Tvárová joga proti vráskam a starnutiu. 5 cvikov, ktoré môžete praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek.

19. novembra 2023

Vraví sa, že s pribúdajúcim vekom si žena musí vybrať, či bude pri sebe alebo bude mať vrásky. Avšak aj tvárová joga nám môže pomôcť schudnúť z tváre a odstrániť aj známky starnutia.

Zabudnite na botox

Zmierení, nezmierení – minimálne sme si vedomí, že v boji proti kilogramom navyše a ochabnutej pokožke musíme občas navštíviť fitness centrum, vyvetrať bežecké topánky alebo odrolovať jogovú podložku. Nič z toho však nepotrebujeme, ak túžime po chudšej, rozžiarenejšej a mladšie vyzerajúcej tvári. Dokonca môžeme zabudnúť aj na botox alebo skalpel.

V podstate sa ku sviežej mladistvej tvári prepracujeme pomocou niekoľkých grimás.

Funguje tvárová joga?

Ak sa nad tým zamyslíme, má to svoju logiku. Vekom a v dôsledku životného štýlu nám kontúry tváre ochabujú, vrásky pribúdajú a brada sa zdvojuje. Ak tomu chceme zabrániť alebo minimálne eliminovať dôsledky, je na čase začať precvičovať tvárové svalstvo prostredníctvom tvárovej jogy, ktorá zjednodušene povedané zahŕňa dva typy cvikov – s liftingovým účinkom pre ochabujúce svalstvo a relaxačné cviky, ktoré uvoľňujú napäté svalstvo a pomáhajú redukovať vrásky.

Tak ako sa naše telo formuje a chudne vďaka posilňovaniu svalov, tak sa pomocou tvárovej jogy obnovujú kontúry tváre.

Účinky, ktoré sú vidieť

Pravidelným praktizovaním tvárovej jogy sa nielen obnovujú kontúry tváre a redukujú vrásky, ale vďaka lymfodrenažnému účinku mizne z tváre opuch, zvýrazňujú sa lícne kosti a odstraňuje sa dvojitá brada, v dôsledku čoho tvár pôsobí mladšie a chudšie a pokožka je vypnutejšia. Tvár sa navyše prekrvuje (rovnako, ako sa prekrvuje telo pri cvičení) a prekrvená pokožka pôsobí zdravšie, v dôsledku čoho sa z tváre odstraňuje aj mdlosť a únava.

Keby sme si to mali zhrnúť, tvárová joga má liftingový, anti-agingový, lymfodrenážny a ešte aj rozjasňujúci účinok, a to bez akýchkoľvek invazívnych zásahov.

Čo robí tvárová joga?

  • vypína pokožku,
  • zjemňuje čelové vrásky (vrásku hnevu medzi obočím) a nosovo-ústne vrásky,
  • redukuje opuch tváre aj vačky,
  • pod očami,
  • eliminuje dvojitú bradu,
  • obnovuje kontúry tváre,
  • zvýrazňuje lícne kosti,
  • prináša pleti zdravší a rozžiarenejší výraz.

O priaznivých účinkoch jogy na celé telo sme sa rozprávali s movement & mindfulness lektorkou, Sárou Tichou v tomto rozhovore.

Dôležitá je pravidelnosť

Tvárová joga je vo svojej podstate súbor mierne preexponovaných grimás. Nejde preto o žiadne náročné cvičenie.

Plusom je, že k cvičeniu nepotrebujete nič a môžete ho praktizovať v podstate kdekoľvek a kedykoľvek, ak však pracujete v open space, odporúčame vopred upozorniť kolegov.

Na internete nájdete videá, podľa ktorých môžete cvičiť, alebo si môžete zakúpiť knihu s cvikmi a zostavami.

Ako so všetkým, dôležitá je pravidelnosť. Ideálne je cvičiť tvárovú jogu viackrát denne aspoň po tri minúty alebo jedenkrát do dňa 15 – 20 minút (ideálne však 30 minút).

Efekt tvárovej jogy sa nedostaví tak rýchlo ako po vpichnutí botoxu, ale ak sa nevzdáte a vydržíte, prvé výsledky sa začnú dostavovať už po pár týždňoch. Čo je celkom fajn na techniku, ktorá nič nestojí a nie je invazívna.

Na ďalšej strane nájdete päť cvikov, ktoré vám pomôžu udržať mladistvú tvár. >>>

1/2
Zavrieť reklamu