Päť unikátnych zážitkov z Havaja

Pláže na Havaji, BUBO

Na druhom konci Zeme sa nachádza osem hlavných ostrovov, spomedzi ktorých je každý unikátny nielen výnimočnou prírodou. Aké top zážitky sa dajú uloviť pri výlete na Havaj?

Havajské ostrovy sú tajným a vzdialeným snom mnohých cestovateľov.

Po stopách histórie – Pearl Harbor

Pokiaľ priletíte na Havaj, pristanete v meste Honolulu na ostrove Oahu. V tunajšom prístave Pearl Harbor japonské lietadlá v roku 1941 nečakane zaútočili na americké sily kotviace v prístave. Dnešný Pearl Harbor je domovom niekoľkých pamätníkov a múzeí. Cítiť tu, že útok Japoncov na Spojené štáty nie je dávnou minulosťou.

Uvidíte tu biely pamätník USS Arizona venovaný lodi, ktorá sa stala hrobkou pre 1 177 uväznených ľudí. Neďaleko sa nachádzajú aj dve výstavné galérie – Cesta do vojny a Útok – poukazujúce na udalosti, ktoré viedli k útoku a jeho následky. Nechýba Múzeum letectva, bojová loď Missouri či ponorka USS Bowfin. Návšteva Pearl Harbor pri prehliadke Oahu sa premení na skúsenosť, ktorá vám ponúkne nový pohľad na druhú svetovú vojnu.

Pearl Harbor, Havaj, BUBO
Pearl Harbor vám poskytne nový pohľad na druhú svetovú vojnu. Foto: Martin Šimko.

Surfing na pláži Waikiki

Tí, ktorí neholdujú nedávnej vojnovej histórii, určite na Oahu dokonale zrelaxujú na azúrovej pláži Waikiki. Je plná surfistov a možnosť vyskúšať si „drevenú dosku“ uprostred Tichého oceánu sa premení na jeden krásny športový zážitok.

Pokiaľ ste skôr na výhľady, nezúfajte. Nenáročná túra vás privedie na vrch vyhasnutého kráteru Diamond Head, ktorý je národnou pamiatkou. Je vysoký 232 metrov, nájdete ho na každom zábere z Havajských ostrovov a naskytne sa tu výhľad nielen na Waikiki, ale celé Honolulu. Príjemné mesto, v ktorom vám nič nechýba – vrátane top reštaurácií, kde sa americká kuchyňa dokonale snúbi s japonskou. Absolútny dovolenkový raj.

Waikiki, Havaj, BUBO
Ikonická pláž Waikiki a výhľad na Diamond Head. Foto: archív BUBO.

Jazda po najkrajšej ceste na Maui

Na Havaji by bola škoda obísť ostrov Maui a neabsolvovať cestu dažďovým pralesom s viac ako 600 zákrutami a 42 mostami – Road to Hana. Tu platí, že cesta je cieľ a postupne sa zastavíte na najkrajších miestach. Najprv sa naskytne pohľad na surfistov za mestečkom Paia na pláži Hookipa, potom sa začne objavovať bambusový les vysadený čínskymi pracovníkmi na plantážach. Potom už zakotvíte pri najkrajšej atrakcii – vodopádoch Twin Falls padajúcimi ponad jaskyňu.

Nevynechajte však ani zastávku pri vodopádoch Waikamoi s jazierkom, do ktorého mnohí z vrchu skáču. Ďalšou top zastávkou na krásnej ceste je dramatický Keanae Lookout – miesto, kde ucítite to, čo Havajčania volajú MANA – sila a energia. Cesta však ani zďaleka nekončí a prehliadka Maui vás skrátka očarí.

Maui, Havaj, BUBO
Maui skrýva viaceré krásne vodopády v džungli, kde môžete skočiť do vody. Foto: Martin Šimko.

Nočná obloha na vrchole Mauna Kea

Nadmorská výška vrchu na ostrove Big Island je 4 207 metrov nad morom, po prirátaní 5 000 metrov nachádzajúcich sa pod hladinou oceánu znamená, že ide o najvyššiu horu na svete. A na jej vrchol vedie asfaltová cesta, čo je pre USA príznačné. Hore sa tak dostanete pohodlne, nezabudnite však dotankovať. Rangeri vám pri vstupe budú kontrolovať hladinu benzínu v aute.

Po príchode na samotný vrch si už vychutnávate jeden z najkrajších západov slnka, po ktorom príde častokrát krásna inverzia. Zrazu sa ocitnete nad oblakmi, príde tma a už je zakázané svietiť hocijakým bielym a žltým svetlom. Nad vami je totiž krásne hviezdne nebo a máte pocit, akoby Mliečna dráha bola od vás len zopár kilometrov. Očarujúci zážitok v rámci prehliadky Big Island.

Mauna Kea, Havaj, BUBO
Stáť na vrchole Mauna Kea sa oplatí najmä pri západe slnka a následnom pozorovaní nočnej oblohy. Foto: Martin Šimko.

Let helikoptérou nad Kauai

Let z ostrova Oahu na Kauai trvá iba 35 minút a ocitnete sa na ostrove, ktorý je spomedzi ostrovov vôbec najkrajším. Úžasný 50-minútový let helikoptérou ponad pobrežie Nāpali a prírodný unikát – kaňon Waimea (nazývaný aj Grand Canyonom Havaja) – vám ukáže to najkrajšie, čo ste v živote videli. Neuveriteľné dielo prírody.

Z vrtuľníka sa okrem toho budete kochať aj výhľadom na vodopád Manawaiopuna Falls, ku ktorému je takmer nemožné dostať sa peši. Pokiaľ však nemáte záujem o let helikoptérou, ku vyhliadkam na kaňon Waimea dlhý 16 km sa dostanete aj autom. Waimea je havajský výraz pre „červenkastú vodu“, odkazujúci na eróziu červenej pôdy v kaňone a aj preto vyzerá priam unikátne.

Napali, Havaj, BUBO
Pobrežie Napali je jedno z najkrajších ostrovných na svete. Foto: Martin Šimko.

Pokiaľ chcete zažiť výnimočnú dovolenku na Havaji, klikajte na bubo.sk.


Text: Viktor Háber / BUBO
Foto: Archív BUBO, Martin Šimko

1/1
Zavrieť reklamu