Z čoho pozostáva výbava bicykla?

28. mája 2023

Už sa neviete dočkať dovoleniek, prázdnin a akéhokoľvek ďalšieho voľna, aby ste sa mohli naplno oddať svojej najväčšej vášni? Po večeroch si plánujete cyklo tripy a v duchu už cítite slobodu a vietor vo vlasoch?

Ani náhodou vám nechceme kaziť náladu, no je našou povinnosťou pripomenúť vám, že do prípravy sa zahŕňa aj dôkladná prehliadka servisnej výbavy a doplnkov, ktoré zvýšia vašu bezpečnosť i vaše pohodlie.

Výbavu môžeme pokojne rozdeliť do viacerých skupín podľa dôležitosti. Základnú by ste nemali rozhodne nikdy podceniť a je nevyhnutné, aby ste jej stav pravidelne kontrolovali a nosili ju vždy so sebou. Doplnková predstavuje skôr rôzne čistiace prostriedky, zámky či nosiče. Do tretej kategórie môžeme pokojne zaradiť doplnky, ktoré dokážu zvýšiť našu bezpečnosť – ako prilby či zvončeky, a do štvrtej zase drobnosti, s ktorými bude naša jazda príjemnejšia.

Záchrana v prípade núdze

Čo teda patrí medzi „must have“ každého bicyklistu? Jednoznačne sada náradia, pumpa na bicykel, náhradná duša či lepidlo na pneumatiky. Nikdy neviete, kedy a kde vás môže postretnúť pohroma v podobe defektu a aby ste nemuseli bike vyložiť na plecia a ísť ďalej pešo, lepšie je mať so sebou všetko potrebné a dokázať si to vlastnoručne opraviť. Rovnako nebude problémom uvoľnená šrúbka či iná drobnosť.

Nemusí byť, no poteší

Doplnková výbava zahŕňa predmety, bez ktorých sa síce zaobídete, no s nimi budete spokojnejší. Pri dlhších cestách je taška na bicykel viac ako potrebná, rovnako ako nosič, na ktorý ju umiestnite. 

Zámok oceníte, ak chcete z bicykla zosadnúť a nemáte ho nonstop na očiach. Do tejto skupinky by  sme pokojne mohli zaradiť aj čistiace prostriedky, prípadne sadu kief na čistenie bicykla, bez čoho sa síce v pohode zaobídete, no na druhej strane je lepšie mať niečo nonstop poruke, aby sme sa z terénu nevracali domov zablatení od hlavy po päty.

Hlavná je bezpečnosť

Medzi bezpečnostné vylepšenia našej výbavy patria už spomínané prilby, na výbere ktorých si radšej dajte dvakrát záležať. Mať chránenú hlavu je naozaj základ a často vám to môže zachrániť život. 

Myslite na to aj pri svojich deťoch! Tiež nezanedbávajte rôzne reflexné prvky – čím viac, tým lepšie. Šero je viac ako nepríjemné nielen pre vás, ale i pre vodičov, ktorí majú problém zaregistrovať cyklistu a následky môžu byť katastrofálne. Nezabudnite ani na zvonček – pokojne aj štýlový. 

Bonus, ktorý prispeje k pohodliu

A čo nám môže spríjemniť jazdu? Všetko, vďaka čomu sa na biku budeme cítiť príjemnejšie. Od fliaš na vodu, tašiek a batohov cez rukavice, návleky, okuliare, blatníky po oblečenie do dažďa, doplnkové svetlá na bicykel a podobne. 

Tiež tu môžeme zaradiť napríklad aj cyklopočítač či držiak na smartfón. A čo také výkonné predné svetlo na prilbu? Nie je potrebné nijak sa obmedzovať. Vezmite si so sebou na cesty skrátka všetko, vďaka čomu sa budete cítiť bezpečnejšie, príjemnejšie a spokojnejšie. Možno nebudete pôsobiť až tak free, ale zato si v prípade núdze poradíte v každej situácii.


Text: SK Profi Bike
Foto: Shutterstock, SK Profi Bike

1/1
Zavrieť reklamu