Dokážete spoznať týchto 10 miest na strednom Slovensku?

15. februára 2022

Na strednom Slovensku je veľa zaujímavých miest, myslíme si však, že výber týchto 10 miest nedokáže uhádnuť každý. Ako na tom budete vy?

0%

V ktorom meste sa nachádza Matica slovenská?

Mesto Martin je oficiálnym centrom našej národnej kultúry. Foto: Peter Drežík
Správne! Nesprávne!

Mesto Martin sa považuje za národné kultúrne centrum Slovákov. Nachádza sa tu Matica slovenská, Slovenské národné múzeum, Slovenská národná knižnica a ďalšie významné kultúrne pamiatky.

Iba v jedinom kúpeľnom meste na Slovensku sa liečia choroby obličiek a močových ciest, viete kde to je?

Správne! Nesprávne!

Je to v Turčianskych Tepliciach. Okrem obličiek a močových ciest sa tu dajú vyliečiť choroby pohybového aparátu, najmä reuma, kĺby a chrbtica. Teplota liečivých prameňov sa pohybuje od 38 do 46 °C. Nachádza sa tu aj jeden z najstarších a najrozľahlejších kúpeľných parkov na Slovensku s množstvom cudzokrajných drevín, avšak je trochu spustnutý.

V ktorom banskom meste sídli najstaršia mincovňa na svete?

Mincovňa v Kremnici. Foto: Miro Pochyba
Správne! Nesprávne!

V okolí Kremnice sa od 10. storočia ťažilo zlato a striebro. Mincovňu Kremnica založil kráľ Karol I. v roku 1328. Už čoskoro, v roku 2028, oslávi mincovňa sedem storočí nepretržitej práce, čím sa zaraďuje medzi najstaršie neustále vyrábajúce podniky na svete. Aj slovenské euromince pochádzajú odtiaľto.

Z ktorého mesta sa môžete ozubnicovým parným vlakom doviezť na salaš Zbojská?

Správne! Nesprávne!

Unikátna historická parná zubačka vedúca z Tisovca na salaš Zbojská a do Pohronskej Polhory začínala premávať v 90-tych rokoch 19. storočia. Táto železničná trať bola vystavaná na prevoz železa a prekonávala vysoké stúpanie a horský hrebeň cez sedlo Zbojská, čo bolo riešené ozubnicou sústavou. Dnes už železnica stratila svoj pôvodný význam, avšak dá sa na nej previezť cez krásne muránske lesy. V Tisovci kedysi pôsobili aj významní národovci.

V ktorom slovenskom meste sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov SNP?

Pamätník SNP v Banskej Bystrici. Foto: Miro Pochyba
Správne! Nesprávne!

Centrom Slovenského národného povstania bola Banská Bystrica, pamätník sa teda nachádza v tomto meste. Jeho úlohou je pripomínať obdobie 2. svetovej vojny a Slovenské národné povstanie.

V ktorom meste sa nachádza námestie obklopené 44 meštianskymi domami s arkádovými pasážami?

Správne! Nesprávne!

Žilina je štvrtým najväčším mestom Slovenska. Centrum mesta je Mestskou pamiatkovou rezerváciou. Mariánske námestie obklopuje 44 meštianskych domov s arkádovými pasážami. Námestie vzniklo ešte pred rokom 1300.

V okolí ktorého banského mesta sa rozkladá množstvo tajchov?

Správne! Nesprávne!

V okolí Banskej Štiavnice sa kedysi nachádzalo 60 tajchov, vodných nádrží, ktoré slúžili baníctvu. Dodnes ich ostalo 24 a sú veľmi obľúbené na kúpanie, oddych a prechádzky.

Toto mesto bolo kedysi z dvoch tretín zatopené priehradou. Ako sa volá?

Správne! Nesprávne!

Mesto Námestovo prežilo vo svojom vývoji veľa zmien a jednou z nich bola výstavba Oravskej priehrady, kedy boli zatopené 2/3 mesta. Kvôli výstavbe priehrady sa v Námestove nezachovalo ani historické centrum. Veľká časť obyvateľov sa v tej dobe presťahovala na južné Slovensko.

Viete, ktoré naše mesto je najväčším mestom, ktoré však nie je okresné?

Správne! Nesprávne!

Je to Dubnica nad Váhom s počtom obyvateľov 24 975. Najvýznamnejšou pamiatkou Dubnice nad Váhom je veľký renesančno-barokový kaštieľ pochádzajúci zo 40-tych rokoch 17. storočia. Časť kaštieľa je zrekonštruovaná a sídli v nej múzeum.

V ktorom meste sa uskutočňuje súťaž Hviezdoslavov Kubín?

Správne! Nesprávne!

Hviezdoslavov Kubín sa od roku 1954 pravidelne koná v meste ležiacom na Dolnej Orave a obklopenom vrchmi zo všetkých strán - v Dolnom Kubíne. Pavol Országh Hviezdoslav sa síce narodil vo Vyšnom Kubíne, no zomrel práve tu, v Dolnom Kubíne.

Dokážete spoznať tieto mestá na strednom Slovensku?
Výborne!

Gratulujeme, kvíz ste zvládli úspešne. Mestá na strednom Slovensku poznáte veľmi dobre. Odporúčame vám vyskúšať si aj kvíz o tom, či poznáte aj mestá na západnom Slovensku, Liptov alebo Banskú Štiavnicu.
Ok!

Kvíz ste zvládli ok, niečo ste vedeli, niečo nie. Veríme, že ste aspoň získali nové tipy, kam na výlet. Odporúčame vám vyskúšať si aj kvíz o tom, či poznáte aj mestá na západnom Slovensku, Liptov alebo Banskú Štiavnicu.
Uppss...

Mestečká na strednom Slovensku až tak perfektne neovládate, ale aspoň ste získali nové tipy, kam na výlet. Odporúčame vám vyskúšať si aj kvíz o tom, či poznáte aj mestá na západnom Slovensku, Liptov alebo Banskú Štiavnicu.

Text: MS
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu