Chystáte sa do hôr na bicykli? Na toto nezabudnite

Chystáte sa do hôr na bicykli? Foto: Shutterstock

Jesenné scenérie plné farebnej prírody nadchnú každého z nás. O čo viac, ak to spojíme s cyklistikou v horách. Chladné a miestami veterné počasie je už tu, avšak ak budete správne vybavení, ani ono vás od cyklistiky v horách neodradí, pokiaľ nie je na cestách súvislá poľadovica.

Ako sa na cyklovýlet do hôr optimálne pripraviť aj v jesennom období?

Ohodnoťte sa

Ak nie ste profi jazdec, skôr než sa odhodláte na cyklovýlet do hôr, zamyslite sa nad svojou kondíciou a zdravotným stavom. Vrchy sú síce krásnym lákadlom, ale nie každý je na ne pripravený tak, aby ich s prehľadom zvládol.

Intenzívne pedálovanie do kopca si vyžaduje dostatok energie a sily, a preto zhodnoťte svoje možnosti ešte pred výstupom a podľa toho si vyberte trasu i prevýšenie. Ak idete v skupine, zistite, ako sú na tom s kondíciou všetci členovia a spoločne si navrhnite detaily trasy.

Starostlivo vyberte deň a čas

Keďže je počasie v jeseni niekedy nevyspytateľné (čo platí viacnásobne vo vyššie položených miestach), riaďte sa spoľahlivou predpoveďou počasia.

Veľmi dôležité je plánovanie času odchodu a príchodu, keďže v jesennom období sa rýchlejšie stmieva. Vždy plánujte aj s časovou rezervou pre neočakávané udalosti a radšej si na svoju cyklotúru privstaňte.

Zvoľte trasu

Dôkladne si preštudujte trasu, ktorou sa vyberiete. Najvhodnejšie je mať k dispozícii aj navigáciu v mobile pre prípadné nezrovnalosti alebo odkontrolovanie zmien počas jazdy. Klasická mapka cyklotrás je taktiež dobrou pomôckou.

Dobre sa izolujte

Dbajte na to, aby ste boli chránení voči vetru a prípadnému dažďu. Zabezpečte si cyklistické oblečenie a doplnky pre chladné obdobie. Termoprádlo s dobrým odvodom vlhkosti, zimný dres a bunda s vodeodolnou úpravou povrchu sú základom. Do vyšších polôh si však zbaľte aj cyklistické rukavice, návleky na tretry a nákrčník, ktorý môžete použiť aj ako čelenku či čiapku pod prilbu. Počas jazdy určite oceníte aj termofľašu na bicykel, z ktorej si budete môcť odpíjať dlhodobo príjemne hrejúci nápoj.

Termofľaša na bicykel BBB BWB 51.
Termofľaša na bicykel BBB BWB 51.

Skontrolujte svoj bicykel

V neposlednom rade sa pred trasou povenujte aj svojmu bicyklu. Prekontrolujte stav kolies, bŕzd a ostatných komponentov.

„Pri cyklotúre do kopcov si určite pribaľte „balíček prvej pomoci“ pre nečakané nehody či defekt. Majte v ňom potrebné náradie pre opravu bicykla alebo defektu a náhradnú dušu či plášť. Zjazdy môžu byť nevyspytateľné, a preto dobre odhadnite svoje možnosti a prispôsobte im rýchlosť.“ odporúča Pavol Krnáč, dlhoročný predajca bicyklov a cyklistických doplnkov a majiteľ Sk-Profibike.


Ak ste priaznivcom hôr i cyklistiky, využite ešte obdobie, kedy sa tieto dve činnosti dajú skombinovať. Odmenou za to vám budú krásne výhľady kopcov aj dolín.

Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu