Ako si spestriť leto na bicykli?

Ako si spestriť leto na bicykli?

Jazda na bicykli je jednoduchý spôsob, ako sa udržať v kondícii, tráviť s deťmi viac času na čerstvom vzduchu, či presúvať sa po meste. Cyklistika dokáže upokojiť, priniesť radosť, doslova vás napĺňať. Stačí sa len rozhodnúť a vyraziť.

Nech je váš dôvod na bicyklovanie akýkoľvek, jedno je isté – cyklistika prospieva nielen vášmu telu, ale aj duši.

Bicykel v mnohých prípadoch lekári „predpisujú“ svojim pacientom ako rehabilitáciu pohybového aparátu po úrazoch, ale tiež na liečenie stresu a depresií.

V dobe, keď máte mobil stále na dosah ruky, je stres väčším problémom ako kedykoľvek predtým. Je najčastejšou príčinou pracovnej neschopnosti, slabej rekonvalescencie po chorobe, aj problémov v súkromnom živote. Stres zapríčiňuje, že srdce bije rýchlejšie a aj dýchanie je intenzívnejšie a plytké. To má za následok nahromadenie CO2 a to znamená menej kyslíka pre mozog, čiže ešte viac stresu. Tým sa dostávate do začarovaného kruhu. A ako tomu všetkému môže pomôcť cyklistika?

Pravidelné šliapanie do pedálov vás núti regulovať dýchanie a nadychovať sa hlbšie, čím vytlačíte všetok zadržaný CO2. Podľa psychológov zdvíha rozširovanie pľúc bránicu, čo zmenšuje tlak na nervové centrum v solárnom pletenci a vďaka tomu dokážete uvoľniť stres z centrálneho nervového systému.

Práve preto by ste mali sadnúť na bicykel už dnes a ísť si vyventilovať hlavu. Cyklistika je na to úplne ideálna, pretože je dostupná, má množstvo podôb a môžete ju vykonávať všade.

Vyrazte do neznáma

Víkendové jazdenie na bicykli po približne rovnakých trasách je aktivita overená a obľúbená. Ale čo tak opustiť svoju komfortnú zónu a skúsiť niečo nové?

Prihláste sa na svoj prvý hobby maratón. Teória hovorí, že z evolučného hľadiska má človek vrodenú túžbu objavovať, inými slovami, ísť stále ďalej a ďalej. Existuje názor, že práve ukojenie tejto túžby prináša odmenu v podobe záplavy pocitov radosti a šťastia.

Bicykel priaznivo pôsobí na vašu psychickú pohodu.
Bicykel priaznivo pôsobí na vašu psychickú pohodu.

Dôjsť na bicykli až do cieľa pretekov je niečo podobné, ako keď na turistike konečne vyjdete na vrchol.

Prekonajte sa

Na cyklomaratónoch nájdete nových priateľov, spoznáte krásne kúty Slovenska, získate nezabudnuteľné zážitky a chuť prekonať sa. Odhodlanie je zhruba všetko, čo budete na začiatok potrebovať.

Výberom maratónu rozhodujete o tom, či spoznáte prírodu v bezprostrednom okolí svojho bydliska, alebo preteky využijete na výlet a zoznámite sa s kútmi Slovenska alebo Česka, kde ste ešte na bicykli neboli.

Ak jazdíte pravidelne okolo 15 až 20 km, pokojne sa prihláste na 25-kilometrovú trať. Je dobre známe pravidlo, že na pretekoch človek zvládne pod vplyvom atmosféry a súťažiacich o kúsok viac ako počas víkendového výletu, na ktorého dĺžku je už zvyknutý.

Každopádne, prvý maratón býva skúšobný. Podľa pocitov a výsledkov si budete voliť nasledujúce ciele. 

Pravidelne jedzte

Slovíčko maratón v názve napovedá, že pôjde o vytrvalosť a treba počítať so zvýšeným výdajom energie. V deň D odporúčame zjesť výdatné, no ľahko stráviteľné raňajky a počas pretekov dopĺňať energiu a tekutiny pravidelne a preventívne, vždy skôr, ako vás zastavia hlad alebo smäd.

Odporúčame mať pri sebe fľašu s vodou a aspoň banán, energetickú tyčinku alebo gél. Ani obyčajný hroznový cukor nie je zlá voľba na prekonanie krízy. Vyskúšajte si to a zistite sami, čo vám vyhovuje najviac.

S množstvom zbaleného jedla to netreba preháňať, v občerstvovacích staniciach na trati zväčša nájdete ovocie, keksíky, vodu či športové nápoje.

Dobre sa pripravte

Okrem servisovaného horského bicykla a prilby na prvé maratóny odporúčame cyklonohavice s vložkou, dres z funkčného materiálu, ľahkú bundu do vetra a slnečné okuliare, ktoré vám ochránia oči aj pred prachom a hmyzom.

Cez leto si pripravte vodu a slnečné okuliare.
Cez leto si pripravte vodu a slnečné okuliare.

Tretry a nášľapné pedále sú bezpochyby zmenou tým správnym smerom. Šliapanie je s nimi efektívnejšie a keď si to raz vyskúšate, určite tomu prepadnete.

Nezabúdajte ani na základné náradie, veci na opravu defektu a mobilný telefón. Všetko potrebné si zbaľte do malého batoha, alebo si drobnosti dajte do kapsičky na bicykli a jedlo a bundu si napchajte do vreciek cyklistického dresu. Áno, konečne ich môžete využiť naplno, tak, ako to výrobca predpokladal.

Maximalizujte svoje pohodlie

Tretry DMT GK1

Tretry DMT GK1

Športové cyklistické tretry s úpletovým zvrškom na gravel a XC jazdenie. Priľnavá podrážka Michelin®, reflexné prvky, anatomická vložka, protišmyková plocha na vnútornej časti päty a spevnenie po obvode pre extra odolnosť v teréne.

Cena: 169 €

Dres BBB BBW-411 Donna

Dres BBB BBW-411 Donna

Pohodlný, celorozopínaci dres vyrobený z tkaniny ComfortPlus, špeciálne navrhnutý pre ženy. Anatomicky tvarované rukávy, elastický spodný lem so silikónovou potlačou vo fialovej alebo zelenomodrej farbe.

Cena: 49,95 €

Okuliare BBB BSG-69 Chester

Okuliare BBB BSG-69 Chester

Športové okuliare so skrytým rámikom, modernými torickými sklami a viacvrstvovým MLC zrkadlovým farebným poťahom. Pogumovaný nosník aj flexibilné koncovky pre komfortné usadenie na hlave.

Cena: 59,95 €

Vezmite so sebou deti

Všetko, čo robíte spolu s deťmi alebo pri nich, nejakým spôsobom formuje ich pohľad na svet a ich budúcnosť. Ak milujete bicyklovanie a, samozrejme, aj svoje dieťa, prepojte tieto dve lásky do spoločne strávených chvíľ a začnite s deťmi jazdiť na ihrisko, do parku, škôlky či na víkendové výlety na bicykli. Aký spôsob prepravy je pre dieťa najbezpečnejší a pre vás najkomfortnejší?

Bezpečnosť závisí od vás

Pri bicyklovaní s úplne malým dieťaťom závisí jeho bezpečnosť najmä od vás.

Riziko pádu cyklistu s dieťaťom v sedačke, alebo inej kolíznej situácie, sa znižuje tým, čím lepší a skúsenejší je cyklista, ktorý dieťa na bicykli vezie. Čím horšie vám to na dvoch kolesách ide, tým skôr zvážte investíciu do vozíka.

Okrem rizika pádu cyklistu si treba uvedomiť, že na bicykli často hrozí dieťaťu úpal, alebo počas chladnejších dní podchladenie, takže to, ako dieťa „vystrojíte“, je pre jeho zdravie veľmi dôležité.

Ak máte dieťa už na odrážadle alebo malom bicykli, vy ako rodič môžete zas zvoliť miesto či trasu tak, aby ho pri prekonávaní jeho prvých metrov na dvoch kolesách neohrozovali autá či iné nástrahy prostredia.

Nezabúdajte, že deti do 15 rokov musia nosiť prilbu pri jazde na bicykli za každých okolností, a to, že ho neovládajú, ale sedia v sedačke, neznamená, že na bicykli nejazdia.

Najlepší čas na kúpu e-biku

Možno si hovoríte, že výlet s dieťaťom v sedačke alebo vo vozíku je síce skvelý nápad, no aj veľká šanca, že vidina krásne stráveného dňa sa rozplynie v prvom stúpaní a nálada pôjde už len z kopca. Nestála by malá výpomoc za hriech?

Na elektrobicykli budete vyrážať na výjazdy častejšie a prejdete dlhšie vzdialenosti, ako keby ste sa s ťažkým nákladom trápili na klasických bicykloch. Tak čo si myslíte?

Keď si sadnete na elektrobicykel, aj napriek motoru musíte stále pedálovať, aby ste šli dopredu. Na vás je akurát to, aby ste sa rozhodli, aký stupeň pomoci budete pri napredovaní od motora chcieť. Výsledkom je potom výlet, ktorý zanechá na tvárach zúčastnených úsmev. A nikto sa nebráni jeho zopakovaniu.

Vozík vs sedačka

Okrem toho, že sedačky sú oveľa lacnejšie a skladnejšie ako vozíky, môžete s dieťaťom počas jazdy v sedačke komunikovať a, samozrejme, vidíte na neho. Deťom sa tiež veľmi páči, že majú pekný výhľad, čo vo vozíku nehrozí.

Zo sedačky má dieťa lepší výhľad, vozík má zas iné výhody.
Zo sedačky má dieťa lepší výhľad, vozík má zas iné výhody.

S cyklovozíkom sa váš bicykel predĺži minimálne o meter, čo je pocit, ako keby ste zrazu šoférovali auto s prívesom. Ak však s bicyklom spadnete, alebo sa len „zapotácate“, cyklovozík sa neprevráti, ako by to bolo, keby ste spadli s dieťaťom v cyklosedačke. Vozík tiež lepšie ochráni dieťa pred vetrom, dažďom a slnkom. Navyše môže vo vozíku kedykoľvek piť, jesť, hrať sa, alebo si pohodlne pospať. Mnohé vozíky sa dajú za minútku premeniť na športový kočiar na beh či inline korčule a majú batožinový priestor. Výber teda zostáva len na vás.

Spríjemnite deťom jazdu

Cyklosedačka Hamax Amaze

Cyklosedačka Hamax Amaze

Sedačka má nastaviteľný sklon aj opierky na nohy a mimoriadne pohodlné hrubé čalúnenie. Sedadlo je posúvateľné a voľná závesná oceľová tyč ponúka počas jazdy prirodzené odpruženie. Je vhodná pre deti od 9 mesiacov do 22 kg.

Cena: 129,90 €

Vozík Hamax Traveller

Vozík Hamax Traveller

Ľahký dvojmiestny vozík obsahuje rameno na pripojenie k bicyklu, aj kočiarové kolieska. Má strešné okno, predný kryt, sieťku proti hmyzu, slnečník, 5-bodové pásy s kvalitnými prackami a parkovaciu brzdu. Je vhodný pre dieťa od 6 mesiacov do 22 kg a 117 cm. Maximálne zaťaženie – 47 kg.

Cena: 469 € 

Prilba Hamax Flow

Prilba Hamax Flow

Dobre odvetraná detská prilba so sieťkou proti hmyzu, reflexkami aj integrovaným zadným led svetlom v upínacom koliesku.

Cena: 54,90 €

Nabite sa endorfínmi počas jazdy mestom

Všimli ste si niekedy, akí veselí sú vaši kolegovia, ktorí ráno pred prácou nevystupujú z auta, ale zoskakujú z bicykla? Aký široký úsmev má kamoška, ktorá dorazila na stretnutie na farebnom bicykli? Je to preto, že jazda na bicykli ich nabila endorfínmi, ktoré telo vyplavuje počas fyzickej aktivity.

Dobrou správou je, že netreba veľa, aby ste sa nechali inšpirovať, nasledovali ich príklad. Ak ste začínajúci cyklista, sadnite si na bicykel a vyrazte na pekný chodník vedúci cez park alebo okolo jazera, prípadne vyrazte s košíkom plným dobrôt na grilovačku ku kamarátom do vedľajšej obce.

Jazda na bicykli vás nabije endorfínmi. Foto: Shutterstock
Jazda na bicykli vás nabije endorfínmi. Foto: Shutterstock

Na to sa výborne hodia elegantné dámske bicykle. Keď si na taký sadnete, musíte prijať jeho filozofiu, ktorá nie je o pachtení sa za niečím, čo možno ani sami nevieme presne definovať. S hlbokým nádychom, s ešte hlbším výdychom a s relatívne prázdnou hlavou sa vydávate na jazdu, ktorá je oslobodzujúca. Nezanedbateľným argumentom je aj to, že počas takejto jazdy môžete vyzerať ako tip-top žena, a nie spotený športovec.

Ak váš bicykel nemá zvonček, určite si ho dokúpte, aby ste mohli „komunikovať“ s chodcami. Vyberte si nejakú šik alebo elegantnú cyklistickú prilbu, ktorá doplní váš letný outfit a ochráni hlavu. A nezabúdajte ani na predné a zadné svetlo. Ak siahnete po USB nabíjateľných, nebudete musieť vymieňať batérie a budete ekologickejší. Bicykel vybavte nosičom a odnímateľnou taškou, ktorá zdôrazní vašu ženskosť.

Stavte na štýlové ženské doplnky

Dámska bunda Basil Skane

Dámska bunda Basil Skane

Bunda z elastického materiálu s vodoodolnosťou 10 000 mm a priedušnosťou 10 000 g/m2/24 h. Podšívka, vrecká, odnímateľná kapucňa, tvarované rukávy, reflexné prvky a prepravný obal. Veľkosti XS – XL, čierna a zelená farba.

Cena: 99,99 €

Taška na riadidlá Basil Boheme city bag

Taška na riadidlá Basil Boheme city bag

Odnímateľný popruh vám umožňuje použiť túto tašku v závislosti od príležitosti ako tašku na rameno alebo na bicykel. Je vhodná pre systémy držiakov BaseEasy a Klickfix, ktoré nie sú súčasťou balenia. Vodovzdorné tkaniny pomáhajú chrániť obsah tašky aj v daždivých podmienkach. Objem 8 l, nosnosť 2,5 kg.

Cena: 54,99 €

Zvonček Basil Boheme Bike bell

Zvonček Basil Boheme Bike bell

Štýlový doplnok pre váš bicykel s elegantnou potlačou. Priemer 80 mm, dostupný v čiernej, zelenej, modrej a bordovej farbe.

Cena: 13,99 €

Taška na nosič Basil Boheme Double bag

Taška na nosič Basil Boheme Double bag

Trendová dvojitá taška na všetky typy zadného nosiča bicykla. Doplnky z umelej kože, polyester s nepremokavou úpravou, zosilnené vnútorné obloženie, dve pútka na upevnenie svetla, reflexné detaily z každej strany. Objem 35 litrov, nosnosť 2 x 5 kg.

Cena: 79,99 € 

Kompletné vybavenie na cyklistiku nájdete na skprofibike.sk.

Text: Valéria N.
Foto: BBB cycling/skprofibike, isifa/shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu