Peter Cehlárik: Domov má pre nás najväčší význam

1. októbra 2022

Bronzový medailista z olympiády v Pekingu Peter Cehlárik sa v polovici júna oženil. A zmenu zažíva aj v práci, z ruského Omska sa presunul do Švajčiarska, kam sa s manželkou Soňou už aj stihli presťahovať.

Hrali ste vo Švédsku, boli ste v USA, v Rusku. Kde sa vám žilo najlepšie?  

Každá krajina ma svoje pre a proti. Na začiatku kariéry bola pre mňa najdôležitejšia hokejová stránka, s príchodom rodiny začne, samozrejme, záležať aj na mieste ako takom. Zatiaľ sa mi najviac páčilo vo Švédsku. Toto prostredie ma od šestnástich formovalo. Bez rodiny som musel veľmi skoro dospieť.

Vo Švédsku je každodenný život jednoduchý a bez stresu. Ľudia sú veľmi milí a väčšina z nich žije zdravým životným štýlom. Ľahko sa tam dohovoríte. Často mi napadne myšlienka, že by sme tam po skončení mojej aktívnej kariéry mohli ostať a vychovávať deti.   

Aké to bolo, odísť v takom mladom veku od rodiny a zo Slovenska?  

Mal som vtedy možnosť vybrať si medzi Amerikou a Švédskom. Bola by chyba, keby som túto príležitosť nevyužil a nešiel za svojím snom. Myslím si, že to vtedy bolo ťažšie pre maminu ako pre mňa. V tom veku som mal presnú predstavu o tom, čo chcem robiť. Bol som tam, kde som chcel byť.  

Pracovná morálka chalanov vo švédskom tíme bola iná ako na Slovensku. Každý z nich na sebe pracoval na stodvadsať percent, či mal talent alebo nie.   

Mal som vtedy možnosť vybrať si medzi Amerikou a Švédskom. Bola by chyba, keby som túto príležitosť nevyužil a nešiel za svojím snom. 

Keď sa začala vojna na Ukrajine, zvažovali ste, či ostanete hrať v Rusku? Pre mnohých slovenských hráčov to musí byť dilema a zároveň citlivá téma.    

Všetci športovci boli a sú vo veľmi ťažkej pozícii. Každé jedno rozhodnutie sa v tejto dobe berie ako politický postoj, aj keď to tak v skutočnosti nie je. Profi športovec má približne pätnásť rokov, keď môže hrať na najvyššej úrovni. Nemám nikomu za zlé, že ostal v KHL, ale ja som sa rozhodol inak. 

Petra od šestnástich formoval život vo Švédsku. Je to krajina, kde sa mu zatiaľ najviac páčilo. Foto: archív PC.

Našli by ste chuť skúsiť to ešte raz v NHL?  

To, že som za štyri roky nedokázal získať stabilné miesto v lige v jednom tíme NHL, mi dodáva motiváciu. Často ma ženie vpred snaha dokázať, že tam patrím. Ale keď hrám v európskej lige, snažím sa byť jedným z najlepších v Európe. Nezáleží na tom, kde práve hrám, vždy sa snažím hrať najlepšie, ako je v danej chvíli možné. Viem ovplyvniť jedine svoj výkon, ostatné veci už zmeniť nedokážem.  

Dbajú v NHL viac na životosprávu, kontrolujú, čo hráči jedia, pijú?  

NHL je najlepšia hokejová liga sveta, ale každý hráč je profesionál a vie, čo si môže dovoliť. Nemyslím si, že je tam prísnejší režim, ale niekto má taký talent, že nemusí na sebe až toľko pracovať, zatiaľ čo iný drie od rána do večera, aby vôbec získal malú šancu dostať sa do zostavy. Každý hráč sa musí rozhodnúť, ako bude k svojej kariére pristupovať.   

2/3
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu