Prvý Svet zvierat tohto roku je v predaji. Prečítajte si, čo vás v ňom čaká

8. marca 2023
Svet zvierat 1/2023 titulka

Vedeli ste, že vedci odhadujú, že kým sme sa my ľudia objavili na scéne, v priebehu tisícročia vyhynul iba jeden druh cicavcov? Nielen to si prečítate v najnovšom Svete zvierat!

Pre porovnanie, len v poslednom desaťročí sa z našej planéty stratili už dva druhy cicavcov a medzinárodná únia na ochranu prírody uvádza vyše 200 druhov a poddruhov cicavcov, ktoré sú v súčasnosti kriticky ohrozené.

V niektorých prípadoch zostáva v prírode menej ako sto jedincov, alebo, aj keď druh ešte nie je vyhlásený za vyhynutý, je veľmi pravdepodobné, že zmizol navždy a už ho nikdy neuvidíme. A netýka sa to samozrejme len cicavcov. Podľa vedcov je dnes miera vyhynutia taká veľká, že balansujeme na pokraji masového vyhynutia.

Varujú, že ak budeme postupovať týmto tempom – lebo čo si budeme nahovárať, za touto situáciou je vidieť náš podpis – veľmi rýchlo by sme z epochy, ktorú sme nazvali érou človeka mohli vstúpiť do veku osamelosti. Myslime na to! Napríklad 3. marca, keď OSN oslavuje Svetový deň voľne žijúcich živočíchov a rastlín.

Bola by to veľká škoda, keby sme sa na niektoré druhy mohli pozerať už len v televízii alebo na stránkach časopisov, akým je Svet zvierat. Pripomeňme si, že ich ochrana je neoddeliteľnou súčasťou vytvárania udržateľného sveta.

Našej krásnej planéty.


Najrýchlejšie živočíchy sveta

Predstavíme vám jedny z najrýchlejších živočíchov našej planéty, ktoré prekonávajú rýchlostné rekordy nielen na súši, ale i vo vzduchu a vo vode.

Svet zvierat 1/2023 upútavka

Mačacie NAJ

Každý rok pripravuje najväčší register plemenných mačiek (CFA) rebríček najobľúbenejších mačacích plemien. Prečítajte si, kto sa umiestnil v TOP 10.

Svet zvierat 1/2023 upútavka

Delfín skákavý

Delfín je jedným z najinteligentnejších tvorov na našej planéte, má dômyselnú loveckú techniku, komunikuje pomocou sonaru a oplýva prirodzenou túžbou hrať sa.

Svet zvierat 1/2023 upútavka

Tajomstvá medveďa bieleho

Denný plán nebojácneho arktického tuláka je všelijaký, len nie predvídateľný, prezrádza odborník Dr. Andrew Derocher.

Svet zvierat 1/2023 upútavka

25 úžasných faktov – Psy

Najúžasnejšie fakty o najlepšom priateľovi človeka.

Svet zvierat 1/2023 upútavka

Miláčik krásny navonok je zdravý vnútri

Krásna srsť dokáže napovedať o celkovej zdravotnej kondícii našich psov a mačiek, no čo si budeme vravieť, je aj odrazom starostlivosti zo strany majiteľa.

Svet zvierat 1/2023 upútavka

Orangutaní boj o prežitie

Orangutan sumatriansky je jedným z najohrozenejších zvierat na Zemi. Spoznajte so Svetom zvierat ľudí a organizácie, ktoré sa ho snažia zachrániť.

Svet zvierat 1/2023 upútavka

Na čo myslí vaša mačka?

Mačky trávia celé hodiny vylihovaním, odpočinkom a driemaním. Na čo asi vtedy myslia? A mohlo by sa im snívať? Čo takej mačke beží hlavou, keď nám sedí na hrudi a v očiach má ten tajuplný výraz?

Svet zvierat 1/2023 upútavka

Text a foto: Svet zvierat

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu