Opaľovanie, fajčenie a stres: Najsilnejšie faktory urýchľujúce starnutie pokožky 

29. júla 2023
Presťaňte s fajčením

Ako vyzerá továreň na krásu v arabskom svete, prečo Aziatky a černošky nemajú celulitídu a prečo by sme sa nemali opaľovať viac ako 10 minút denne? O tom sa v podcaste Všeobecne o zdraví rozprávala s dermatovenerologičkou Michaelou Dubčekovou Eva Peterová.

Ako ste sa ocitli v arabskom svete?  

Bola to veľká náhoda. Na univerzite som mala kolegyňu Peržanku, pochádzala z Iránu, ale žila v Dubaji. Roky sme mali možnosť sledovať, ako sa o seba stará, používa staré perzské receptúry. Spoznávali sme, aká je tradícia v ich rodinách, ako sa odmalička starajú o seba, depilujú, maľujú henou, aby boli ozdobou vo svete, vo svojej rodine a pre svojich blízkych. A tým nemyslím len manžela. Ženy z rodiny sa stretávajú, navzájom sa češú, robia si masky, maľujú sa. Od malička je im vštepované, aby rástli čisté a pekné.  

Čo vás na ich starostlivosti o seba najviac fascinovalo? 

Najmä to, že to bolo pre ne úplne prirodzené. Nebolo to programové ako u nás – musíš byť najkrajšia a dať si zväčšiť pery. Páčila sa mi tradícia, podľa ktorej je žena ozdobou a má byť krásna. A je jedno, či je maličká, dospelá, alebo stará pani. A tá enormná čistota! 

V súčasnosti sú to ale práve ázijské ženy a ženy z arabských krajín, ktoré majú o chirurgické výkony a korektívnu dermatológiu najväčší záujem. Prečo chcú byť iné? Veď Arabky sú krásne.  

Áno, sú to nádherné ženy, ale napríklad už na Thajčankách vidíme hrubší koreň aj hrubšiu špičku nosa, šikmejšie oči, čo sú rysy tváre typické pre ázijský kontinent. Možno preto sa chcú odlišovať. Arabské alebo ázijské ženy na Strednom východe majú tmavé oči, tmavé vlasy, hrubšiu kožu, hrubšie rysy tváre, preto sa chcú zjemniť. Zároveň túžia byť výrazné, a tak je veľký záujem o plné pery, štíhle nosy, o zvýraznené lícne kosti. To sú časti tváre, ktoré vidno, ak nemusia byť úplne zahalené.  

Estetické vylepšenia tváre
Ženy z Blízkeho východu túžia byť výrazné, a tak je veľký záujem o plné pery, štíhle nosy, o zvýraznené lícne kosti. Foto: Shutterstock.

Ženy z týchto krajín majú viac tmavých chĺpkov. Preto túžia po hladkej pokožke?   

Áno, ony depilujú rôznymi spôsobmi, napríklad nitkou. Tradične si namotajú na prsty nitky a úplne dohladka si vydepilujú lícne kosti a hornú peru. Neznášajú akékoľvek, hoc aj najjemnejšie chĺpky. Nitkami si vedia upraviť aj obočie. Aj naša kolegyňa na univerzite to s nami robila, preto to mám odskúšané. Vždy ma to fascinovalo. Ráno prišla na inšpekciu: Tu máš chlp, tu máš chlp, to nemôžeš takto mať.

Aj teraz, keď sa stretneme na svetovom kongrese, a to sme už dámy v rokoch, príde za mnou a ukazuje prstom: Tu si musíš pichnúť, tam si musíš pichnúť, toto ti tu visí. Mne je to v podstate už tak nejako jedno, a ona na to, že to nemôže! Jednoducho si stále udržuje svoj štandard. Ženy by mali starnúť s gloriolou, dobre oblečené, voňavé, vyžehlené, na vysokých podpätkoch. Je to dar, ktorý my ženy máme a nie je hriech, keď sme potešením pre okolité oči.  

Je to pravda, že arabské princezné prídu na kliniku krásy aj na niekoľko týždňov a zavolajú si špecialistov z celého sveta?  

Áno, volajú ich flying doctors. Urobia si zoznam najlepších lekárov na svete a majú dostatok prostriedkov na to, aby ich zavolali.  

Nielenže sú Arabky pekné, ale ešte starnú o niečo pomalšie ako Európanky. Ako je to možné?  

Starnú oveľa pomalšie z jediného dôvodu. Čím viac sa približujete k rovníku, tým je štruktúra ľudskej pokožky hrubšia. V podkoží sa nachádza kolagén, ktorý je usporiadaný do priestoru ako sieť. My Európanky ho máme v tenšej vrstve, ale Aziatky a černošky majú kolagénovú vrstvu hrubšiu. Vďaka tomu sa pokožka neprepadne do hĺbky ako vráska, pretože hubovité kolagénové tkanivo pod kožou je dostatočne hrubé.

Takisto majú výraznejšiu kostnatú časť, akýsi vešiak. My sme zasa lícnatejšie a čím ďalej na východ pôjdete, tým majú ženy okrúhlejšie tváre. Thajčanky alebo Kórejčanky, tie nestarnú vôbec. Zaujímavé ale je, že práve beauty priemysel v týchto krajinách je veľmi veľký a ich výrobky rýchlo napredujú.   

A ako to majú s celulitídou? 

Celulitída nesúvisí s obezitou alebo so zmenami metabolizmu, celulitídu nemáte preto, lebo ste pri sebe, alebo sa zle stravujete. Čím je koža tenšia, tým rýchlejšie tukové vankúšiky začnú presvitať cez oká podkožia. Vidno to na stehnách, najviac zozadu, okolo kolien, na ramenách. Celulitída opäť súvisí so stavbou kože. Aziatky celulitídu nemajú, pretože ich koža je hrubá a podkožné štruktúry ako tukové vankúšiky nestihnú pretiecť medzi oká a vytvoriť známy „tvarohovohrudkovitý“ povrch.  

1/3
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu