Pýtali sme sa Sloveniek: Ktoré ženy vás inšpirujú?

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa opýtali viacerých Sloveniek na to, ktoré ženy sú pre ne inšpiratívne. A čo odkazujú ďalším ženám? To sa dozviete v tomto článku.

Medzinárodný deň žien každoročne pripadá na 8. marec. Aj keď bol počas posledných desiatok rokov poškvrnený propagandou a politickými účelmi, symbolizuje najmä odvahu žien. Ideu vzniku medzinárodného sviatku odštartoval štrajk desiatok tisícov krajčírok v New Yorku. Tie bojovali proti nízkym mzdám a nevhodným pracovným podmienkam. Štrajk sa odohral v roku 1908, dvanásť rokov predtým, ako ženy v USA získali volebné právo.

Mohli skloniť hlavu a povedať si, že to nemá zmysel. Namiesto toho svoju hlavu vztýčili a išli do ulíc. Odvážne a s dôstojnosťou odštartovali boj za ženské práva, v ktorom pokračujeme aj teraz, o 115 rokov neskôr.

Pri príležitosti tohto sviatku sme sa rozhodli opýtať viacerých Sloveniek na to, ktoré ženy ich v živote pozitívne ovplyvňujú a inšpirujú. A čo odkazujú ženám okolo seba?


Andrea Zahurancová

Cestovateľka a podnikateľka

Andrea Zahurancová

Inšpirujú ma ľudia – ženy, ale aj muži – ktorí sú nezávislí, majú svoje záujmy, baví ich život a neporovnávajú sa s inými. Majú sa radi, sú prajní a podporujú iných. Nemám jednu konkrétnu osobu, či vzor. Na každom človeku, ktorý ma obklopuje si niečo vážim a niečo sa od neho učím.

Odovzdávame si čosi navzájom. A to je krásne.

Foto: Katarína Šlesar.


Petra Esterling

Foodblogerka

recept, Red Velvet Cooking

Mňa inšpiruje moja maminka. Okrem toho, že je cieľavedomá a tvrdohlavá, má aj hrozne veľké srdce, nekonečno lásky a empatie na rozdávanie. Ženám naokolo by som chcela odkázať, aby sa nebáli ísť za svojimi snami – nech sú akékoľvek. A aby verili svojej intuícii.


Jana Gombošová

Fotografka

Celý život ma sprevádza odkaz mexickej maliarky Fridy Kahlo. Jej krehkosť, plachosť a bolesť snúbiaca sa s brutálnou silou, nezlomnosťou, vášňou a chuťou žiť. Ja mám od nej ďaleko, ale práve preto je mi roky inšpiráciou.

To isté by som chcela odkázať aj ostatným ženám. Bojujte sa za seba, svoj život a sny. Hoci aj cez bolesť. 

Foto: Tomáš Turek


Veronika Grešš Gulášová

Osobná tajomníčka prezidentky SR

Veronika Grešš Gulášová

Mňa v živote inšpiruje moja babička. Na otázku, ako sa má, vždy odpovedala “velice dobre”, aj napriek ťažkej chorobe a neláskavému životnému údelu v mladosti aj v neskoršom rodinnom živote. Vie si nájsť radosť a šťastie aj v drobnostiach, pozerá na svet pozitívne. Dopriala by som všetkým ženám, aby videli nádej a našli optimizmus aj v náročnejších chvíľach. 🙂


Nora Ibsenová

Speváčka

Nora Ibsenová

Pre mňa boli vždy inšpirujúce ženy, ktoré napriek historickým okolnostiam svojej doby preukazovali silu, odvahu a vôľu, postaviť sa za práva žien, ich postavenie. Ženy, ktoré dokázali vzdorovať prekážkam, stereotypom a žiť slobodný a autentický život, bez ohľadu na to, aká rola či podoba od nich bola spoločnosťou očakávaná, či možno ešte lepšie – bola umožnená. Inšpirujú ma príbehy žien, ktoré sa rozhodli vstúpiť do priestoru “mužských povolaní” a pomohli a stále pomáhajú formovať svet, v ktorom síce máme k rovnosti pohlaví ešte čo doháňať, ale predsa len je to svet lepší a slobodnejší. Hoci ma často znepokojujú politické tendencie smerom k regresu, obmedzovaniu žien v tejto krajine.

A v neposlednom rade ma inšpirujú aj ženy okolo mňa – moje kamarátky, napríklad tie, ktoré sa rozhodli byť matkami, za čo ich uprímne obdivujem, a rovnako tie, ktoré majú odvahu nahlas hovoriť, že po deťoch netúžia.


Barbara Jagušák Heribanová

PR manažérka

Inšpirujú ma mnohé silné ženy nielen z môjho okolia, ale rada sledujem zaujímavé príbehy aj zo zahraničia. Najväčší vplyv mala na mňa moja mama a babička, ktoré si vždy vedeli zariadiť život tak, aby boli šťastné. Od malička ma mama viedla k tomu, aby som sa vzdelávala a aby som mala “drive”, vďaka čomu sa mi otvorili dvere do sveta. Vždy bolo pre mňa podstatné byť finančne nezávislá a robiť len veci, ktoré ma bavia. Aj vďaka tomu mám prácu, ktorú milujem.

Ženám z môjho okolia by som poradila, aby o sebe nikdy nepochybovali a aby na sebe tvrdo pracovali, lebo šťastie praje odvážnym ľuďom, ktorí majú vytrvalosť, disciplínu a sebadôveru. Keďže som už mama, je pre mňa dôležité, nájsť si aj čas na seba. Venovať čas aj sebe je, bohužiaľ, niečo, čo mnohé ženy ignorujú a potom sú zbytočne frustrované. A čo sa týka mojich idolov zo zahraničia, určite medzi ne patrí multitalent Lady Gaga, zosnulá dizajnérka Vivienne Westwood, herečka Emma Watson a aktivistka Orsola de Castro.


Simona Kozerawski

Silovo-kondičná trénerka

Simona Kozerawski

Šikovných a inšpiratívnych žien je neskutočné množstvo. Či už je to Matka Tereza, ktorá rozdávala lásku bez ohľadu na miesto a podmienky, alebo Coco Chanel, ktorá ovplyvnila svet módy na celom svete. Aj vďaka nej doteraz platí, že čierna bude vždy chic! Ten zoznam by pokračoval na pár strán – avšak jedna žena, ktorá inšpiruje mňa je jednoznačne moja mama! Aj napriek nepriazni osudu a naozaj ťažkému detstvu sa dokázala postaviť so vztýčenou hlavou a bojovať so životom. Je pre mňa príkladom toho, ako sa človek môže vymaniť a vďaka svojej vôli byť lepší, ako prostredie, v ktorom vyrastá.

A pri tom všetkom sa snaží stále pomáhať aj ľuďom naokolo. Možno aj práve preto si vybrala prácu v nemocnici. Moja mama je pre mňa skutočná superhrdinka.


Soňa Machyňáková

Moderátorka ÓČKO TV

Soňa Machyňáková

Mojou najväčšou životnou inšpiráciou je maminka, ktorá má dobré srdce a vždy čisté úmysly. Zo sveta šoubiznisu je to speváčka Sima, na ktorej cením, že spája ženskú komunitu, pripomína správne hodnoty a dodáva ženám zdravé sebavedomie. Rada by som odkázala ženám okolo seba, že sme všetky krásne, také aké sme a že by sme mali viac držať spolu a menej si navzájom závidieť. Spoločne sme predsa oveľa silnejšie! ❤️


Tina Minor

Ilustrátorka

Mám to šťastie, že mám pri sebe niekoľko úžasných žien, ktoré sú mi denno-dennou inšpiráciou i oporou. Je ťažké vybrať iba jednu. Každá z nich ma inšpiruje svojským spôsobom. Sú rozmanité a žiarivé ako farby na palete. Vedia ma nadchnúť, podržať, podporiť, keď treba. Ženám by som odkázala len jedno – drahé, mali by sme viac držať spolu a menej medzi sebou súperiť.


Lucia Ginger Molčányiová

Tanečníčka

Aká žena ma v živote inšpiruje a čo by som chcela odkázať ženám okolo seba? Inšpiruje ma v živote veľa žien. Je to moja sestra Lenka Molčányiová, ktorá sa nebojí nových výziev a dobýja svet. Moja mamina, lebo je tou najlepšou mamou na svete. Moje drahé kamarátky Kristína Tukan Martanovičová, Michaela Přikrylová a Vanessa Svitok kvôli ich kreativite, krásnej energii a priateľstvu. Zo známych osobností vzhliadam ku Adele Vinczeovej, pretože dokázala, ako jedna z mála v šoubiznise, stať sa úspešnou vďaka geniálnemu humoru, obrovskému rozhľadu a bez plastík.

A veľmi si vážim našu pani prezidentku Zuzanu Čaputovú pre jej ľudskosť, eleganciu a múdrosť.

Foto: Katarína Bell


Zuzana Mračková

Influencerka

Nemám jednu konkrétnu ženu, ktorá by ma inšpirovala, no na ženách ma vie najviac zaujať ich vyžarovanie. Zdravé sebavedomie, ktoré mne chýba, pokora, pokoj a vznešenosť. Spokojnosť so svojím životom, vyrovnanosť a láska, ktorú vedia rozdávať okolo seba. To sú tie vlastnosti, ktoré keď vycítim, inšpirujú ma pracovať na sebe, aby som aj ja bola TOU ženou, ktorá tiež svojim vyžarovaním dokáže inšpirovať zase iných.


Lenka Smiešková (Daňovská)

Influencerka

Lenka Daňovská

Určite každú z nás v živote niekto inšpiruje. U mňa je na prvom mieste moja mamina, nielen ako inšpirácia, ale aj ako môj vzor. Myslím, že veľkú rolu dnes hrajú sociálne siete, kde aj mňa inšpiruje veľa žien a rada ich preto sledujem. Je ich viac. Väčšinou ide o ženy, ktoré majú rovnaké záujmy ako ja, čiže sú najmä zo športovej oblasti – a venujú sa napríklad skialpu, cyklistike alebo turistike.  


A kto v živote inšpiruje vás?

Text: Eva Fačková & Petra Liptajová
Foto: archív respondentiek

1/1
Zavrieť reklamu