Radoslav Bujdoš: Ženie ma myšlienka, že môžem byť ešte lepší

16. novembra 2017
Triatlonista Radoslav Bujdoš

Jedenásť rokov sa venoval folklórnym tancom, no posledných päť patrí jeho srdce triatlonu. Nášho úspešného triatlonistu Rada Bujdoša sme sa opýtali nielen na to, ako vyzerá jeho zimná príprava.

Ako a kedy ste začali s triatlonom?

S triatlonom som začal presne 25. mája 2012. Bol som na maródke pre problémy so zubami, motal som sa na internete a narazil som na majstrovstvá sveta Ironman World. A tak sa to celé začalo

Venovali ste sa športu aj predtým? 

Jedenásť rokov som tancoval folklórne tance. Dokonca som ako študent prešiel konkurzmi do SĽUK-u a Lúčnice. Potom som sa v rokoch 1999 až 2002 venoval vrcholovo motoristickému športu, jazdil som Rally. V rokoch 2001 som bol dokonca v repre Rally, nebol to však najšťastnejšia sezóna! No a potom som hral ešte sedem rokov tenis J.


Ako vyzerá váš tréning? 

Môj tréning je dvojfázový. Počas zimnej prípravy trénujem 15 až 22 hodín týždenne. Základnom zimnej prípravy je skialpinizmus, beh a veľa plávania. Všetko je viac-menej objemové. Na jar začínam zvyšovať intenzitu tréningu a pridruží sa aj cyklistika.

Máte počas týždňa aj deň, počas ktorého si na šport ani nespomeniete a len oddychujete?

Mám aj také dni, v ktoré len oddychujem. U mňa však neexistuje deň, počas ktorého by som nerozmýšľal nad tým, ako byť ešte lepší, rýchlejší, silnejší a produktívnejší v tom, čo robím. Vpred ma ženie myšlienka, že môžem byť ešte lepší.

Ak by mi niekto povedal, že lepší v tomto športe už nebudem, okamžite by som začal hľadať nejaký, v ktorom by som bol stále lepší a lepší a nakoniec najlepší. To mi dáva zmysel života a chuť žiť.

Aké máte za sebou preteky a úspechy?

Mám za sebou zhruba dvanásť half a päť full Ironmanov. Najväčší úspech, aspoň ja to tak vnímam, som zaznamenal na tohtoročnom Slovakmanovi, kde som vybojoval tretie miesto v kategórii nad 40 rokov, a tým som sa zaradil medzi najlepších Ironmanov. Samozrejme, vážim si aj moje zahraničné úspechy, ktoré nie sú zanedbateľné, sú však anonymné.

Rado Bujdoš zdolal niekoľko Ironmanov a Slovakmana.
Rado Bujdoš zdolal niekoľko Ironmanov a Slovakmana.

V čom je podľa Vás triatlon lepší ako beh?

Niekde som čítal, že Ironman triatlon je najťažšia atletická disciplína na svete. Beh je jeho neoddeliteľnou súčasťou a poslednou disciplínou. Keď si uvedomíte, že po 180 kilometroch musíme bežať ešte maratón, je to šialené!

Športuje s vami vaša rodina?

Starší syn Benjamín, ktorý má 13 rokov, ma sprevádza na pretekoch v zahraničí, je to môj absolútny parťák a môžem sa naňho vždy spoľahnúť. Nie je to len môj syn, ale môj kamarát, ktorý vo mňa verí.

Ako vyzerá Vaša zimná príprava?

Ako som už povedal, moju zimnú sezónu tvorí hlavne skialpinizmus. Dáva mi silu, morálku, pozornosť a pokoru, lebo v horách neexistuje ego! Potom veľa behám a plávam.


Podávate výkony v podmienkach, ktoré nie sú vždy ideálne, vašu pokožku však údajne netrápia žiadne problémy? V čom spočíva vaše tajomstvo? 

Moja jarná príprava, hlavne tá plavecká je zameraná na otvorené vody. To znamená rôzne jazerá, vodné nádrže a rybníky. Usilujem sa trénovať na bezpečných miestach, najviac trénujem na Bukovci pri Košiciach. Bohužiaľ, mnohí ľudia tam kúpu svoje zvieratá a podobne. V bazéne je zase voda agresívna pre chlór.

Po plávaní teda vždy používam Indulonu, ktorou si natieram nielen ruky, ale aj celé telo. Tento zvyk som pochytil od môjho otca, ktorý celý život tvrdo pracoval a hoci má dnes sedemdesiat, ruky má ako dvadsiatnik. On Indulonu používa celý život.

1/1
Zavrieť reklamu