Krásy aj cyklotrasy Rakúska sú pre Slovákov ešte dostupnejšie

Hollenstein na rieke Ybbs ponúka možnosť horskej cykloturistiky. Foto: Dolné Rakúsko

Určite poznáte nádherné fotky z rakúskej prírody – bicykel, krásne cestičky, zelená tráva, malebná príroda a tá najnebeskejšia modrá obloha na svete. Na bicykli si ich vychutnáte viac ako na sto percent.

Možno ste už mali tú česť ochutnať z týchto lákadiel a možno po tom túžite, ale bojíte sa, že vám na to nestačí kondícia. Ani to už však nie je prekážkou!

Malebná krajina Dolného Rakúska, ktorá zjari začne hrať všetkými pestrými farbami, je vynikajúcou destináciou pre všetkých. Na bicykli si ju však vychutnáte viac ako na sto percent. Veď uznajte sami – celý deň v prírode, piknik v tráve takej zelenej, že ňou nepohrdne ani kravička Milka a na spestrenie a kultúrne vyžitie si môžete pozrieť množstvo hradov a zámkov. Nadýchnuť sa minulosti má svoje čaro.

Cykloturistika pre každého

Množstvo prírodných úkazov a krásne horské scenérie sú veľkým lákadlom pre návštevníkov Dolného Rakúska a pre všetkých cyklistov. Tento región ponúka 4 200 km označených cyklotrás. Milovníkov horskej cyklistiky určite poteší, že na nich čaká 5 800 km trás pre horské bicykle. Na svoje si tak príde naozaj každý či už cykloturista, horský cyklista, alebo cestný cyklista.

A, samozrejme, nezáleží ani na výkonnosti. Táto krajina poskytuje veľa atraktívnych miest na rodinné aj dobrodružné výlety.

A viete, čo je horúcim tipom na výlet v tejto sezóne? Nebudeme vás držať v napätí. Je to Dolnorakúska krajinská výstava v Asparne an der Zaya a Poysdorfe.

Cyklotrasami v Dolnom Rakúsku sa turisti dostanú na rôzne miesta, napríklad do krčmičky pri Wilhelmsburgu. Foto: Dolné Rakúsko
Cyklotrasami v Dolnom Rakúsku sa turisti dostanú na rôzne miesta, napríklad do krčmičky pri Wilhelmsburgu. Foto: Dolné Rakúsko

Región, v ktorom určite nezablúdite

Prečo sme si tým takí istí? Nie každému z nás sa v hlave točí strelka buzoly. Pre tých z nás, ktorí to s orientáciou máme o čosi ťažšie, prichádza pomoc. Slovenskí turisti majú teraz možnosť objednať si cyklomapu tohto regiónu zadarmo v slovenskom jazyku priamo do svojej schránky vrátane poštovných nákladov. Aktualizovaná mapa s prehľadnými cyklistickými trasami Dolného Rakúska a Bratislavského samosprávneho kraja je aj s podrobnými popismi a s vyznačenými trasami, hradmi, zámkami, oddychovými zónami a prírodnými parkami, kláštormi, lanovkami či trasami, ktoré je možné absolvovať loďou. Objednať si ju môžu na stránke www.dolne-rakusko.info.

Nemusíte cestovať s bicyklom

Ak sa za hranice vyberiete naľahko, nemusíte si vyčítať, že ste svojho dvojkolesového tátoša nechali doma. V Dolnom Rakúsku je totiž v plnej prevádzke sieť požičovní bicyklov s názvom Nextbike. Takto môžete objavovať krásy regiónu bez toho, aby ste museli so sebou ťahať vlastný bicykel. Nextbike má k dispozícií viac ako 1 200 bicyklov a 295 cyklostaníc s celodennou prevádzkou. Na využívanie služby sa musíte zaregistrovať na stránke www.nextbike.at. Výhodou je, že zapožičaný bicykel môžete odovzdať na ktorejkoľvek požičovni. Určite vás bude zaujímať cena. Na hodinu zaplatíte za jeden bicykel 1 €, za 24 hodín využívania služby zaplatíte 8 €.

Obľúbenou dolnorakúskou trasou je Dunajská cyklotrasa, ktorá vedie cez Wachau. Foto: Dolné Rakúsko
Obľúbenou dolnorakúskou trasou je Dunajská cyklotrasa, ktorá vedie cez Wachau. Foto: Dolné Rakúsko

Cyklotrasami aj bez kondície!

Znie to až zvláštne, ale na to, aby ste si užili cykloturistiku v dnešnej dobe už nepotrebujete ani kondíciu! O všetko sa totiž stará sila, ktorá hýbala už s Galvaniho žabími stehienkami – elektrina. V špeciálne označených požičovniach sú k dispozícii elektrobicykle, elektroskútre a dvojkolky segway, ktoré (cyklo-)dovolenkárom a výletníkom poskytujú komfort elektromobility. Prídavný elektrický pohon znižuje námahu pri šliapaní do pedálov a v duchu hesla čím menej driny, tým viac radosti sa zvyšuje aj pôžitok z jazdy.

Bicyklovanie bez áut

Kvalitne vybudovaná cyklistická infraštruktúra ponúka vo väčšine prípadov cyklotrasy mimo automobilovej premávky, priamo v prírode, dostatočne široké a na spevnenom, prípadne asfaltovom povrchu. Takže sa nemusíte báť o svoje zdravie a môžete pokojne vyraziť za bicyklovými zážitkami aj s vašimi deťúrencami. Samozrejme, aj na cyklotrasách musíte byť ostražití. Dávame do pozornosti hlavne obľúbené cyklotrasy Eurovelo 9 a Dunajská cyklotrasa.

Dolné Rakúsko: Wachau. Foto: Dolné Rakúsko
Dolné Rakúsko: Wachau. Foto: Dolné Rakúsko

Eurovelo 9

Cyklorasa Eurovelo 9, ktorej dĺžka je len v Dolnom Rakúsku 180 km, spája Severné more a Adriu. Inými slovami z poľského Gdaňsku až do talianskej Puly. Vedie cez Weinviertel, Viedeň, Termálny región až do Wechselu.

Dunajská cyklotrasa

Má dĺžkou 260 km a patrí k najobľúbenejším trasám Európy. Hlavnými lákadlami sú nedotknutá príroda, nádherné miesta ako Wachau, časť patriaca pod UNESCO, romantické mestečká a zaujímavé múzeá. Pri Traismaueri sa Dunajská cyklotrasa pretína s cyklotrasou Traisental. Trasou dlhou 111 km sa môžu cyklisti dostať až k Mariazellu, jednému z najznámejších pútnických miest v strednej Európe.

V regióne Dolného Rakúska môžu turisti navštíviť množstvo hradov a zámkov. Foto: Dolné Rakúsko
V regióne Dolného Rakúska môžu turisti navštíviť množstvo hradov a zámkov. Foto: Dolné Rakúsko

TIP na ubytovanie:

Objavte Traisental v časti Mostviertel

Tri noci s raňajkami vo vybraných penziónoch, turistické materiály s podrobným popisom a mapou, cesta horskou železnicou z Mariazellu do St. Pôltenu a späť.
Cena: 139 € na osobu
www.mostviertel.info

TIP na výlet:

Od 31. mája (až do konca augusta) Stolovanie vo Weinviertel: skvelý zážitok pre gurmánov a pôžitkárov. Jedinečná možnosť stolovania uprostred najkrajších miest v časti Weinviertel. www.tafeln-im-weinviertel.at
Viac informácií nájdete na: www.dolne-rakusko.info

Text: Daniela Števánková
Foto: Dolné Rakúsko
1/1
Zavrieť reklamu