Poznáte Grécko a grécke ostrovy? 3. časť

28. októbra 2021

Čo pre vás znamená Grécko? Stredozemné more, slnko, hory, vône či úžasné jedlá? Slobodu? Či všetko dokopy? Tretia časť kvízu o Grécku je tu.

0%

Najväčším gréckym ostrovom je Kréta. Viete, koľká v poradí je spomedzi najväčších ostrovov v Stredozemnom mori?

Správne! Nesprávne!

Kréta je najväčším gréckym ostrovom, piatym najväčším ostrovom v Stredozemnom mori a 88. najväčším ostrovom na svete. Po dĺžke má 260 km a najširšie rozpätie 60 km. Je to zároveň najobývanejší ostrov v Grécku.

Ktorá legenda sa spája s ostrovom Kréta?

Správne! Nesprávne!

Legenda o Minotaurovi je jedna z najznámejších legiend v gréckej mytológii a odohráva sa v paláci na Kréte. Kráľ Minos, ktorý tu vládol, si pod palácom nechal postaviť labyrint pre Minotaura. Táto príšera, polobýk a poločlovek, bola synom jeho ženy a býka, čo sa udialo po kliatbe Poseidona. Palác Knossos sa nachádza pri Irakliu (Heraklion), hlavnom meste Kréty.

Jediná obývaná sopečná kaldera na svete je:

Správne! Nesprávne!

Táto sopečná kaldera vznikla pri erupcii sopky v roku 1660 pred n. l. a tento kosáčikovitý ostrov Santorini je to, čo po z kaldery zostalo. Dnes je to jediná obývaná sopečná kaldera na svete.

Ktorý ostrov je súčasťou najväčšej chránenej morskej oblasti v Európe?

Správne! Nesprávne!

Alonnisos je malý kopcovitý ostrov, na ktorom rastú borovice, pistácie aj jahodovce. Na Alonnise a severných Sporadách je vyhlásený ako na pevnine, tak aj v mori, národný morský park, ktorý je najväčšou morskou chránenou oblasťou v Európe. Medzi najtypickejšie vzácne druhy živočíchov patrí napríklad stredomorský tuleň či koral červený. Delfíny obyčajné, delfíny pruhované, delfíny skákavé, vorvaň a veľryby cuvierove sú najbežnejšími druhmi delfínov a veľrýb, s ktorými sa tu stretávame.

Na ktorom ostrove nájdeme Údolie motýľov?

Správne! Nesprávne!

Asi 5 km dlhé Údolie motýľov sa nachádza na Rhodose. V letných mesiacoch sa tu zhromažďujú tisícky nočných motýľov, ktorých sem prilákala vôňa živice z orientálnych stromov. Je to jediný prirodzený les ambrovníkov v Grécku.

Ktorý je najúrodnejší z týchto kykladských ostrovov?

Správne! Nesprávne!

Naxos si obľúbil aj šéfkuchár Anthony Bourdain, ktorý práve na tomto gréckom ostrove strávil viac času. Naxos je najúrodnejší vďaka bohatým vodným zdrojom a najvyššej hore, ktorá priťahuje viac zrážok. Poľnohospodárstvo tvorí základ miestnej ekonomiky. Zelenina, ovocie a chov dobytka umožňujú Naxosu byť celkom sebestačným ostrovom. Ochutnajte syr, zemiaky a kitron.

Tradičná grécka pálenka sa volá Ouzo. Viete, čím býva dochutená?

Správne! Nesprávne!

Ouzo je anízom dochutená pálenka, ktorá má jednu zvláštnu vlatnosť. Zmení sa z priezračnej na mliečno bielu, keď do nej pridáme vodu alebo ľad. Okrem anízu sa tam môže pridávať napríklad aj fenykel, koriander, sladké drievko, mäta, atď.

V Grécku sa nachádza aj najjužnejší bod Európy. Viete kde?

Správne! Nesprávne!

Gavdos je najjužnejší ostrov Grécka, nachádza sa južne od ostrova Kréta a je najjužnejším bodom Európy. Gavdos je jedným z najslnečnejších miest Európy a na európske pomery extrémne mierne zimy, priemerná teplota v januári je asi 13 °C.

Viete, akú výšku má vrch Olymp?

Správne! Nesprávne!

Vedeli ste, že Grécko tvoria hory až z 80%? Olymp je najvyšším vrchom Grécka a meria 2917 m. Ak chcete ísť na túru, kráča sa z výšky 1100 m. Vo výške 2100 m sa nachádza jedna horská chata. Túra jednoznačne nepatrí medzi najľahšie.

Spomedzi všetkých veľkomiest na svete majú Atény najviac:

Správne! Nesprávne!

148 divadelných pódií znamená najviac divadelných pódií na svete, dokonca viac než v Londýne a New Yorku. Je to celkom spravodlivé, pretože Atény sú mestom, kde sa divadelná hra zrodila.

Poznáte Grécko a grécke ostrovy? 3. časť
Výborne, gratulujeme!

V Grécku sa skutočne vyznáte. Určite si vyskúšajte aj predchádzajúce kvízy o Grécku, teda 1. časť a 2. časť, nájdete v nich veľa inšpirácie.
Ok, celkom dobre

O Grécku niečo už viete, aj keď ešte nie úplne všetko. Dúfame, že sme vás inšpirovali! Určite si vyskúšajte aj predchádzajúce kvízy o Grécku, teda 1. časť a 2. časť, nájdete v nich veľa inšpirácie.
Nooo...

O Grécku ešte neviete všetko, ale dúfame, že sme vás aspoň inšpirovali! Určite si vyskúšajte aj predchádzajúce kvízy o Grécku, teda 1. časť a 2. časť, nájdete v nich veľa inšpirácie.

Text: MS
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu