Vyberte si na bicykel vhodné zimné pneumatiky.

S príchodom chladného počasia, väčšina bikerov odloží bicykel do pivnice a vyberie ho až po niekoľkých mesiacoch. Kondička sa vytratí a vy môžete začať odznova. Lenže cyklistika počas zimných, zasnežených dní má svoje čaro. Je to úplne o niečom inom, o väčšej sústredenosti, príprave a plánovaní. Základom je zvoliť si správne pneumatiky.

Aké gumy použiť počas zimy

Pneumatiky sú v zime viac zaťažované, kvôli klzkému povrchu, posypovej soli či blatu. Preto si v prvom rade treba uvedomiť, kde budú smerovať vaše zimné výjazdy. Ak ste milovníkom cestnej cyklistiky, je dobré zvoliť si pneumatiky vhodné do týchto podmienok. Majú vysokú priľnavosť za sucha, ale i mokra ale hlavne sú odolnejšie voči poškodeniu. 

Nezabudnite si na bicykli vymeniť pneumatiky.

Pri MTB je lepšie zvoliť širšie gumy ako obyčajne. Optimálne, so šírkou viac ako 2,35” podľa toho čo vám, váš bike umožní obuť. Plášte s šírkou 2,35 alebo 2.6 sú vhodnejšie pre jazdu v členitom teréne s náročným klzkým a mäkkým povrchom. Samozrejmosťou je použitie nižšieho tlaku vzduchu, aby ste zvýšili adhéziu a priechodnosť v prípade jazdy po snehu. 

Na mestskú cyklistiku sú vhodné gumy do každého počasia s vyššou odolnosťou voči poškodeniu. Ich výhodou sú bočné reflexné pásiky, ktoré ocení každý cyklista hlavne počas zníženej viditeľnosti.

Pri gravel a crossových bicykloch je najlepšie zvoliť gumy s výraznejším vzorom. Ideálne sú bezdušové pneumatiky ktoré sa lepšie prispôsobia terénu, a umožňujú použiť nižšie tlaky.

Zimné pneumatiky GoodYear

Tipy na komfortnú cyklistiku v zime 

Najzákladnejšou podmienkou pre jazdu na snehu je nižší tlak v gumách. Závisí to od váhy cyklistu, terénu, typu bicykla či pneumatiky. Predná guma by mala mať nižší tlak ako zadná. 

Základnou podmienkou je nižší tlak v gumách.

Dobré je, ak je plášť vyrobený z viac zložkovej alebo mäkšej zmes gumy, čo zvyšuje priľnavosť. Optimálne by mali mať širší dezén a výraznejší vzor pre viac gripu. Tiež je dôležitá zvýšená odolnosť, hlavne pre jazdu na ceste, kde sa počas zimy vyskytuje viac štrku, či kamenia, ktoré môžu pneumatiku poškodiť.

Na záver najdôležitejšie pravidlo, nebrzdite prudko a manévrujte plynulo. Povrch trailov a ciest je veľmi šmykľavý a nevyspytateľný.

Foto: GoodYear

1/1
Zavrieť reklamu