Menopauza: Keď vám je chvíľu všetko, a potom zasa nič 

19. decembra 2023
Sex v meste - Miranda Hobbes a Samantha Jones

Týmto obdobím prejdeme všetky. Dvadsať percent žien údajne nepocíti žiadne príznaky, ale ešte je nás tu celkom veľká skupina, s ktorou prechod viac či menej zamáva. Na tele, na duchu, a poriadny prievan urobí aj v posteli.  

Áno, áno, aktívny sexuálny život je dôležitý a udrží nás dlhšie svieže. Ale ak o štvrtej ráno pozeráte do tmy a máte náladu ako na hojdačke, sex je to posledné, na čo máte chuť. A tá suchosť. V jednej chvíli ste spotená do nitky a v druhej pociťujete suchosť všade, vo vlasoch, na chodidlách, pleti, aj tam dole.  

Ak sa váš sexuálny život nachádza práve na bode mrazu, pravda je taká, že v tom nie ste sama. Podľa prieskumu z knižky Daviny McCallovej Menopauza až 80 percent žien skonštatovalo, že perimenopauza alebo menopauza nepriaznivo ovplyvnili ich sexuálnu túžbu. Skomplikovali ju suchosť v pošve a strata pružnosti okolo vaginálnych svalov. Spôsobuje ju výrazne klesajúca hladina estrogénov a gestagénov. Ak nezasiahnete, môže vám sex, napriek tomu, že máte naň chuť, spôsobiť bolesti.   

Sú to veci, o ktorých sa nehovorí, lebo ak sa s nimi zveríte kamarátke, ktorá v posteli nemá žiadne problémy, môžete očakávať akurát tak prekvapené výrazy alebo pohladkanie: Moja!  

Každý problém má riešenie 

Cítite sa neatraktívne, ubolene, vysušene? Možno pochybujete, či ešte niekedy budete mať (dobrý alebo vôbec nejaký) sex. Davina si je však istá, že aj počas perimenopauzy, menopauzy, a aj po nich, môžeme mať ohromný sex, z ktorého sa rozkolíše luster na povale. Ak teda budeme chcieť.  

Prvým krokom k oživeniu sexuálnej túžby je vyriešenie hormonálnych problémov, aby sa vrátila prípadná strata chuti na milovanie aj na partnera. Potom môžete prejsť ku kroku dva (alebo krok jeden rovno preskočiť, ak ste stále pri chuti). Mnohé z nás vyhodíme kopu peňazí na hydratačné krémy, ale málo myslíme na to, ako udržať pokožku ohanbia a vo vnútri pošvy v dobrej kondícii. Zdravé intímne partie idú ruka v ruke so sexuálnou rozkošou, najmä počas menopauzy a po nej.  

Viac článkov o zdraví nájdete na našom webe v sekcii Zdravie.

Ak trpíte vulvovaginálnou suchosťou či opakujúcimi sa infekciami močových ciest, mohol by vám pomôcť topický estrogén. Aplikovanie estrogénových prípravkov priamo do pošvy a na ohanbie môže zmierniť symptómy. Tkanivá sa znovu nasýtia estrogénom, čím sa zmäkčia, zvlhnú a stanú sa poddajnejšími. Tieto prípravky sa aplikujú dovtedy, kým máte sex. 

Existujú aj nehormonálne hydratačné prípravky a lubrikanty, ktoré zmierňujú suchosť a sex spríjemňujú. Aplikujú sa pred ním a zabraňujú vzniku malých raniek, ktoré môže zapríčiniť odieranie. Tie narúšajú prostredie sliznice a majú tendenciu napomáhať vzniku infekcie, ktorá sa môže rozšíriť aj do močových ciest. Kvalitný sexuálny lubrikant je investícia, preto sa jeho výberu oplatí venovať dostatok času. Vždy si dobre preštudujte zloženie. 

Charlotte York, Samantha Jones, Miranda Hobbes v seriáli Sex v meste

Objavte svoje nové ja 

Nezabudnite si dopriať trochu rozkoše aj bez partnera, či už ho máte, alebo nie. Vezmite toto obdobie ako výzvu a pokúste sa nové zmeny na vašom tele preskúmať. Masturbácia (s pomôckami alebo bez nich) dokáže naštartovať chuť na milovanie, pri orgazme sa vylučujú endorfíny a serotonín, ktoré odbúravajú stres a zlepšujú náladu, dobre sa po nej zaspáva a zvyšuje šancu, že si orgazmus užijete aj pri sexe s partnerom.  

Ak budete vedieť, čo vo vás vyvoláva pocity slasti, budete ľahšie napĺňať tieto potreby aj s partnerom. A ako píše Davina – je to čertovsky dobrá zábava! „Sex nemusí byť o veľkom výkone, mali by sme hľadať skôr spôsoby, ako si ho okoreniť, či už s dobrým lubrikantom, a erotickými pomôckami, nocľahom mimo domu, alebo len vychutnávaním bozkávania a túlenia sa k sebe, ako na začiatku vzťahu.“   

1/2
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu