Test: minitlačiareň Canon Selphy CP1300

Canon Selphy CP1300

Zábavná domáca mini tlačiareň vytlačí fotky nielen z počítača, ale aj zo smartfónu či priamo z fotoaparátu. Bez káblov, rýchlo a prekvapivo kvalitne.

Krabička s naozaj minimálnymi rozmermi približne 18 x 13 cm je dostupná v troch farbách – bielej, čiernej a ružovej.

Po rozložení do bojového módu zaberie v skutočnosti miesta o niečo viac – spredu sa napája zásobník fotopapierov a zo zadnej strany zase počas tlačenia viackrát vykukne fotka. Výklopný farebný displej je ľahko čitateľný a hoci tlačidlá nie vždy správne zaregistrujú stlačenie, používať ich nebude treba skoro vôbec. Nastavenie je totiž také jednoduché, ako len môže byť.


Ak poruke nie je žiadna verejná či súkromná Wi-Fi sieť, Selphy si vytvorí vlastnú. Do smartfónu potom už len stačí stiahnuť príslušnú appku a tlačiť bez akýchkoľvek ďalších nastavení.

Tlačiť sme skúšali aj z počítača s operačným systémom Mac OSX, na ktorom nebolo treba inštalovať vôbec nič – len vybrať z menu tlačiareň Selphy a zvoliť tú správnu veľkosť papiera uvedenú v návode.

Rovnako bezproblémovo funguje aj priama tlač z foťáka – napríklad z EOS M100 hneď vedľa. Tlačiť sa pritom dá aj z pamäťovej SD karty či USB kľúča, no ovládanie tlačiarne prostredníctvom tlačidiel nie je dvakrát intuitívne a celý zážitok je oveľa menej uspokojivý, ako keď na obsluhu používate počítač či smartfón.

Zábavná domáca minitlačiareň Canon Selphy CP1300
Zábavná domáca minitlačiareň Canon Selphy CP1300

Prekvapivo kvalitná

Tlač jednej fotky trvá od zadania príkazu po hotový produkt, ktorý môžete okamžite vziať do rúk, niečo cez minútu. Kvalita tlače je vďaka termosublimačnej technológii pozoruhodná a bez problémov sa vyrovná tlači z ktoréhokoľvek samoobslužného automatu.

Farebná vernosť je naozaj vysoká a to, čo vidíte na displeji, uvidíte aj na papieri. Kvalita fotiek je skvelá najmä pri tlači zo smartfónu.

Fotky odfotené na výkonnejšie foťáky pôsobia po vytlačení o niečo jemnejšie a majú o niečo menej definované kontúry. Na zarámovanie na písací stôl či založenie do rodinného albumu však bohato stačia.

Canon Selphy CP1300
Canon Selphy CP1300

Cena vs komfort

Balenie 108 fotopapierov v rozmere 100 x 148 mm (teda prakticky štandardných 10 x 15 cm) sa predáva približne za 30 € spolu s dvoma náplňami, ktoré zvládnu vytlačiť rovnaký počet fotiek.

Cena za vytlačenie jednej fotky tak nie je ani 30 centov. Náklady sú tak možno aj dvojnásobne vyššie ako pri tlači vo fotoslužbe. Zavážiť tu však môže pohodlie, rýchlosť aj súkromie, ktoré prináša domáca tlačiarnička oproti ceste do nákupného centra.


Rovnaký počet vytlačených fotiek by mala zniesť aj dokúpiteľná batéria, ktorá sa pripája zo zadnej strany tlačiarničky. Tú zoženiete za približne 70 € a umožní vám tak tlačiť aj bez celkom rozmerného napájacieho adaptéra – napríklad pri využívaní celkom zábavnej funkcie Party Shuffle Print, ktorá umožňuje hosťom párty pripájať sa k tlačiarni a zo svojich fotiek skladať koláže, ktoré vzápätí vylezú z tlačiarne.

Skvelá je aj možnosť vytlačiť dva identické stĺpčeky fotiek na jeden fotopapier, z ktorých si obaja aktéri môžu zobrať svoju polovicu.

Minitlačiareň Canon Selphy CP1300 vytlačí fotky nielen z počítača, ale aj zo smartfónu či fotoaparátu.
Minitlačiareň Canon Selphy CP1300 vytlačí fotky nielen z počítača, ale aj zo smartfónu či fotoaparátu.

Čo my na to

V časoch, keď sa nám pamäť telefónu zapĺňa tisíckami fotiek, dáva malokapacitná tlačiarnička prekvapivo väčší zmysel, ako keď boli fotky na štandardom papieri.

Možnosť pripnúť si nad stôl zhmotnenú spomienku je podľa nás stále oveľa cennejšie, než na ňu náhodne naraziť v zákutiach telefónu pri hľadaní dávno odfoteného receptu a znovu na ňu zabudnúť.

Cena: 129 €
www.canon.sk

1/1
Zavrieť reklamu