Na čo pamätať, ak používate taping

21. júna 2014
Pásky na tapovanie. Foto: Shutterstock

Medzi módne metódy patrí taping (metóda, keď sa pomocou špeciálnych lepiacich pások nalepených na koži dosahuje podpora kĺbov a väzov v problematických oblastiach). Na čo treba upozorniť?

Cieľ tapingu je zabrániť bolesti a preťaženiu kĺbov, väzov alebo svalov a chrániť pred poškodením, ako aj aktivovať a prekrviť tkanivo na postihnutom mieste. Je nápomocná pri prevencii poranenia, ako aj po prekonaných úrazoch či pri aktuálnom, menej závažnom poranení.

Základom úspechu metódy je však znalosť správnej aplikačnej techniky. Ak zvažujeme tapovať problematické miesta pravidelne, je vhodné navštíviť školiace miesto a techniku sa naučiť od odborníkov.

Správna technika tapovania je mimoriadne dôležitá. Zle aplikovaná páska môže spôsobiť, že človek neprimerane zaťaží problematickú časť a dôjde k zraneniu alebo poškodeniu.

Správnu techniku tapingu učia aj odborníci našej kliniky. Treba tiež upozorniť na riziko sústavného nosenia pásky. Po vykonanej aktivite sa odporúča dať pásku dolu a vyhnúť sa tak „leniveniu“ tkaniva pod ňou. Tkanivo treba neustále primerane zaťažovať a cvičiť.

MUDr. Jozef Starícek, fyzioterapeutická klinika PROFY, www.profy.sk
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu