„Skrytý“ pomocník v boji s migrénami a depresiou

29. novembra 2021

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila v roku 2016 štúdiu, v ktorej sa uvádza, že približne 30% ľudí vo veku od 18 do 65 rokov bojovalo minimálne raz do roka s migrénou.

Štatistiky ďalej dokazujú, že 2-4% populácie nad 15 rokov, zažíva migrény a silné bolesti hlavy pravidelne každý mesiac. Aj napriek regionálnym rozdielom, a súčasnému boju s pandémiou, sú bolesti hlavy celosvetovým problémom, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových skupín.

Bolesti zapríčinené migrénou sú nepríjemné a vyčerpávajúce. Často sú sprevádzané žalúdočnou nevoľnosťou, zvracaním, a prílišnou citlivosťou na svetlo a hluk. V mnohých prípadoch pretrvávajú veľmi dlho a majú vplyv nie len na fyzické, ale do veľkej miery aj na duševné zdravie človeka. Opakované záchvaty bolesti hlavy, a neustály strach z každej ďalšej, nepríjemne vplývajú na rodinný, spoločenský ale aj profesijný život. Dlhodobá snaha bojovať a vyrovnať sa s chronickou poruchou hlavy môže viesť aj k predispozícii k iným chorobám. Napríklad úzkosť a depresia sa u ľudí bojujúcich s migrénami, vyskytujú oveľa častejšie. A v takom prípade sa jedná už o veľmi vážny zdravotný stav, ktorý si vyžaduje odbornú lekársku pomoc.

Mávate opakujúce sa migrény? Ako to riešite? Foto: Shutterstock

Tomuto stavu sa však vieme vyhnúť, resp. mu predchádzať, keďže už poznáme úzku súvislosť medzi migrénami a depresiami. „Prevencia je základ“, je staré známe klišé, ktoré je však tentokrát na mieste, a platí oveľa viac ako inokedy.

Jedným zo spôsobov ako migrénam predchádzať, je identifikovanie a eliminácia jej spúšťačov, medzi ktoré môžeme zaradiť určité druhy potravín, nadmernú konzumáciu kofeínu, alkohol, dehydratáciu, vedomé hladovanie, alebo stres.

Inými slovami, životný štýl človeka zohráva dôležitú úlohu v boji s migrénami a depresiami.

Druhým, tzv. skrytým pomocníkom, resp. bojovníkom v prevencii voči migrénam je magnézium. Horčík je štvrtým najrozšírenejším minerálom v ľudskom tele a plní niekoľko dôležitých úloh v zdraví ľudského organizmu a mozgu.

Je vedecky dokázané, že ľudia trpiaci migrénami majú vo všeobecnosti nedostatok magnézia, a niekoľko ďalších štúdii potvrdzuje, že magnézium do veľkej miery pomáha v ich prevencii, prípadne v samotnej liečbe.

Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí trpia migrénami, majú nedostatok magnézia. Foto: Shutterstock

Už jeden gram magnézia dokáže poskytnúť úľavu od akútnych záchvatov migrény rýchlejšie a účinnejšie ako ostatné bežné lieky.

Rovnako silný vplyv má horčík aj na ľudskú náladu a jeho nedostatok zvyšuje riziko depresie až o 22%.

Dostatočný príjem magnézia je tak pre ľudské telo nesmierne dôležitý. Zabezpečiť ho vieme pravidelným príjmom potravín bohatých na horčík, akými sú napr. kakao, banány, špenát, mandle alebo ryby. Museli by sme ich však denne konzumovať vo veľkom množstve, a tak sa ako jednoduchšia voľba ponúka príjem magnézia v podobe doplnkov výživy. Tých je na trhu nespočetné množstvo, no pokiaľ si potrpíte na kvalitu a čistotu produktov, magnézium M3 od spoločnosti Puori, by malo byť pre Vás prvou voľbou. Aj vďaka nemu, a zdravému životnému štýlu sa môžete migrénam a depresiám úspešne vyhnúť.

Ak si potrpíte, aby to, čo užívate, bolo kvalitné a vaše telo z toho malo osoh, môžete staviť na magnézium M3 od spoločnosti Puori.

Viac informácií získate na www.tpmove.sk.

1/1
Zavrieť reklamu