Pohyb podporuje imunitu detí!

29. januára 2015
Deti potrebujú pohyb. Foto: Shutterstock

Pohybovo aktívne deti majú silnejšie svaly a kosti, zriedkavo majú problémy s nadváhou, majú znížené riziko vzniku cukrovky 2. typu, sú odolnejšie a majú silnejšiu imunitu, lepšie spia, obyčajne majú silnejšie vôľové vlastnosti a lepšie sa vyrovnávajú s bežnými každodennými stresmi.

MUDr. Bergendiová radí:

„Denný režim detí v tejto dobe vo väčšine prípadov nezodpovedá ich potrebe. Deti málo spia, nekvalitne sa stravujú, sú často stresované a majú nedostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Dôsledkom toho je aj znížená telesná zdatnosť, vzrastajúci počet obéznych detí, detská agresivita, nesprávne držanie tela, ochabnuté svalstvo, malá otužilosť, vyčerpanosť a znížená odolnosť proti chorobám. “

Vplyv pohybu na dieťa

Deťom pomáha pohyb vytvárať správne pohybové návyky a priaznivo ovplyvňuje ich telesný vývoj. Cieľavedomé športovanie tiež dokáže formovať základnú sebadisciplínu a vôľové vlastnosti, ktoré v ďalšom živote budú deti potrebovať.

Pre dieťa je pohyb prirodzený, ale je nutné, aby malo dieťa komplexný pohybový vývoj a aby sa odmalička nešpecializovalo len na určitý druh športu.

Prakticky, až do skončenia puberty by malo dieťa popri športovej špecializácii harmonicky rozvíjať celý pohybový aparát. Len tak sa vyhne chorobám z preťaženia, ktoré sa, pokiaľ je organizmus zaťažovaný len jednostranne, môžu objaviť už v skorom detskom veku.

Deti ako vrcholoví športovci majú najviac ohrozené kosti, kĺby, šľachy, chrupavky a svaly a môžu mať vyššiu predispozíciu k recidivujúcim ochoreniam, k čomu prispieva nevhodná strava, nedostatočná regenerácia a málo spánku.

Vitamíny v strave

Pokiaľ dieťa intenzívne športuje, nemali by sme zabúdať na vyváženú stravu, dostatok potrebných stopových prvkov a vitamínov,
dopĺňaných hlavne z prírodných zdrojov.

Enzýmy, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine a spolupracujú pri transporte vitamínov, sú vlastne bielkoviny citlivé na zvýšenú teplotu, preto, keď sa izolujú, musia sa držať v chladničke. Z toho dôvodu je ťažké pripraviť ich do liekovej formy.

Je pravda, že syntetické vitamíny sú lepšie nadávkované, ale tie prírodné sú aj vďaka enzýmom účinnejšie. Treba však pamätať na to, že väčšina z nich nevydrží teplotu nad 56 ºC, takže keď zeleninu alebo ovocie dlhšie varíme, obyčajne všetky vitamíny zničíme.

Dostatok vitamínu D je zásadný

Čo sa týka vitamínov, jeden zo základných, na dostatok ktorého musíme dávať u detí pozor hlavne pri raste a v období puberty, je vitamín D.

Tento vitamín je zásadný pre zdravé kosti a svaly. Jeho pôsobenie v ľudskom tele je veľmi komplexné, ovplyvňuje hlavne metabolizmus vápnika a fosforu, podporuje vstrebávanie vápnika z čreva a spolu s hormónom prištítnych teliesok (parathormón) aj
resorpciu z kostí. Jeho závažný nedostatok môže viesť k svalovej slabosti, zlej mineralizácii kostí a krivici.

Nízke hladiny vitamínu D môžu prispieť k chorobám ako je vysoký krvný tlak, rakovina, roztrúsená skleróza a cukrovka 1. typu.

Okrem pohybového aparátu je vitamín D dôležitý aj pre imunitné funkcie a vedci zistili, že bunky imunitného systému – T-bunky – potrebujú vitamín D, aby sa mohli aktivovať. Keď však uvedený vitamín D v krvi chýba, T-bunky ostávajú nečinné a nedokážu identifikovať možnú hrozbu infekcie alebo patogénov.

Väčšinu vitamínu D si vytvára samo telo, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Tiež sa nachádza vo vajíčkach, lososoch či makrelách a môže sa užívať aj ako doplnok stravy.

Deti potrebujú pohyb. Foto: Shutterstock
Deti potrebujú pohyb. Foto: Shutterstock

Takmer polovica svetovej populácie má nižšiu hladinu vitamínu D ako je optimálne a vedci tvrdia, že problém sa neustále zhoršuje. Nedostatok slnečného žiarenia – pretože ľudia trávia viac času v uzavretých priestoroch, obliekanie, kožná pigmentácia, znižuje tvorbu D3 vitamínu v koži, vstrebávanie z čreva nepriaznivo ovplyvňujú ochorenia tenkého čreva a porucha metabolizmu tukov.

Problémom je tiež nedostatočný príjem vitamínu D v potrave. Zo stopových prvkov tiež treba zabezpečiť dostatočné množstvo železa v organizme, pričom jeho nedostatok môže viesť k málokrvnosti – anémii, nedostatočnému okysličovaniu, väčšej únave a častejším
infekciám horných dýchacích ciest.

Ďalší z dôležitých prvkov je horčík, ktorý sa podieľa na činnosti nervov, svalov a enzýmov a odstraňuje kŕče. Zinok je dôležitý pre činnosť niektorých enzýmov, ovplyvňuje riadne formovanie kostí a urýchľuje liečbu pooperačných stavov.

Posilnite imunitu malých športovcov

Problémom športujúcich detí a mládeže môžu byť aj častejšie infekcie horných dýchacích ciest, pričom sa ako prevencia pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré výživové doplnky, ku ktorým patrí napríklad aj Imunoglukán P4H. Môže sa použiť pri recidivujúcich infekciách, u rizikových jedincov počas jesennej a zimnej prípravy, po vírusových infekciách – infekčná mononukleóza, ovčie kiahne, recidivujúce herpesy a afty.

Používať sa môžu tiež u športovcov s alergiou, pred plánovaným chirurgickým zákrokom, v prechodnom režime po absolvovaní
náročnejšieho preteku alebo tréningu.

Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1- až 2-krát do roka, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročného preteku alebo tréningu v trvaní 10-14 dní. U dospelých je najvýhodnejšie používať 1-2 kapsle denne ráno nalačno.

Okrem toho, v poslednom čase sa veľká pozornosť venuje aj črevnej mikroflóre a jej priaznivému ovplyvňovaniu tzv. probiotikami.

Probiotiká sú živé kultúry mikroorganizmov – najčastejšie sú to Laktobacily, Bifidobaktery a iné, ktoré normalizujú črevnú flóru, pôsobia preventívne proti infekciám čreva a v dlhodobých štúdiách má ich podávanie ochranný účinok aj proti alergiám.

Text: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu