Ste zanieteným cyklistom aj v zimnom období? Na toto si dajte pozor

Cyklistka v zime. Foto: Shutterstock

Februárové počasie môže byť predpokladom pre dva rôzne scenáre. Buď nám zima ešte ukazuje svoju moc v podobe poriadnych mrazov ďaleko pod nulou, alebo je február bodkou za zimným obdobím. S predĺženými dňami môžeme postupne vítať odmäk.

Počas tohto striedajúceho sa obdobia odmäku a mrazu však určite nezabudnite:

Február neznamená jar

Práve spomínané dlhšie dni sú pre jazdy na bicykli čoraz priaznivejšie. Ak sa k nim pripojí aj slnečné počasie, cyklistická idylka s príchuťou jari je na svete. Avšak nenechajte sa zmiasť pohľadom z okna.

Február je v každom prípade zimným mesiacom a chladným vetrom či mrazom po zotmení to vie dať patrične najavo. Preto je jednoznačne lepšou voľbou vybaviť seba ale i bicykel zimnou výbavou so všetkým, čo k nej patrí.

Ako na chlad

Nezabudnite na spoľahlivé vrstvy oblečenia, s ktorými si zabezpečíte izoláciu od chladu, ale zároveň dobrú priedušnosť a odvod prebytočného tepla počas námahy.

„Prirodzené zahriatie sa počas pedálovania regulujte, ale zároveň myslite na dobrú ochranu pred vetrom, napríklad počas zjazdov. Reagujte na zmeny v počasí a samozrejme vždy myslite na vlastný komfort. Správne oblečený cyklista musí mať vo výbave termo kúsky a doplnky, ktoré zahrejú, kde a keď je to potrebné. Medzi základnými časťami odevu, akými sú nohavice, dres a bunda, by mali figurovať aj čiapka pod prilbu, nákrčník, kvalitné ponožky či návleky na tretry a rukavice,“ odporúča Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a  cyklistických potrieb a majiteľ Sk-Profibike.

Čiapka pod prilbou Castelli
Čiapka pod prilbou Castelli

Aby vás neprekvapili podmienky

Prekvapením počas jazdy môže byť napokon aj ostré slnko, ktoré po dlhých a chladných dňoch vždy celkom radi privítame. Pribaľte si určite aj slnečné okuliare, pretože takéto slnko v kombinácii s odrazom od posledného snehu dokáže jazdu poriadne znepríjemňovať.

Samozrejmosťou nech je taktiež aj vybavenie pre opačný prípad – pre zotmenie. Aj keď nás dni začínajú tešiť čoraz neskorším stmievaním, rátajte s ním vždy. Myslite na kvalitné osvetlenie prednej i zadnej časti bicykla či na reflexné prvky na svojom oblečení.

Starostlivosť a servis

Špeciálnu pozornosť doprajte aj svojmu „stroju“. Okrem pravidelnej kontroly a servisu bicykla si dajte záležať j na starostlivosti o ložiská a brzdy. Jednotlivým komponentom doprajte servis a mazivo, ktoré udrží časti vášho bicykla v dobrom stave aj v nepriaznivých podmienkach. Tipy pre vhodnú starostlivosť o váš bicykel a ďalšie odporúčania pre bicyklovanie v zime nájdete v tomto článku.

Teoretizovať o tom, ako správne bicyklovať by sa dalo hodiny, avšak najlepšie sa človek vycvičí samotnou praxou a jednotlivé „vychytávky“ si odpozoruje na sebe a sám. Preto pri prvej možnej príležitosti vysadnite na bicykel a vylepšujte svoju jazdu. Veď aj vy ste si určite sľúbili zdravší životný štýl pri štrnganí si so silvestrovským šampusom a tak sa doň pustite všetkými dostupnými spôsobmi. A cyklistika ním rozhodne je.

1/1
Zavrieť reklamu