre absorbujúcej nárazy a sú veľmi pohodlné.

164,99 € 115,99 €


Unisex korčule Fila Legacy Pro 84

Unisex korčule Fila Legacy Pro 84

Fitnes korčule s technológiami SoftWearTM a Advanced Air Flow Pro pre optimálne odvetranie, oporu a pohodlie. Inline korčule s 90 mm kolieskami majú zapínanie so šnúrkami, klipom a popruhmi so suchým zipsom.

179,99 € 149,99 €


Odrážadlo Amulet 12 Runner

Odrážadlo Amulet 12 Runner

Odrážadlo s 12-palcovými kolesami je ideálne pre deti s výškou 75 až 95 cm. Rám je vyrobený z pevnej horčíkovej zliatiny, ktorá je o 75 % ľahšia ako oceľ, o 33 % ľahšia ako hliník a ľahko sa recykluje.

159,99 € 153,99 €


Amulet 20 Speedy

Amulet 20 Speedy

Pevný a odolný bicykel s rámom a prednou vidlicou z ocele váži 11,9 kg. Má znížený rám, 20-palcové kolesá, sedem prevodov s radením Shimano Revoshift a obe brzdy typu V-brake.

279,99 € 190,00 €


Amulet 24 Fun light

Amulet 24 Fun light

Juniorský bicykel so športovou geometriou a ľahkým hliníkovým rámom s pevnou vidlicou váži len 9,8 kg vrátane pedálov. A-head hlavové zloženie, osem rýchlostí a spoľahlivé brzdy sú zárukou pohodlia a bezpečnosti.

349,99 € 287,99 €


Amulet 29 Cool cat 3.0

Amulet 29 Cool cat 3.0

Dámsky horský bicykel s novou generáciou ľahkého hliníkového rámu a vylepšenou geometriou v kombinácii s pohonom Shimano 3 x 8 a hydraulickými brzdami je skvelou voľbou pre začínajúce cyklistky.

519,99 € 468,99 €


 Amulet 29 Shift 3.0

Amulet 29 Shift 3.0

Horský bicykel pre začínajúcich cyklistov má vďaka novému profilu rúrok nižšiu hmotnosť a vďaka vylepšenej geometrii skvelé jazdné vlastnosti. Pohon S-RIDE 3 x 8 a hydraulické brzdy Zoom.

519,99 € 468,99 €


Amulet 29 Shift 5.0

Amulet 29 Shift 5.0

Horský bicykel od českého výrobcu kombinuje hliníkový rám s pohonom Shimano 3 x 9, odpruženou vidlicou Suntour XCM RL 29 a hydraulickými brzdami Zoom, aby ste si užili jazdu na maximum.

539,99 € 484,99 €

Viac bicyklov a inline korčúľ nájdete v predajniach a na internetovej stránke exisport.com.


Text: RELAX
Foto: Exisport, Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu