Šťastné deti sú zdravšie

14. augusta 2017
Šťastné deti sú zdravšie. Foto: Shutterstock

Výskumy ukazujú, že priveľa detí sa trápi, žije v strese, dokonca aj v depresii. Každý rodič chce mať v prvom rade zdravé dieťa – nenechajte nič náhode!

1.  Celozrnný jedálniček

Preorientujte sa na celozrnné produkty a zlepšíte nutričný príjem celej svojej rodiny.

Ich veľkým benefitom je, že sú bohaté na vlákninu, majú nižší glykemický index (takže ste dlhšie sýti), obsahujú dobré tuky, vitamíny a minerály. A prirodzene budete takto učiť svoje deti zdravým návykom.

Ku „klasickej“ celozrnnej pšenici, ryži a ovsu skúste pridať quinou, jačmeň a špaldu. Špalda je bohatšia na bielkoviny ako pšenica; quinoa je zase vynikajúcim zdrojom kvalitných bielkovín.

A dokonca aj vo svojej najcelozrnnejšej forme quinoa a jačmeň nevyzerajú hnedo – takže ani vyberaví jedáci nebudú mať pri pohľade na tanier problém.

Keď budete piecť letné koláče, nahraďte pšeničnú múku špaldovou – je mierne sladká s jemne orieškovou chuťou – určite si ju všetci obľúbia.

2. Zažehnajte depresiu a stres

Je ľahké zabudnúť, že psychické zdravie je rovnako dôležité aj pre deti, nielen pre dospelých.

Výskumy ukazujú, že priveľa detí sa trápi, žije v strese, dokonca aj v depresii. Možno nie vždy pomôže sadnúť si a skúsiť sa s nimi porozprávať.

Skúste teda jednoduchú meditáciu: Sadnite si na stoličku s chodidlami na zemi. Začnite tým, že presuniete svoju pozornosť na chodidlá – ako sa cítia? Je im teplo? Zima? Netlačia ich topánky? Nie sú stŕpnuté?

Presuňte sa vyššie – ku kolenám – cítite, ako sa dotýkajú látky nohavíc? Cítite, že sú zohnuté? Cítite hmotnosť svojho tela, ako tlačí do stoličky? Nenahýnate sa jemne do pravej alebo ľavej strany? Vedeli by ste povedať, kde sa končí vaše telo a kde sa začína stolička? Nakoniec sa sústreďte na svoje dýchanie a snažte sa úplne uvoľniť.

3. Vpustite domov slnečné lúče

Ak ste premeškali jarné upratovanie, nič neodkladajte a pustite sa doň čo najskôr. Tento zvyk má totiž svoje opodstatnenie.

Počas zimy a vlhkej jari totiž naše obydlia vezme do parády pleseň a tá nie je žiadným vhodným spolubývajúcim. Navyše, u detí, ktoré žijú vo vlhkých, plesnivých domácnostiach, je trikrát vyššia pravdepodobnosť kašľa.

Momentálne nám slnko vonku dobre hreje, takže otvorte okná dokorán a užívajte si benefity letného počasia. A, samozrejme, nesušte bielizeň vnútri, ale znova oprášte žinku na balkóne.

Slnečné lúče sú pre deti veľmi dôležité. Foto: Shutterstock
Slnečné lúče sú pre deti veľmi dôležité. Foto: Shutterstock

4. Športujte moderne

Je veľmi pravdepodobné, že hoci sa vám to až tak nepáči, aj vaše deti najradšej trávia svoj voľný čas na počítači a hraním sa na telefónoch a tabletoch. Súčasnosť je už raz taká, a keď im to aj doma zakážete, veľmi neovplyvníte ich čas trávený u kamarátov.

Veľmi ťažko ich budete motivovať, aby si šli do lesa postaviť bunker alebo aby si šli na ihrisko kopať loptu. Tak skúste „nepriateľa“ premeniť na spojenca – na trhu je veľa aplikácií s rôznymi pohybovými a športovými aktivitami, ktoré dokážu byť zábavou pre celú rodinu. A veľa je aj tých, ktoré sú bezplatné.

5. Nechajte ich samy doma

Samozrejme, s niekým, kto sa o ne postará. Menšie večerné rande môže spraviť zázraky.

Podľa výskumov hašterenie rodičov a hádky môžu u detí spôsobovať veľkú paletu zdravotných problémov – od bolestí brucha až po bolesti hlavy. Je jasné, že večera pre dvoch nevyrieši všetky vaše partnerské problémy, ale je to začiatok, ako s tým niečo spraviť.

Ak ostanete zabarikádovní v domácnosti, kde sa napätie stupňuje, určite sa vyhnite známemu filmovému klišé – vykričať sa, odísť a tresnúť za sebou dverami.

Ak sa dá, snažte sa svoje nezhody vydiskutovať – vaše deti tak uvidia, že rôzne názory ešte neznamenajú koniec sveta.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu